Przedstawiamy sprawdzone sposoby na mdłości w ciąży

Na mdłości skarży się co druga kobieta w ciąży. Zwykle rozpoczynają się w 4. tygodniu i kończą w 3. miesiącu. Wywoływane są przez zmiany hormonalne, przez wzrost poziomu gonadotropiny kosmówkowej (HCG), niezbędnej do właściwego rozwoju płodu. Dla wielu osób jest to pierwszy zwiastun, że dziecko jest w drodze. Choć te poranne wymioty oznaczają prawidłowy przebieg ciąży, to jednak są nieprzyjemne i potrafią naprawdę zmęczyć. Jak im zapobiegać?

Kiedy mdłości są najbardziej dokuczliwe?

Wymioty pojawiają się na początku ciąży, zwykle w 4. tygodniu. Najczęściej występują rano, choć zdarza się, że dokuczają też w innych porach dnia. Bodźcem do mdłości stają się ostre zapachy, głód, stres, a także zmęczenie czy za ciasne ubrania. Trudno im zapobiec, bo nie są przyczyną zatrucia organizmu. Nie powinno Cię martwić, że przez częste zwracanie pokarmu dziecku może się coś stać. Wręcz przeciwnie – lekkie wymioty oznaczają, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Maluch bardzo dobrze radzi sobie w łożysku i pobiera wszelkie niezbędne substancje.

Jeśli mdłości utrzymują się przez całe dnie i są bardzo silne, to powinnaś zgłosić się do lekarza.

Skoro trudno w pełni wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości, to czy można zmniejszyć częstotliwość ich występowania?

Zapobiegaj, czyli czego powinnaś unikać?

Mdłości nie będą tak częste, jeżeli będziesz im skutecznie zapobiegać. W tym celu unikaj kilku rzeczy:

  • Nie jedz tłustych posiłków,
  • Nie dopuszczaj do sytuacji, w których odczuwasz głód,
  • Nie stresuj się mdłościami (są pozytywną oznaką ciąży!),
  • Nie zakładaj ciasnych ubrań,
  • Nie jedz pikantnych potraw,
  • Nie objadaj się (zwłaszcza na noc).

Poznaj domowe sposoby na mdłości w ciąży!

Co zatem powinnaś robić, by poczuć się lepiej oraz pewniej? Istnieje kilka sposobów. Sama sprawdź, które z nich są najskuteczniejsze w Twoim przypadku.

  • 1. Przed wstaniem z łóżka zjedz niewielką przekąskę. Bardzo często pierwsze wymioty w ciągu dnia zdarzają się tuż po gwałtownym zerwaniu się z pozycji leżącej. Wprowadź swój organizm stopniowo w nadchodzące aktywności i daj mu czas na przystosowanie się. Przygotuj niewielki posiłek przed snem lub poproś drugą połówkę o przygotowanie ziołowej herbaty, tostów, lekkich płatków lub banana. Po zjedzeniu odczekaj 15 minut i dopiero wtedy wolno wstań.
  • 2. Zjadaj 5-6 regularnych posiłków. Średnio co 3-3,5 godziny organizm odczuwa głód. Dostarczaj mu energii regularnie zjadając śniadanie, drugie śniadanie, obiad, zdrowy podwieczorek oraz lekką kolację. Powinny to być zdrowe, lekkostrawne dania, obfitujące w witaminy oraz składniki odżywcze. Zrezygnuj ze smażonych i ostro przyprawionych posiłków.
  • 3. Noś ze sobą drobne przekąski. Zapakuj do torebki batonik musli, jabłko, banana lub paczkę orzechów. Gdy na mieście lub w pracy poczujesz ssanie w żołądku, sięgnij po małą przegryzkę.
  • 4. Unikaj drażniących zapachów. Zidentyfikuj, po których aromatach robi Ci się nie dobrze. Może są to olejki aromatyczne, może zapach smażonego mięsa lub żółtego sera? Obserwuj dokładnie swój organizm i unikaj produktów, po których wymiotujesz.
  • 5. Pij dużo wody. Minimalna ilość dla dorosłego człowieka to 2-3 litry płynów każdego dnia. Teraz dbasz nie tylko o siebie, ale też o dziecko. Wodę możesz zamienić na zupy, świeże soki lub herbaty ziołowe. W ten sposób zmniejszysz odruchy wymiotne i usuniesz zalegające toksyny.
  • 6. Używaj świeżego imbiru. Sposoby na mdłości w ciąży nie istnieją bez naturalnych składników. Szczególnie pomocny jest świeży imbir o działaniu przeciwwymiotnym. Dodaj kilka plasterków do herbaty lub zalej imbir gorącą wodą i pij każdego dnia.
  • 7. Zadbaj o odpowiednią ilość witaminy B6. Łagodzi mdłości oraz eliminuje odruch wymiotny. Jej źródłem są ryby, chude mięso, banany, warzywa czy ziarna soi.

Poranne wymioty to etap, przez który przechodzi większość przyszłych matek. Nie martw się i dbaj o swoje zdrowie stosując sposoby na mdłości w ciąży.