Domowe sposoby na haluksy

Haluksy, których inna nazwa to paluch koślawy, są to deformacje stawu środstopno-paliczkowego paluchów. Ich cechą charakterystyczną jest boczne odchylenie palucha. Choć początkowo zmiany tego typu nie dają żadnych objawów, z czasem może pojawić się stan zapalny oraz dolegliwości bólowe, a deformacja staje się coraz bardziej widoczna. W zaawansowanym stadium jej rozwoju, konieczne może być przeprowadzenie operacji. Można temu jednak zapobiec, między innymi wykorzystując domowe sposoby na haluksy. Które z nich są najpopularniejsze i jednocześnie najskuteczniejsze? Oto kilka z nich.

Jodyna na haluksy

haluksWymieniając sprawdzone sposoby na haluksa, wiele osób na pierwszym miejscu stawia zastosowanie kuracji na bazie jodyny. W tym celu miesza się ją z pokruszoną aspiryną w proporcjach 1:1. Taką mieszankę należy nałożyć na chory staw, a następnie owinąć paluch bandażem i pozostawić na całą noc. Kuracja ta może skutecznie zmniejszyć odczuwane dolegliwości bólowe, a także załagodzić stan zapalny i obrzęk w okolicy zmienionego chorobowo miejsca. Oczywiście efekty w dużej mierze zależą od stopnia zaawansowania deformacji oraz systematyczności wykonywania zabiegu z jodyną.

Olejki z ekstraktów roślinnych

Domowe sposoby na haluksa w większości opierają się na zastosowaniu substancji i produktów naturalnych. Tak jest również w przypadku różnego typu olejków, które mogą być wykorzystywane do masażu deformacji, przygotowywania okładów lub kąpieli stóp. Do najczęściej stosowanych w tym celu olejków należą:

  • olejek lawendowy – jego regularne stosowania pozwala znacząco złagodzić ból oraz stan zapalny towarzyszący haluksom. Wystarczy przez 15 minut dziennie masować chore miejsce przy użyciu olejku lawendowego;
  • olejek eukaliptusowy – dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym, olejek jest w stanie uśmierzyć ból i działać przeciwzapalnie. Należy dodać kilka jego kropel do ciepłej wody, a następnie moczyć w niej stopy przez 15 minut. Jednocześnie można również masować zmieniony chorobowo staw;
  • olejek rozmarynowy – również wykazuje działanie rozgrzewające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Podobnie jak olejek eukaliptusowy może stanowić składnik kąpieli stóp.

Ocet jabłkowy – okłady i kąpiele stóp na haluksy

Dobry sposób na haluksy to również stosowanie octu jabłkowego. Jego właściwości pozytywnie wpływają na nasz układ krążenia. Dzięki temu, jego regularne stosowanie może przynieść nam ulgę w bólu przy haluksach. Ocet jabłkowy skutecznie zmniejsza też powstające wówczas obrzęki. Możemy go stosować bezpośrednio na chory staw w formie okładów albo dodać ocet z solą do ciepłej wody i moczyć w niej stopy przez kwadrans.

Słonina na haluksy

Zwierzęcy tłuszcza, na przykład w formie słoniny, wspiera odbudowę uszkodzonych tkanek, przyśpieszając gojenie się ran oraz regenerację naskórka. Może on także zmniejszać objawy towarzyszące haluksom, takie jak obrzęki w miejscu deformacji. W jaki sposób można osiągnąć taki efekt? Kawałek słoniny wystarczy przyłożyć do zmienionego stawu i przykleić go, na przykład przy pomocy plastra. Najlepiej jest pozostawić taki okład na haluksie na całą noc.

Ruta zwyczajna

Substancje zawarte w tej roślinie wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i przynoszą ulgę osobom odczuwającym dolegliwości związane z haluksami. Uśmierza ona ból, niweluje opuchliznę pojawiającą się w okolicy haluksów oraz zmniejsza odczucie ociężałych nóg. Napar przygotowany z kilku gałązek ruty zwyczajnej należy odcedzić i dodać do ciepłej wody, w której moczymy stopy.

Sól Epsom

sól epsomSól Epsom, nazywana również solą gorzką, zawiera siarczan magnezu. Składnik ten jest w stanie złagodzić ból i stan zapalny przy haluksach, a także doprowadzić do odwapnienia guza, co spowoduje jego zmniejszenie. Dla osiągnięcia takiego rezultatu należy moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem połowy szklanki soli Epsom. Kąpiel powinna trać około 20 minut i należy ją powtarzać dwa razy każdego dnia.

Napar z liści laurowych

Jeśli dokuczają nam haluksy domowe sposoby, takie jak przygotowany samodzielnie napar z liści laurowych, mogą przynieść nam dużą ulgę. Napar działa zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz, niwelując ból, stan zapalny i opuchliznę tworzącą się pod skórą. Jak przygotować taką miksturę?

1 łyżkę sproszkowanych liści laurowych zalewamy 300 ml wody i gotujemy przez mniej więcej 5 minut. Napar przelewamy od razu do termosu i odstawiamy go na całą noc. Po przebudzeniu należy go odcedzić, po czym napój jest gotowy do spożycia. Nie należy jednak wypijać wszystkiego na raz, ale raczej sączyć płyn przez cały dzień. Taką kurację powinno się stosować nieprzerwanie przez 3 dni, a następnie musimy zrobić sobie tygodniową przerwę przed jej kolejnymi powtórkami.

