Zapalenie cewki moczowej – przyczyny i domowe sposoby

Stany zapalne dróg moczowych to dolegliwość, która może nam narobić niemało problemów w życiu codziennym. Ból i inne nieprzyjemne doznania z tym związane powodują, że w skrajnych przypadkach przez pewien czas nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Warto dowiedzieć się zatem, co wywołuje takie dolegliwości, jak je rozpoznawać i w jaki sposób z nimi walczyć.

Zapalenie cewki moczowej – przyczyny

Zapalenie cewki moczowej może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest ono jednak wywołane zakażeniami bakteryjnymi. Choć częściej cierpią na nie kobiety, mężczyźni również są narażeni. Podobnie jak przy innych zakażeniach, również tutaj podstawowe przyczyny mogą sięgać niestety naszego stylu życia. Zakażenie może pojawić się przy nieodpowiedniej higienie osobistej.
Stan zapalny cewki moczowej w wielu przypadkach wywołuje bakteria chlamydia trachomasis. Może ona być przenoszona drogą płciową, przez co bogate życie seksualne i wielu przygodnych partnerów łóżkowych sprzyja zakażeniu. W przypadku mężczyzn do zapalenia cewki moczowej może dojść również po uszkodzeniu mechanicznym narządów płciowych – choćby w przypadku „eksperymentów” łóżkowych. Zapalenie cewki moczowej może też wiązać się z innymi chorobami. Jest charakterystyczne między innymi dla cukrzycy. W przypadku panów dochodzi do niego także przy chorobie prostaty.

Zapalenie cewki moczowej – objawy

Bakteria chlamydia trachomasis może być przenoszona dość łatwo, bowiem w blisko połowie przypadków zapalenie cewki moczowej nie daje żadnych oznak. Z tego powodu osoby z zakażeniem często w ogóle o tym nie wiedzą i przekazują bakterię partnerowi.
Zapalenie cewki moczowej charakteryzuje się przede wszystkim bardzo bolesnym parciem na mocz. Osoba chora odczuwa silną potrzebę oddania moczu, ale wszelkie próby kończą się jedynie jeszcze większym bólem. Mocz oddaje się zatem często, ale w bardzo niewielkich ilościach. W przypadku panów, wokół cewki moczowej pojawia się wyraźne zaczerwienienie. Dochodzi też do wycieków z niej. Wyciek może być wodnisty, szklisty lub ropny. Nie ma możliwości ich kontrolowania, przez co mogą być widoczne na bieliźnie.

Zapalenie cewki moczowej – domowe sposoby

Domowe sposoby zapalenie cewki moczowej mogą okazać się najlepsze – jeśli choroba nie jest jeszcze zaawansowana, możemy sobie sami pomóc. Warto je znać, gdyż może nas ona dopaść w zupełnie nieoczekiwanej sytuacji i choć idealnym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza, nie zawsze jest to możliwe. Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą nieco złagodzić objawy lub całkowicie wyleczyć dolegliwość.

  • 1. Pomocne są szczególne wywary posiadające działanie moczopędne i oczyszczające. Dobrą propozycją jest napar z borówek – zarówno liści, jak i owoców. W łagodzeniu stanów zapalnych sprawdzają się napary z dziurawca oraz krwawnika.
  • 2. Oprócz samych wywarów, trzeba po prostu pić jak najwięcej wody, rezygnując z kawy czy napojów gazowanych. Woda pomoże w oczyszczeniu dróg moczowych. Warto wzbogacić ją o sok z cytryny. Zawiera on dużo witaminy C, który korzystanie wpływa na drogi moczowe i hamuje rozwój bakterii.
  • 3. Skuteczna w zwalczaniu zapalenia jest żurawina. Posiada ona działanie moczopędne i pomaga w udrażnianiu dróg moczowych. Działa też antybakteryjnie, przyczyniając się do szybszego zwalczenia stanu zapalnego.
  • 4. Środkiem zmniejszającym ból i zwalczającym stan zapalny jest termofor. Należy ogrzewać nim okolice pęcherza. Najlepiej zaopatrzyć się w dwa i jeden umieścić pod krzyżem, a drugi – blisko narządów płciowych.