TOP 5 – domowe sposoby na wzdęcia

Wzdęcia to dokuczliwa i wprawiająca w dyskomfort dolegliwość, która najczęściej wynika z błędów żywieniowych albo złych przyzwyczajeń podczas przyjmowania pokarmów. Oto top 5 najlepszych sposobów na wzdęcia.

Domowe sposoby na wzdęcia – lecz się naturalnie!

Wzdęcia objawiają się obrzękami brzucha występującymi niedługo po jedzeniu, uporczywym uczuciem ciężkości, pełności, czy nawet rozpierania w okolicach żołądka i jelit. Symptomom tym często towarzyszą bolesne skurcze, bóle, gazy oraz trudności z wypróżnieniem. Przyczynami wzdęć są przeważnie:

  • spożywanie zbyt dużych ilości produktów mącznych, słodyczy, żywności przetworzonej;
  • zbyt wiele pokarmów ostrych, tłustych i ciężkostrawnych w jadłospisie;
  • spożywanie zbyt dużej ilości warzyw o właściwościach rozdymających (np. kapusta, cebula);
  • za mało produktów błonnikowych w diecie;
  • zbyt duże ilości napojów gazowanych;
  • za szybkie jedzenie, połykanie zbyt dużych kęsów pokarmów (połykanie ich wraz z powietrzem);
  • zbyt mała aktywność fizyczna (zwłaszcza po posiłkach), jedzenie w nocy;
  • spożywanie zbyt obfitych posiłków;
  • alergie pokarmowe.

Chcąc pozbyć się przewlekłych wzdęć, przede wszystkim warto zmodyfikować dietę, zerwać ze złymi nawykami przy jedzeniu, nie przejadać się oraz dodać do swojego codziennego planu zajęć większe ilości ruchu. Jednakże jeśli już ta kłopotliwa dolegliwość wystąpi, nie trzeba zaraz sięgać po farmaceutyki, zamiast nich warto wypróbować naturalne domowe sposoby na wzdęcia, które nie są od nich wcale mniej skuteczne i które każdy z nas z pewnością ma w swojej kuchni.

Sposób 1: włącz do menu otręby i mielone siemię lniane!

Otręby i siemię lniane to produkty o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, który w znacznym stopniu usprawnia proces trawienia. Poprawia perystaltykę jelit, pomaga „wymieść” z nich wszelkie zalegające resztki pokarmów, reguluje częstotliwość wypróżnień i zapobiega nieprzyjemnemu uczuciu pełności i ciężkości w okolicach brzucha. Uwaga, otręby i siemię lniane należy spożywać wraz ze sporą porcją płynów. Nie należy też przesadzać z ich ilościami, 2-3 łyżki dziennie wystarczą. Dodatkowo warto włączyć do menu większe ilości warzyw i owoców – one także obfitują w błonnik.

Sposób 2: pij wodę z cytryną o poranku!

Po przebudzeniu, na czczo, zafunduj sobie szklankę letniej wody z wyciśniętym sokiem z połowy albo całej cytryny. Jest to sprawdzony domowy sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn oraz rozkręcenie przemiany materii na cały dzień, a co za tym idzie, sprawniejsze trawienie pokarmów i mniejsze ryzyko powstawania wzdęć, zaparć, gazów.

Sposób 3: zaprzyjaźnij się z kminkiem!

Kminek to popularna przyprawa dostępna w postaci niewielkich ziarenek o specyficznym aromacie. Oprócz walorów smakowych, kminek posiada także nieocenione walory prozdrowotne – wykazuje właściwości wiatropędne, przeciwdziała skurczom, eliminuje wzdęcia, ułatwia trawienie. Zdecydowanie warto zatem dodawać go do przygotowywanych przez siebie dań, szczególnie tych ciężkich i rozdymających. Inne przyprawy ziołowe, które korzystnie wpływają na procesy trawienne, to: majeranek, szałwia, tymianek, bazylia, oregano, koper, imbir, cząber.

Sposób 4: pij ziółka!

Wychwalane przez nasze babcie jako antidotum na wszelkie dolegliwości ziółka, w istocie kryją w sobie bogatą skarbnicę właściwości prozdrowotnych. Szczególnie w przypadku problemów trawiennych, napary ziołowe uchodzą za najskuteczniejszą metodę ich likwidowania. Chcąc pozbyć się wzdęć, warto sięgnąć po ziołowe herbatki z: mięty pieprzowej, kopru włoskiego, rumianku, mniszka lekarskiego, anyżu, melisy.

Sposób 5: wprowadź do menu produkty fermentowane!

Kefiry, jogurty naturalne, maślanki, zsiadłe mleko – fermentowane produkty mleczne obfitują w probiotyki, czyli korzystne dla zdrowia bakterie kwasu mlekowego, które zasiedlając jelita, hamują rozwój szkodliwych szczepów bakterii, ponadto pozytywnie wpływają na procesy trawienne oraz pomagają pozbyć się gazów oraz uczucia pełności i rozpierania w jamie brzusznej. Drogocenne bakterie kwasu mlekowego obecne są również w kiszonkach, np. kapuście lub ogórkach kiszonych.