Męczy Cię opryszczka? Sprawdź domowe sposoby!

Opryszczka objawia się nieestetycznymi pęcherzykami, świądem, bólem oraz uczuciem pieczenia. Wywołują ją wirusy, z grupy Herpes Simplex. Typ 1 HSV odpowiada za infekcję na ustach, a HSV 2 rozwija się na narządach intymnych. Łatwo się nią zarazić, ale można jej przeciwdziałać i minimalizować dolegliwości domowymi sposobami.

Jakie są przyczyny opryszki?

Osłabiony organizm podatny jest na liczne choroby – nie ma jak się bronić i z łatwością rozwija się w nim opryszczka. Sprzyjają jej też stresujące sytuacje oraz zmiany temperatur. Z tego względu najczęściej pojawia się jesienią oraz zimą, ale niekiedy wystarczy też kąpiel w chłodnym jeziorze i późniejsze opalanie się w upale, poddawanie ciała silnym promieniom słonecznym.

Opryszczka jest wysoce zaraźliwa, bo roznosi się drogą kropelkową i do jej rozwoju wystarczy używanie tych samych sztućców, co osoba zakażona, a także pocałowanie partnera lub stosunek seksualny z osobą zarażoną.

Najlepsze domowe sposoby na opryszczkę!

W znacznej mierze leczenie wirusa polega na zabiegach miejscowych i zwalczaniu objawów, stanu zapalnego. Opryszczka szybko uodparnia się na konkretne specyfiki, dlatego warto stosować je zamiennie. Przedstawiamy kilka sprawdzonych domowych sposobów, dzięki którym odzyskasz piękne usta lub usuniesz pęcherzyki z genitaliów.

  • 1. Okłady z dziurawca i rumianku
    Zaparz zioła i smaruj zakażone miejsce zamoczonym wacikiem lub przykładaj torebkę z dziurawcem czy rumiankiem. Rośliny mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.
    Uwaga! Dziurawiec zwiększa wrażliwość na słońce. Po ziołowym okładzie lepiej pozostań w domu.
  • 2. Polopiryna lub aspiryna
    Tabletki, które zawsze mamy pod ręką. Zmniejszają obrzęk, działają przeciwzapalnie. Rozgnieć jedną pigułkę, wymieszaj ją z odrobiną wody i nakładaj miejscowo na rankę.
  • 3. Cebula i czosnek
    Te dwa warzywa są niezastąpione  w medycynie naturalnej. Odkażają, zmniejszają stan zapalny, działają antybakteryjnie. Rozgnieć czosnek (wybierz soczyste ząbki) i delikatnie przykładaj w miejscu opryszczki. Tak samo postępuj z cebulą.
  • 4. Miód
    Ze względu na swoje łagodzące, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regenerujące właściwości szczególnie polecany jest miód lipowy. Nakładaj go miejscowo na zarażoną skórę.
  • 5. Aloes
    Sprawnie odkaża i eliminuje szkodliwe bakterie. Zmiksuj liść aloesu wraz z 100ml ciepłej wody. Odstaw na jedną godzinę, a potem nakładaj na opryszczkę nasączonym wacikiem.
  • 6. Olejek z drzewa herbacianego
    Słynie z dobroczynnych właściwości – regeneruje naskórek, uśmierza ból oraz wysusza opryszczkę. Zmieszaj kilka kropli z kremem i nakładaj miejscowo.
  • 7. Witamina C
    Opryszczka – domowe sposoby dotyczą również odpowiedniego odżywiania. Wprowadź do jadłospisu więcej produktów bogatych w witaminę C. Zaliczają się do nich: cytrusy, porzeczka, natka pietruszki, kapusta kiszona.

Alternatywnie możesz łykać tabletki zakupione w aptece. W ten sposób zwiększysz odporność, zadziałasz antyseptycznie i oczyszczająco.

Jak przeciwdziałać opryszczce?

Nie da się w pełni wyeliminować wirusa odpowiedzialnego za opryszczkę. Nosicielem jest prawie każdy człowiek, jednak niektórzy mają większe predyspozycje do jego rozwoju. Prawdopodobieństwo zachorowania zminimalizujesz dbając o swoją florę bakteryjną – pomocny będzie kefir, jogurt czy zsiadłe mleko – chroniąc usta przed słońcem za pomocą pomadki z silnym filtrem anty-UV, a także stosując prezerwatywy podczas stosunku.

Jeśli Twoja druga połówka jest zarażona, to przez jakiś czas unikajcie współżycia seksualnego, pocałunków, a także używania tych samych sztućców, ręcznika.

Gdy opryszczka pojawia się permanentnie i domowe sposoby przestają wystarczać, zakup w aptece maść cynkową, Zovirax lub plasterki nakładane miejscowo.  Niekiedy te nieestetyczne i piekące pęcherzyki prowadzą do powikłań, dlatego w razie zaniepokojenia, zgłoś się do lekarza dermatologa.