Domowe sposoby na prostatę

Przerost prostaty to schorzenia, które dotyka bardzo wielu mężczyzn, w większości po 50. roku życia. Jest ono zazwyczaj wynikiem procesów starzenia się organizmu oraz zmian hormonalnych. Zmiany zachodzące w obrębie prostaty postępują bardzo powoli, a objawy w początkowej fazie choroby to przede wszystkim częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza nocą. Jakie naturalne metody leczenia prostaty warto więc zastosować, aby zadbać o jej dobrą kondycję?

Metody leczenia prostaty

powiększona prostataNasilające się dolegliwości związane z przerostem prostaty mogą utrudniać nam normalne funkcjonowanie. Dlatego już pierwsze niepokojące objawy, takie jak nieprawidłowe oddawanie moczu czy kłopoty natury seksualnej, powinny nas skłonić do wizyty u urologa. To specjalista zaproponuje nam odpowiednie sposoby na zmniejszenie prostaty i poprawę komfortu naszego codziennego życia. Niestety mężczyźni bardzo często ukrywają swoje problemy, ponieważ się ich wstydzą lub obawiają się samego badania. Lekarz wykonuje je bowiem per rectum, czyli poprzez wsunięcie palca przez odbyt pacjenta i palpacyjne zbadanie gruczołu krokowego.

Warto jednak pamiętać, że naturalne leczenie prostaty ma jedynie zahamować rozwój choroby i wspomóc jej leczenie zalecone przez specjalistę. Czasem sam lekarz proponuje swoim pacjentom domowe sposoby na przerost prostaty, ale muszą się oni znajdować pod stałą kontrolą. Tak, by w razie potrzeby można było w odpowiednim momencie wdrożyć leczenie farmakologiczne. W zaawansowanych stadiach choroby, gdy dochodzi do zatkania cewki moczowej, konieczne może być przeprowadzenie cewnikowania lub nawet operacji.

Domowe sposoby leczenia prostaty

Istnieje kilka skutecznych sposobów na złagodzenie odczuwanych przez pacjentów objawów związanych z przerostem prostaty. Polegają one głównie na zmianie pewnych nawyków i wprowadzeniu zupełnie nowych, które poprawią ich komfort życia. O czym zatem pamiętać przy problemach z prostatą? Należy przede wszystkim:

  • oddawać mocz od razu, gdy poczujemy parcie na pęcherz;
  • pamiętać o regularnym korzystaniu z toalety, nawet jeśli nie czujemy takiej potrzeby;
  • powstrzymywać się od picia alkoholu oraz kofeiny, zwłaszcza wieczorami;
  • podjąć aktywność fizyczną (mała ilość ruchu nasila dolegliwości);
  • wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla;
  • dbać o zachowanie odpowiedniej wagi;
  • nie doprowadzać do wychłodzenia, gdyż może to nasilić dolegliwości.

Zapalenie prostaty – leczenie naturalne

Zapalenie prostaty jest tak naprawdę najczęściej występującą dolegliwością związaną z tym gruczołem. Może ona przyjmować postać ostrą, przewlekłą, bakteryjną lub niebakteryjną. Niezależnie jednak od rodzaju choroby, konieczne jest podjęcie leczenia wskazanego przez specjalistę. Zwykle trwa ono dość długo i wiąże się między innymi z koniecznością przyjmowania najróżniejszych leków. W niektórych przypadkach konieczne jest również przeprowadzenie zabiegu, polegającego na usunięciu prostaty.

Przeciągające się leczenie sprawia, że pacjenci szukają innych, alternatywnych metod, które pomogą im się uporać z tą dolegliwością. Czy u pacjentów cierpiących na zapalenie prostaty domowe sposoby mogą być zatem skuteczne? Z pewnością są one w stanie wspomóc działanie przyjmowanych leków, jednak nie powinniśmy próbować radzić sobie z tą chorobą zupełnie na własną rękę. Brak specjalistycznej terapii może w tym przypadku prowadzić do powikłań, takich jak chociażby zatrzymanie moczu, powstanie ropnia, czy nawet posocznica.

