Archiwum kategorii: gardło

Gardło rozciąga się od podstawy czaszki aż do szóstego kręgu szyjnego. Jest cewą włóknisto-mięśniową o maczugowatym kształcie. Dzieli się na wiele części, ma wiele mięśni i to właśnie w gardle krzyżują się drogi oddechowe z układem pokarmowym. Gardło służy nam do przełykania i mówienia. Pomaga w oddychaniu. Ale – jak wszystko, a może nawet w tym przypadku szczególnie często – gardło może ulegać chorobom.
Stany zapalne, chrypka, angina, ból gardła, alergiczne uczucie zalegania kulki w gardle – to tylko niektóre dolegliwości, na które skarży się wielu ludzi na całym świecie. Gdy boli gardło mamy kłopoty z podstawowymi, codziennymi czynnościami – mówieniem, przełykaniem. Warto więc poznać domowe sposoby na wyleczenie takiej z pozoru niewinnej, ale niezwykle uciążliwej dolegliwości. Przy okazji dzięki naszym artykułom można dowiedzieć się między innymi jak domowymi sposobami poradzić sobie z zapaleniem krtani, czkawką, chrapaniem – i innymi przypadłościami związanymi z gardłem! Wszystko to bez użycia chemii!

Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry – zioła

Co to jest kaszel? Kaszel to naturalny odruch obronny właściwy narządom oddechowym, polegający na szybkim, głośnym i intensywnym wydechu powietrza wywołanym przez skurcz mięśni przepony brzusznej, szyi i klatki piersiowej. Kaszel jest jednym z objawów wielu infekcji i chorób, takich jak astma, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy przeziębienie.

Sprawdź najlepsze domowe sposoby na zapalenie krtani!

Do zapalenia krtani zwykle dochodzi wówczas, gdy wirusy i bakterie z nosa oraz gardła przeniosły się nieco niżej, wywołując stan zapalny. Jest to więc konsekwencja przeziębienia, ale skłonność do tej choroby pojawia się również u osób należących do tak zwanych „grup ryzyka”, to znaczy u alergików, chorych na chorobę refluksową, palaczy, a także tych wszystkich,… Czytaj dalej »

Jak rzucić palenie? Domowe sposoby przychodzą z pomocą!

Nikotyna jest jak narkotyk. Na początku kojarzy się z przyjemnością oraz gratyfikacją, po wypaleniu pierwszego dymka mózg zwiększa swoją aktywność, jednak wraz z kolejnymi paczkami umysł się przyzwyczaja i traktuje tytoń jako podstawową potrzebę. Wedle badań, aż 80% palaczy pragnie zerwać z nałogiem, jednak tylko 1 na 20 odnosi sukces.

Angina ropna i jej leczenie – domowe sposoby

Wiosną, jesienią oraz zimą występuje najwięcej zachorowań. Angina ropna to ostre zapalenie gardła oraz migdałków wywoływane paciorkowcami –  jest zakaźne i rozprzestrzenia się bardzo szybko. Jej przenoszenie odbywa się drogą kropelkową, przez co jedno zakażone dziecko może wywołać w szkolę małą epidemię.

Domowe sposoby na zapalenie gardła – czy warto je stosować?

Masz poczucie, że w Twoim gardle grasuje tysiące złowrogich bakterii, a Ty nie jesteś już w stanie nawet przełknąć śliny? Leki na gardło zakupione w aptece nie przynoszą jednak żadnego pozytywnego efektu? Spróbuj więc koniecznie nasze domowe sposoby na zapalenie gardła. Ich skuteczność może Cię tylko pozytywnie zaskoczyć!

TOP 6 – domowe sposoby na czkawkę

Jest niegroźna, ale wyjątkowo nieprzyjemna i niejednokrotnie prowadzi do wstydliwych sytuacji w miejscach publicznych. Może zrujnować ważną rozmowę kwalifikacyjną czy pojawić się w trakcie egzaminu na zajęciach. Czkawka to w rzeczywistości gwałtowne skurcze przepony oraz mięśni oddechowych klatki piersiowej, które wywoływane są poprzez podrażnienie nerwu przeponowego.

Proste domowe sposoby na chrapanie

Chrapanie to problem, który dotyka 45% Polaków. Borykają się z nim głównie osoby otyłe czy korzystające z wielu używek, jednak niekiedy dolegliwość ma podłoże genetyczne. Wywołuje ją niedrożność nosa, skrzywiona przegroda nosowa, niewłaściwa budowa gardła, a u dzieci także przerost migdałków. Charakterystyczny i drażniący dźwięk powstaje na skutek utrudnionego przepływu powietrza.