TOP 6 – domowe sposoby na czkawkę

Jest niegroźna, ale wyjątkowo nieprzyjemna i niejednokrotnie prowadzi do wstydliwych sytuacji w miejscach publicznych. Może zrujnować ważną rozmowę kwalifikacyjną czy pojawić się w trakcie egzaminu na zajęciach. Czkawka to w rzeczywistości gwałtowne skurcze przepony oraz mięśni oddechowych klatki piersiowej, które wywoływane są poprzez podrażnienie nerwu przeponowego.

[Przyczyny czkawki]
Charakterystyczne dźwięki powstają na skutek dużego stresu lub podrażnienia żołądka.  Do czkawki mogą doprowadzić ostre dania, alkohol, zimne i ciepłe napoje,  a także łapczywość przy spożywaniu obiadu. Jedząc szybko i dużo naciskamy na przeponę, łykamy powietrze, które dostaje się do żołądka i powoduje nieprzyjemne objawy.

[Domowe sposoby na czkawkę]

  • 1.    Oszukaj przeponę – zjedz łyżkę cukru, żuj kropkę chleba, ssij kostki lodu lub wypij trochę soku z cytryny. W ten sposób organizm skupi się na innej czynności i przywróci przeponę do normalnej, regularnej pracy.
  • 2.    Daj się przestraszyć – kiedy coś nas zaskakuje, kiedy się czegoś boimy, na chwilę wstrzymujemy oddech. W ten sposób wzrasta stężenie dwutlenku węgla w organizmie, a to pierwszy krok do zwalczenia czkawki.
  • 3.    Wstrzymaj oddech – sposoby na czkawkę to bardzo często praca z wdechem i wydechem. Nabierz powietrza, a następnie wstrzymaj oddech aż do utraty tchu.
  • 4.    Uciśnij nos – nachyl się do przodu oraz uciśnij nos u nasady, najmocniej jak potrafisz. Postaraj się utrzymać tę pozycję przez kilkadziesiąt sekund. Po tym czasie wszystko powinno wrócić do normy.
  • 5.    Napij się wody – najlepiej w dużych ilościach. Pij małymi łyczkami na każdym wdechu lub wypij całą szklankę jednym duszkiem. Wstrzymanie powietrza zwiększy produkcję CO2, a przełykanie odwróci uwagę od ucisków na przeponę.
  • 6.    Pracuj językiem – dobre sposoby na czkawkę to intensywne gimnastykowanie języka.  Wypnij go jak najdalej się da, powtórz ten proces kilka razy. Ta metoda została wymyślona przez artystów, którzy często mają tremę. Wystawienie języka motywuje struny głosowe do otwarcia, a tym samym polepsza oddychanie i minimalizuje skurcze przepony.

[Warto wypróbować, czyli skuteczne, lecz mniej popularne sposoby na czkawkę]
Akupresura to tradycyjna chińska medycyna, która opiera się na pobudzaniu układu nerwowego poprzez uciskanie konkretnych miejsc na ciele. Na skutek tego działania organizm wysyła impulsy do kory mózgowej, która aktywizuje kanały nerwowe i zmniejsza ból lub skurcze. Przy leczeniu czkawki należy silnie ucisnąć wnętrze dłoni kciukiem drugiej ręki i wzmacniać ten nacisk, aż do uczucia bólu. Podobny wpływ ma uciskanie miejsca za małżowinami oraz zatykanie uszu.

[Co w sytuacji, gdy nic nie pomaga?]
Czkawka, która utrzymuje się dłużej niż przez 48 godzin to zwiastun poważniejszych chorób. Gdy domowe sposoby okażą się nieskuteczne, należy udać się do lekarza, bowiem problemem mogą być wrzody, zapalenie płuc, zapalenie wątroby, zapalenie wyrostka robaczkowego, a także cukrzyca czy mocznica.

[Zwalczanie czkawki]
Najczęściej czkawka pojawia się młodych osób, u których wykryto nerwicę.  Nawet w przewlekłych przypadkach leczy się ją za pomocą domowych sposobów oraz walki ze stresem. Im mniej strachu przed zwykłymi sytuacjami, tym czkanie występuje rzadziej.