Jeśli chodzi o zapalenie prostaty, leczenie domowe wspomagające terapię zaleconą przez lekarza może polegać na unikaniu czynników, które wpływają na nasilenie się dolegliwości, takich jak alkohol, kofeina czy niezdrowe jedzenie. Pacjenci powinni też dużo odpoczywać, nawadniać organizm oraz ogrzewać krocze. Niezwykle istotna jest także właściwa higiena miejsc intymnych.

Przerost prostaty – leczenie naturalne

zioła na prostatęJak informuje portal www.wylecz-prostate.pl domowe sposoby, które mogą pomóc w przypadku przerostu prostaty, to między innymi przestrzeganie zdrowej diety. W naszym jadłospisie powinny się znaleźć te produkty i substancje, które mogą skutecznie złagodzić dolegliwości związane z tym schorzeniem. Co zatem działa na przerost prostaty?

1. Pestki dyni – pomagają zwalczać stan zapalny w obrębie prostaty, a do tego są bogate w cynk, który jest bardzo ważnym elementem leczenia przerostu gruczołu krokowego. Pacjenci zazwyczaj przyjmują dynię w postaci pestek, ale możliwe jest też spożywanie nierafinowanego oleju dyniowego tłoczonego na zimno.

2. Wąsy kukurydzy – odpowiednio przygotowane wąsy kukurydzy mają działanie przeciwzapalne, zwiększają ilość wydzielanego moczu i usprawniają jego przepływ przez drogi moczowe. Objawy przerostu prostaty może złagodzić wywar z wąsów kukurydzy, który trzeba spożywać 3 razy w tygodniu. Potrzebne nam są wąsy z 6 kolb kukurydzy, które zalewamy 0,5 l wody i gotujemy przez 10 minut. Po wystudzeniu wywar jest gotowy do wypicia.

3. Ryby – przy dolegliwościach ze strony prostaty należy spożywać ryby 2 razy w tygodniu. Najlepiej jest wybierać te, które są bogate w kwasy omega-3, takie jak tuńczyk, makrela lub łosoś.

4. Soja – roślina ta zawiera fitoestrogeny, które zmniejszają produkcję testosteronu w organizmie. Hormon ten uznaje się za jednego z winowajców rozwoju raka prostaty. Fitoestrogeny mogą też hamować wzrost naczyń krwionośnych, które formułują się wokół guza prostaty.

5. Pomidory – zawierają one likopen, który skutecznie hamuje przerost gruczołu krokowego i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego. Do potraw z pomidorami warto dodawać łyżkę oliwy, gdyż zwiększa ona wchłanianie likopenu.

6. Pestki arbuza – herbatka przygotowana z pestek arbuza wspomaga usuwanie toksyn z naszego organizmu, przez co może być skuteczna w łagodzeniu objawów schorzeń pęcherza i prostaty. Do jej sporządzenia potrzebujemy niepełnego kubka pestek z arbuza, które przesypujemy do słoika o pojemności 0,5 l. Następnie zalewamy je wrzątkiem i czekamy do wystygnięcia, po czym odcedzamy wywar. Należy pić 2 szklanki takiej herbatki dziennie, przez 10 kolejnych dni.

7. Pokrzywa – ziele to działa detoksykacyjnie i moczopędne, dzięki czemu fantastycznie oczyszcza układ moczowy. Najłatwiej jest przyjmować specjalne suplementy z pokrzywą, których spożywanie warto jednak uzgodnić z lekarzem.

W przypadku problemów z prostatą pacjenci powinni również ograniczyć tłuste jedzenie do minimum. Konieczne jest także regularne badanie prostaty u urologa, który zaleci odpowiednią metodę leczenia i domowe sposoby wspomagające uporanie się z problemem.