Jak zrobić kartkę świąteczną? Domowy sposób

Czas świąt Bożego Narodzenia to jednocześnie okres, w którym każdy z nas stara się nawiązać z rodziną i przyjaciółmi kontakt poprzez wysyłkę świątecznych życzeń. Od dawna zwyczaj ten przeniósł się do internetu. Siedząc przed komputerem, najlepiej zbiorczo, wysyłamy życzenia Wesołych Świąt.

kartk świąteczna z choinką

Niektórzy z nas, ci bardziej uzdolnieni informatycznie, przygotowują specjalną oprawę graficzną dla życzeń. Jednak nic nie zmieni faktu, że życzenia wysyłane są metodą kopiuj/wklej.

Tymczasem jakże inaczej wyglądają prawdziwe kartki świąteczne, a szczególnie takie, które zostały samodzielnie wykonane i tę ręczną pracę widać. Bowiem w ręcznie robionych kartkach świątecznych, praca włożona w ich wykonanie musi być widoczna. Na tym polega ich urok.
Co potrzebujemy, by zrobić kartkę na Boże Narodzenie?
Jedną z najbardziej uroczych propozycji do samodzielnego wykonania jest bożonarodzeniowa kartka świąteczna z wyskakującą choinką, do jej wykonania potrzebujemy:

 • nożyczek
 • ołówka
 • kleju
 • 2 kartek papieru

Jak zrobić kartkę świąteczną?

 1. Na kartce grubszego niż zwykle papieru o powierzchni naszej pocztówki rysujemy szablon choinki, schematycznie, tak jak robią to dzieci. Oś pionowa choinki musi znaleźć się dokładnie w centrum kartki, można również taki szablon znaleźć w internecie i wydrukować. Jeżeli rysujemy choinkę samodzielnie, należy pamiętać, że każda ze stron osi powinna być swoim odbiciem. Choinka powinna być wpisana najlepiej w kwadrat kartki.
 2. Przy pomocy ciężkiej linijki lub innego narzędzia oraz odwrotnej strony długopisu, czy rysika pogłębiamy delikatnie pionową oś choinki, tak by składając kartkę na pół uzyskać gładką linię zgięcia.
 3. Zginamy kartkę czystą stroną do wewnątrz, rysunek choinki pozostaje na wierzchu naszej kartki.
 4. Delikatnie nożyczkami nacinamy pierwszą poziomą linę zaczynając od szczytu choinki. Nie wychodzimy poza zewnętrzny obrys choinki.
 5. Rozcięty fragment lekko odginamy by uzyskać jego plastyczność.
 6. Rozkładamy naszą pocztówkę i rozcięty fragment choinki wypychamy na zewnątrz kartki, na jej czystą stronę.
 7. Na drugiej stronie powinniśmy zobaczyć już pierwszy wypukły fragment naszej narysowanej choinki
 8. Postępujemy w ten sam sposób z każdą kolejną poziomą linią choinki.
 9. Po zakończeniu tej czynności po czystej stronie kartki powinniśmy zobaczyć całą, czystą i wypukłą choinkę.
 10. Bierzemy drugą kartkę o tej samej wielkości i przy pomocy linijki oraz tępego narzędzia podkreślamy jej środkową oś, przygotowujemy kartkę do estetycznego zgięcia wzdłuż pionowej osi.
 11. Składamy ostrożnie kartkę.
 12. Smarujemy klejem delikatnie prawą i lewą krawędź kartki z choinką, ale uwaga po stronie, na której ją rysowaliśmy.
 13. Sklejamy obie kartki pamiętając, by kartka czysta przylegała swoją wewnętrzną stroną, czyli tą na której pogłębialiśmy zgięcie.
 14. Odwracamy kartkę do siebie, tak by widzieć choinkę i kilka razy składamy ją i rozkładamy, by uzyskać płynny ruchu wyskakującej z kartki choinki.
 15. Teraz gotową kartkę bożonarodzeniową z wyskakującą choinką kolorujemy delikatnie, malujemy, lub naklejamy na nią kolorowe papierki. Albo zostawiamy taką jaka jest i dopisujemy życzenia.