TOP 5 – domowe sposoby na rozstępy!

Rozstępy pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy skóra nie nadąża za gwałtownymi zmianami i szybko traci swoją sprężystość. Wedle badań, aż 80% kobiet skarży się na te nieestetyczne zmiany. Na szczęście można im zapobiegać, a na początkowym etapie rozwoju także zwalczać domowymi sposobami. Gdy są już w zaawansowanym i dojrzałym etapie, pozostają profesjonalne zabiegi kosmetyczne.

Skąd biorą się rozstępy?

Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji skóry. Jednak rozstępy powstają wtedy, gdy jest ona narażona na gwałtowne zmiany. Dotyczy to ciąży, szybkiego przybierania na wadze lub przyspieszonego chudnięcia. Zmiany na ciele to także efekt genetycznych uwarunkowań – jeżeli jakaś kobieta w Twojej rodzinie posiada te czerwone lub białe pręgi, to znak, że powinnaś być szczególnie ostrożna. Kolejna przyczyna to niedobór cynku, odpowiedzialnego za regenerację.

Jak to wygląda od środka? Na skutek zmian hormonalnych uszkodzeniu ulegają fibroblasty, czyli komórki odpowiadające za produkcję włókien kolagenowych i elastyny. W efekcie kruche włókna z łatwością się zrywają, a skóra nie jest już tak elastyczna oraz jędrna.

W przypadku ciąży, rozstępy zaczynają się tworzyć w 6-7. miesiącu, objawiając się swędzeniem oraz pieczeniem. Uwidaczniają się po rozwiązaniu. Początkowo czerwone zmiany skórne stopniowo przeobrażają się w nieregularne białe pręgi. Kurację odbudowy najlepiej rozpocząć jak najwcześniej – im później, tym sposoby na rozstępy stają się mniej skuteczne.

Profilaktyka – jak zapobiegać?

Rozstępom można sprawnie zapobiegać, dbając o odpowiednie składniki odżywcze, a także nawilżenie oraz jędrność skóry.

• Masaż wodny
Kąpiele w gorącej wodzie zamień na naprzemienne prysznice – polewaj się raz zimną, raz ciepłą wodą, a przy okazji masuj miejsca narażone na rozstępy. Kolistymi ruchami, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, kieruj strumień na piersi, brzuch, uda oraz pośladki. Poprawisz krążenie oraz nadasz cerze sprężystości. Potem możesz powtórzyć masaż, stosując do tego własną rękę lub szczotę czy rękawicę do kąpieli.

• Orzechy
Uczyń orzechy swoją codzienną przekąską. Laskowe lub włoskie są bogatym źródłem witaminy E, która zwalcza wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia skóry, nawilża ją oraz regeneruje.

• Dobry biustonosz
Źle dobrany stanik może gnieść i uciskać skórę. Podczas ciąży piersi mogą urosnąć o 1 kg i zmienić się o 2-3 rozmiary. Zgłoś się do brafitterki i poproś o dopasowanie bielizny. To samo dotyczy dolnych części garderoby – nie zakładaj ciasnych ubrań, a w przypadku ciąży, zakładaj specjalne majtki dla ciężarnych.

Poznaj domowe sposoby na rozstępy!

1. Dieta skrojona na miarę
Jedz zdrowo, regularnie i różnorodnie, a także lekkostrawnie. Dbaj o to, by w menu znalazły się produkty z witaminą K, która znacznie przyspiesza gojenie i pozytywnie wpływa na skórę. Znajduje się w zielonych warzywach (np. ogórek, brokuły, zielona papryka, kapusta), nabiale, wątróbce oraz w pomidorach. Ważny jest też przyspieszający regenerację cynk. Znajdziesz go w orzechach, dyni czy owocach morza.

2. Peeling kawowy
Wymieszaj fusy z kawy z oliwą z oliwek oraz łyżeczką cynamonu. Nakładaj na skórę z rozstępami 2 razy w tygodniu. Po kilkunastu minutach zmyj ciepłą wodą. Po takim zabiegu skóra stanie się bardziej elastyczna.

3. Kąpiel w mięcie
Zaparz napar z 4. torebek mięty, dodaj 10. kropel olejku cytrynowego i wlej do wanny. Stosuj taką kąpiel 2. razy w tygodniu przez miesiąc. Nie używaj w tym czasie dodatkowych soli czy preparatów wywołujących pianę. Dzięki temu zmiany skórne rozjaśnią się i staną się mniej widoczne.

4. Krem na rozstępy
Zamiast inwestować w drogie preparaty przyrządź go sama. Potrzebujesz do tego szklankę oliwy z oliwek, pół szklanki żelu aloesowego, osiem kapsułek witaminy E oraz cztery kapsułki witaminy A (w formie olejku). Składniki wymieszaj i nakładaj na rozstępy po kąpieli. Rób to regularnie, aby zaktywizować włókna kolagenowe do odbudowy.

5. Ćwiczenia
Aktywność fizyczna nie usunie rozstępów, ale zmniejszy ich widoczność. Zacznij ćwiczyć regularnie, co najmniej 2-3. razy w tygodniu. Dobierz sport, który najbardziej Ci odpowiada – bieganie, fitness, jazda na rolkach, na rowerze, a może proste brzuszki lub taniec. Niezależnie od wyboru, pobudzisz w ten sposób krążenie, które stymuluje komórki do tworzenia kolagenu.

Sposoby na rozstępy są efektowne na początku ich powstawania – wtedy, kiedy wciąż są czerwone. Kiedy zbledną, wszelkie zmiany są znacznie trudniejsze. Wtedy możesz zmniejszać ich widoczność lub skorzystać z terapii laserowych czy radiofrekwencji mikroigłowej w salonie kosmetycznym.