Nikotyna jest jak narkotyk. Na początku kojarzy się z przyjemnością oraz gratyfikacją, po wypaleniu pierwszego dymka mózg zwiększa swoją aktywność, jednak wraz z kolejnymi paczkami umysł się przyzwyczaja i traktuje tytoń jako podstawową potrzebę. Wedle badań, aż 80% palaczy pragnie zerwać z nałogiem, jednak tylko 1 na 20 odnosi sukces.
Czy domowe sposoby na rzucenie palenia są skuteczne?
Nie ma jednej uniwersalnej metody, by raz na zawsze skończyć z paleniem. Cała gra rozgrywa się w umyśle człowieka i opiera się na jego motywacji. Dla przyszłej matki sygnałem do zmiany może być ciąża, dla cukrzyka poważne problemy zdrowotne, a dla kogoś innego chęć przejęcia kontroli nad swoim życiem. Zakończenie dyktatury papierosa, który okazuje się niezbędny na życiowym zakręcie, który żongluje emocjami i jako jedyny prowadzi do uspokojenia nerwów. Tylko na chwilę. Do czasu, aż sięgniesz po kolejną paczkę.
Każdy zna problem z postanowieniami noworocznymi – są zawieszone w próżni, nie osadzone w czasie, a przez to nigdy nie realizowane. Jeśli chcesz rzucić palenie, to podejdź to tego metodycznie. Ustal ściśle określony cel, w którym zawrzesz datę, sposób jego realizacji oraz korzyści, np.: Do 31 grudnia rzucę palenie, po to, by moja 10-letnia córka miała ojca, który nie umrze na raka płuc przed jej ślubem. Zrobię to zastępując papierosy antynikotynową gumą do żucia, biegając każdego dnia wieczorem oraz uczestnicząc w terapii grupowej”. Tak ustalony cel zapisz na kartce i powieś w widocznym miejscu lub ustaw jako tło na telefonie. Następnie poinformuj bliskich o swoich planach i poproś, by egzekwowali od Ciebie realizację postanowienia.
Jak rzucić palenie, domowe sposoby to po prostu autorskie sposoby. Siła woli oraz determinacja.
Jak wyrobić w sobie nowe nawyki?
U podłoża każdej ważnej zmiany powinna stać dokładna analiza. Po papierosy sięgasz automatycznie, w sytuacjach, w których zwykłeś to robić. Czy to podczas przerwy w pracy, po stosunku seksualnym czy po stresującej sytuacji. Załóż dziennik, w którym skrupulatnie zapiszesz każdego wypalonego papierosa, wraz z datą, godziną, miejscem, sytuacją oraz odczuciami, które Ci towarzyszyły. Przy regularnej i skrupulatnej analizie zauważysz wzory. Może okazać się, że palisz, bo wspólny dymek pozwala Ci się poczuć częścią grupy w firmie lub, że całkowicie nieświadomie zaciągasz się za każdym razem, gdy pijesz kawę. Wiedza na temat własnych zachowań pozwoli Ci znaleźć rozwiązania. Palisz, gdy się denerwujesz? Znajdź technikę relaksacyjną. Joga, medytacja, muzyka orientalna? Twierdzisz, że nikotyna pomaga Ci w skupieniu? Znacznie zdrowsze i skuteczniejsze będą orzechowe przekąski.
Dieta przy rzucaniu palenia
Nikotyna zostawia w organizmie mnóstwo toksyn, a próba rzucania palenia pochłania duże ilości energii i wywołuje głód tytoniowy. Dlatego dobrze jest zadbać o odpowiednią dietę, która wesprze w walce z nałogiem. Oczyszczające działanie ma sok z brzozy – wypijany codziennie wypłucze trucizny zalegające w ciele. Pamiętaj, by jeść regularnie – niewielkie porcje, co 3-4 godziny. Dieta musi być różnorodna i bogata w składniki odżywcze i witaminy (chude mięsa, ryby, zboża, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy). Gdy najdzie Cię ochota na podjadanie, sięgaj po naturalne przekąski – jogurt z otrębami, jabłko lub garść orzechów.
Wsparcie lekarza, czyli jak skutecznie rzucić palenie?
Jak rzucić palenie – domowe sposoby są skuteczne, tylko wtedy, jeśli tego naprawdę chcesz. Niektórym łatwiej jest zerwać z nikotyną z pomocą terapeuty lub lekarza, który krok po kroku przeprowadzi przez ten proces. Zdecydowanie łatwiej jest dokonywać diametralnej zmiany w grupie. Możesz namówić partnera do rzucenia papierosów razem z Tobą lub znaleźć spotkania palaczy w Twoim mieście. W kilka osób łatwiej się zmotywować oraz egzekwować rezultaty. Dobrym rozwiązaniem jest także zakład pieniężny, czyli kto nie zerwie z nałogiem do przyszłego miesiąca, ten płaci kilka tysięcy złotych. Każdy może mieć inną motywację – emocjonalną, psychiczną, zdrowotną, a nawet finansową.
Gdy naturalne sposoby i siła woli nie wystarczą, sięgnij po leki, inhalatory lub plastry antynikotynowe. Dostarczą zastępczych substancji, które zmniejszą ochotę na papierosa. Wszystko jest w twoich rękach.