Codzienne oczyszczanie organizmu z toksyn – sprawdź domowe sposoby

Zanieczyszczanie organizmu toksynami to proces, którego nie sposób w pełni uniknąć. Przy małym stężeniu szkodliwych substancji ciało samo rodzi sobie z oczyszczeniem. Gdy wraz z jedzeniem lub powietrzem przyjmujemy więcej metali ciężkich, pestycydów czy węglowodorów, trzeba przeprowadzić detoksykację. Z pomocą przychodzą domowe sposoby.

Jak toksyny dostają się do organizmu?

Żyjemy w pośpiechu, zjadając mnóstwo przetworzonej żywności, której świeżość utrzymywana jest dzięki wielu szkodliwych substancjom chemicznym. Niezdrowe posiłki obfitują w tłuszcze i węglowodany. Niewłaściwe odżywianie to jedna z głównych przyczyn zatrzymania toksyn w organizmie. Zwłaszcza jeżeli fast food czy tłuste przekąski towarzyszą nam na co dzień – organizm nie radzi sobie wtedy z regularnym oczyszczaniem.

Jednak toksyny wdychamy też wraz z powietrzem, w którym występuje wiele metali ciężkich. Jest to głównie aluminium, arsen, kadm, cyna oraz rtęć. Toksyny gromadzą się głównie w wątrobie, układzie pokarmowym, układzie nerwowym i tkance tłuszczowej. Zanieczyszczają organizm i prowadzą do osłabienia, złego samopoczucia, a niekiedy do ciężkich chorób.

Czy potrzebujesz detoksykacji? Objawy toksyn w organizmie

Przemęczenie, złe samopoczucie czy problemy z koncentracją to podstawowe objawy obecności toksyn. Mogą wystąpić problemy z zasypianiem oraz kłopoty trawienne, które skutkują bólem brzucha lub zaparciami. Organizm jest osłabiony, więc towarzyszy Ci uczucie ciężkości i nie masz energii do codziennej pracy czy obowiązków.

Toksyny wpływają też na ciało, co skutkuje przesuszeniem skóry, pojawieniem się wyprysków, kruchością paznokci czy wzmożoną potliwością. Włosy szybciej się przesuszają, a Ty stajesz się mniej odporny na walkę z bakteriami czy wirusami.

Gdy dręczę Cię powyższe dolegliwości, to pora na oczyszczanie organizmu z toksyn, domowe sposoby są dobrym rozwiązaniem.

Poznaj domowe sposoby na oczyszczanie organizmu z toksyn!

Do kuracji oczyszczającej trzeba podejść rozsądnie i zrezygnować z drastycznych metod czy głodówek na rzecz odpowiedniej diety oraz kilku wartościowych składników. Detoksykacja musi opierać się na oczyszczaniu jelit z zanieczyszczeń i zalegających pokarmów, odbudowaniu flory bakteryjnej, a także na dostarczeniu niezbędnych składników odżywczych i witamin. Co zatem zrobić?

  • 1. Zmień dietę
    Odżywiaj się zdrowo, regularnie oraz różnorodnie. Uwzględnij w jadłospisie produkty bogate w błonnik, który działa jak naturalna miotła usuwająca toksyny i przyspieszająca działanie układu trawiennego. Źródłem tego składnika jest siemię lniane, otręby, śliwki, jabłka czy buraki. Staraj się komponować posiłki tak, by dostarczyć organizmowi wszystkiego czego potrzebuje. Zjadaj chude mięso, ryby, roślinny strączkowe, kasze, orzechy, zboża (chleb razowy jest o wiele zdrowszy niż pszenny), jajka oraz nabiał. Nie zapominaj o codziennej porcji świeżych warzyw i owoców. Możesz zastosować jednodniową detoksykację – przez jeden dzień zjadaj tylko warzywa oraz owoce. W formie surowej lub jako koktajle.
  • 2. Odstaw niezdrowe przekąski i używki
    Oczyszczanie organizmu z toksyn – domowe sposoby nie istnieją bez pewnej dyscypliny oraz rezygnacji co najmniej na kilka dni ze szkodliwych substancji. A te kryją się w papierosach, alkoholu, białym cukrze, pieczywie pszennym, jedzeniu typu fast food, a także w mocnej kawie oraz czarnej herbacie. Zrezygnuj z tych produktów lub przynajmniej zminimalizuj ich obecność.
  • 3. Pij dużo wody
    Woda odpowiada za filtrację nerek oraz usuwanie toksyn z organizmu. Zawsze przy sobie miej butelkę wody i wypijaj co najmniej 2-3 litry każdego dnia. Rankiem na czczo wypijaj szklankę wody z cytryną, przyspieszysz w ten sposób metabolizm i zmotywujesz jelita do pracy.
  • 4. Pij zieloną herbatę
    Zielona herbata to cenne źródło polifenoli, które eliminują toksyczne wolne rodniki tlenowe oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób układu krążenia oraz wymiatają szkodliwe substancje z organizmu. Jest to dobry i zdrowy zamiennik dla czarnej herbaty.
  • 5. Zjadaj zdrowe przekąski

Chipsy lub ciastka zamień na jogurt z otrębami (błonnik oraz żywe kultury bakterii, dzięki którym usprawnisz perystaltykę jelit oraz odbudujesz florę bakteryjną) lub żurawinę, która działa moczopędnie oraz antybakteryjnie. Podobny wpływ na organizm mają wiśnie, jagody oraz maliny. Dobrym zamiennikiem dla klasycznych przekąsek są też suszone owoce, a szczególnie śliwki oraz morele, które aktywizują układ trawienny i ułatwiają wypróżnianie.