Skrzyp polny przeciw haluksom

Właściwości skrzypu polnego poprawiają krążenie krwi i przeciwdziałają występowaniu zatorów, które są bardzo niebezpieczne. Sprzyja on też niwelowaniu obrzęków powstałych przy haluksach. Napar z tego ziela przygotowujemy z 2 łyżeczek skrzypu gotowanych przez 15 minut w szklance wody. Po wystygnięciu napar można wypić lub wykorzystać do przygotowania okładów na chory staw.

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity wpływa pozytywnie na napięcie ścianek naczyń krwionośnych, rozszerza je i uaktywnia ich regenerację. Ziele to może nam także pomóc w uniknięciu rozwoju stanu zapalnego haluksów. W tym celu należy codziennie wypijać herbatkę z krwawnika pospolitego, którą przygotowuje się z jednej łyżki suszu parzonego przez około 20 minut.

Żywokost na haluksy

Żywokost posiada właściwości zmniejszające ból, stany zapalne oraz obrzęk. W przypadku haluksów, może także wspomagać regenerację kości oraz naskórka. Roślinę tę najlepiej jest stosować w postaci okładów na chore miejsce. Przygotowuje się je ze startego na tarce świeżego korzenia żywokostu.

Ćwiczenia na haluksy

Naturalne sposoby na haluksy obejmują nie tylko stosowanie najróżniejszych naparów, kąpieli czy okładów. Bardzo ważnym elementem profilaktyki tego schorzenia oraz przeciwdziałania jego rozwojowi są także regularnie wykonywane ćwiczenia. Ta domowa forma rehabilitacji pozwala rozciągnąć i wzmocnić mięśnie stóp, co pomaga również zwalczyć ból towarzyszący haluksom. A jakie ćwiczenia dają najlepsze efekty?

1. Rozciąganie ścięgna Achillesa przy pomocy ręcznika

Ćwiczenie wykonujemy siedząc na podłodze. Wokół śródstopia przekładamy ręcznik, prostujemy nogę i trzymając oba końce ręcznika, przyciągamy go delikatnie do siebie. Pamiętajmy, że przez cały czas noga musi pozostawać wyprostowana. Po 30 sekundach należy zrobić krótką przerwę.

Wykonujemy 2 serie po 10 powtórzeń na każdą nogę.

2. Turlanie piłeczki golfowej

Siedząc na krześle lub kanapie podkładamy pod jedną ze stóp piłeczkę golfową i turlamy ją łukiem stopy. Staramy się to robić jak najdłużej (minimum 2 minuty), po czym zmieniamy stopę i powtarzamy ćwiczenie.

3. Podnoszenie kulek stopami

Do wykonania ćwiczenia potrzebujemy miski oraz kilkunastu kulek niewielkich rozmiarów, które będziemy w stanie podnieść palcami stóp. Siadamy wygodnie na krześle, obok niego stawiamy miskę i rozsypujemy kulki w taki sposób, aby nadal znajdowały się w zasięgu naszych nóg. Następnie po kolei chwytamy kulki palcami i umieszczamy je w misce.

4. Rozciąganie palców z odwodzeniem paluchów

Stojąc na podłodze staramy się odłączać paluch od reszty palców stopy, kierując go ku jego zewnętrznej stronie. Robimy to przez 2 minuty, co aktywizuje odwodziciela palucha.

5. Zwijanie ręcznika

Siadamy na krześle, a na podłodze rozkładamy przed sobą ręcznik. Palcami stóp chwytamy jego środek i staramy się zwinąć go ku sobie. Powtarzamy ćwiczenie dwa razy. Dla utrudnienia można również umieścić na ręczniku przedmioty, które go obciążą.

6. Ćwiczenie palucha z taśmą

Do wykonania ćwiczenia potrzebna jest elastyczna taśma, której jedną stronę zakładamy na palucha, a drugą przewiązujemy wokół nogi stołu lub krzesła. Następnie paluch zginamy w swoim kierunku i staramy się wytrzymać 10 sekund.

Wykonujemy 2 serie po 10 powtórzeń i zmieniamy paluch.

7. Alfabet pisany w powietrzu

Siedząc na krześle staramy się nakreślać stopami w powietrzu litery alfabetu. Aktywizujemy zwłaszcza paluch. Staramy się przejść przez cały alfabet i powtórzyć ćwiczenie.

8. Zbliżanie pięty do palców z dociskaniem do podłogi

Trzymając stopę na podłodze z całych sił dociskamy piętę i palce do podłoża. Staramy się niejako zbliżyć je do siebie nawzajem, ale nie odrywamy przy tym palców. Robimy to przez 2 minuty i zmieniamy stopę.

Ćwiczenia opracowano na podstawie:

1. Hallux Valgus: ScholarlyPaper, PhD Q Ashton Acton, Atlanta : ScholarlyMedia LLC, 2012, ISBN: 9781464986239