Krosta na oku, która w wyglądzie przypomina małe ziarnko jęczmienia. W ujęciu medycznym jęczmień jest grudkowatym ropniem gruczołów, których ujście umiejscowione jest na brzegach powiek. Wyróżniamy infekcję wewnętrzną – na dolnej powiece od wewnątrz, oraz zewnętrzną, która jest nieco mniej dotkliwa i uwidacznia się nad rzęsami. Czemu u niektórych pojawia się ta nieprzyjemna dolegliwość oraz jak się jej pozbyć?
Przyczyny występowania jęczmienia
Jęczmień ma najczęściej podłoże bakteryjne i wywoływany jest przez gronkowce. Narażone są osoby poddane długotrwałemu wpływowi środków chemicznych, zanieczyszczeń powietrza czy tytoniu. Niekiedy przyczyną okazuje się miejsce pracy lub długotrwałe przebywanie w miastach z wysokim poziomem smogu.
Bakterie rozmnażają się również w kosmetykach do oczu, chodzi tutaj głównie o tusz do rzęs oraz kredkę do oczu. Niekiedy drobinki specyfików dostają się do soczewki i podrażniają ją. Z tego samego względu niebezpieczne jest przecieranie powiek – zwłaszcza brudnymi rękoma – oraz zakładanie uprzednio niezdezynfekowanych soczewek kontaktowych.
W grupie ryzyka znajdują się osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca oraz dzieci, które niedokładnie dbają o higienę, którym zdarza się wkładać palce do oczu czy przecierać powieki.
Jak objawia się jęczmień?
Objawy są charakterystyczne i stosunkowo łatwo je rozpoznać. Na początku na powiece lub pod powieką pojawia się czerwona, swędząca lub bolesna plamka. Stopniowo się rozrasta i wkrótce powstaje krosta, która podchodzi ropą. W przypadku jęczmienia wewnętrznego jest to wypukłość o żółtym zabarwieniu.
Wraz z nieestetycznymi zmianami na oku, występuje też światłowstręt, łzawienie. Jęczmień dojrzewa od kilku dni do 2 tygodni. Po tym czasie powinien samoistnie pęknąć i wygoić się. Gdy to się stanie, należy delikatnie ściągnąć resztki ropy czystym patyczkiem lub wacikiem, by uniknąć kolejnego zakażenia.
Lecząc się samodzielnie, pamiętaj, by za wszelką cenę nie wyciskać jęczmienia! Choć kusi, to jednak doprowadzi to do znacznie większej infekcji.
Domowe sposoby na jęczmień polegają na zmniejszaniu obrzęku, bólu i pieczenia.
- Stosuj ciepłe kompresy – ciepła woda uśmierzy ból oraz nieco zmniejszy stan zapalny poprzez rozluźnienie torebki ropnia. Namocz gazy lub waciki w ciepłej, przegotowanej wodzie i nakładaj na powieki 3-4 razy dziennie przez 15 minut. Wodę możesz zamienić na napar z ziela świetlika lub świeżej pietruszki.
- Użyj jajka – ugotuj jajko i po przestygnięciu delikatnie masuj nim powiekę, uważając, by nie dotknąć soczewki. Sposoby na jęczmień wymagają udrożnienia zatkanego kanału, a jajko długo utrzymuje ciepło i pomaga opróżnić
torbę ropnia. - Zrezygnuj z makijażu – przynajmniej na kilka dni. Oko jest wystarczająco podrażnione i kosmetyki, które są siedliskiem bakterii, tylko pogorszą ten stan. W zamian zadbaj o odpowiednią higienę brzegów powiek.
Zdarza się, że domowe sposoby na jęczmień nie działają wystarczająco dobrze. Wtedy skieruj swoje kroki do apteki, by kupić specjalistyczne krople. Gdy pomimo kilku dni infekcji jęczmień nie pęka, zgłoś się do okulisty. Możliwe, że ropień wymaga nacięcia. Tylko profesjonalista w gabinecie może to zrobić.
Zapobiegaj, by potem nie leczyć się długo.
- Pamiętaj o dokładnym demakijażu,
- Nie używaj cudzych kosmetyków,
- Wyrzucaj kosmetyki po ich dacie ważności,
- Nie pocieraj oczu,
- Za każdym razem dezynfekuj soczewki kontaktowe,
- Unikaj zanieczyszczonych miejsc.