Proste domowe sposoby na chrapanie

Chrapanie to problem, który dotyka 45% Polaków. Borykają się z nim głównie osoby otyłe czy korzystające z wielu używek, jednak niekiedy dolegliwość ma podłoże genetyczne. Wywołuje ją niedrożność nosa, skrzywiona przegroda nosowa, niewłaściwa budowa gardła, a u dzieci także przerost migdałków. Charakterystyczny i drażniący dźwięk powstaje na skutek utrudnionego przepływu powietrza.  
[Skutki nieleczonego chrapania]
Choć samo w sobie nie jest groźne, to jednak chrapanie może być zwiastunem poważniejszych problemów zdrowotnych. Jednym z powikłań jest bezdech. Łatwo go rozpoznać obserwując partnera podczas snu – na chwilę ustaje hałas i pojawia się chwila ciszy, a potem następuje nagłe i donośne chrapnięcie. Po zdiagnozowaniu tej dolegliwości najlepiej udać się do lekarza, bowiem bezdech prowadzi do niedotlenienia takich narządów jak: mózg, serce, nerki oraz wątroba, a niekiedy także do arytmii oraz nadciśnienia.
[Poznaj najlepsze sposoby na chrapanie]
Istnieje cały szereg patentów, które pomogą zminimalizować chrapanie, a nawet całkowicie je wyeliminować. Oto one:

  •     Zmień pozycję – spanie na wznak znacznie potęguje nocne hałasy. W tym ułożeniu język przesuwa się do tyłu, usta się otwierają, a jednocześnie zwęża się cieśń gardła. Zacznij spać na boku.
  •      Zadbaj o odpowiednią poduszkę – najlepszy będzie płaski jasiek lub inny model o niewielkich gabarytach. Dobrym rozwiązaniem jest poduszka anatomiczna, która dopasowuje się do kształtu głowy, a tym samym zapewnia maksymalny komfort.
  •     Odstaw używki – nikotyna sprawia, że ślina zalega w tchawicy i krtani, a tym samym prowadzi do obrzęków. Alkohol powoduje wiotczenie mięśni gardła, co często prowadzi do chrapania. Co najmniej na dwie godziny przed snem zrezygnuj z tych używek.
  •     Zrzuć zbędne kilogramy  –  gruba szyja naciska na drogi oddechowe i utrudnia przepływ powietrza. Jeśli masz nadwagę, zacznij regularnie ćwiczyć oraz odżywiać się zdrowo i różnorodnie. Nastaw się na pięć lekkich posiłków dziennie, bogatych w ziarna, ryby, białko oraz warzywa i owoce.
  •     Przewietrz sypialnie – odpowiednia temperatura do zdrowego snu to 18-21 stopni Celsjusza. Ważna jest też wilgotność na poziomie 40-60%, bowiem w ten sposób zapobiegasz wysuszaniu błony śluzowej. Upalnym latem warto korzystać z klimatyzacji lub rozłożyć w mieszkaniu ściereczki nasączone wodą.
  •     Pozbądź się infekcji – nieregularne chrapanie często związane jest z niedrożnością dróg oddechowych i pojawia się w okresie przeziębienia. W tym wypadku pomoże wyleczenie kataru oraz bólu gardła.
  •     Skorzystaj ze specjalistycznych leków –  profesjonalne preparaty ułatwiające oddychanie dostępne są w formie listków na podniebienie, kropli i sprayów. Są to m.in.: Snoreeze, Nie Chrap, Datong czy Desnoran.
  •     Wytnij migdałki – jest to rozwiązanie dla najmłodszych, u których wykryto przerost migdałków. Ich usunięcie całkowicie wyeliminuje chrapanie.
  •     Śpiewaj – wedle dyrygent Alise Ojay regularne wykonywanie konkretnych ćwiczeń wokalnych wzmacnia mięśnie gardła. Pomaga w tym 20 minut treningu przed snem i praca na konkretnych sekwencjach, takich jak „unga, unga”. Naukowcy przygotowali kompleksowe płyty audio z nagraniami do praktyki śpiewu.
  •     Odwiedź laryngologa – gdy powyższe sposoby zawodzą, udaj się do lekarza. Wykona badania, zleci polisomnografię (badanie snu) oraz wytyczy odpowiednią drogę leczenia.

[Uciążliwa dolegliwość]
Chrapanie znacznie częściej występuje u mężczyzn i narasta wraz z wiekiem. U kobiet może pojawić się w okresie menopauzy. Dlatego warto minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia tych objawów i prowadzić zdrowy tryb życia.