Zapalenie ucha jest dolegliwością, która najczęściej atakuje dzieci, nie znaczy to jednak, że ten bolesny problem nie dotyczy osób dorosłych. Rozwijający się stan zapalny wywołuje silne uczucie bólu, które dosłownie może spędzić sen z powiek. Jakie objawy wskazują na zapalenie ucha i jakich domowych metod warto użyć, żeby całkowicie wyleczyć stan chorobowy? Poniżej udzielamy odpowiedzi na te pytania.
Główną przyczyną występowania zapalenia ucha u dzieci jest budowa anatomiczna. Trąbka słuchowa u dziecka jest krótsza i usytuowana w pozycji pionowej. Kanał łączy jamę bębenkową i gardło, pozostając przy tym cały czas otwartym. Stwarza to niezwykle dogodne warunki do przenikania drobnoustrojów chorobotwórczych, bytujących w gardzieli. Z tego właśnie powodu zapalenie ucha u dzieci najczęściej jest powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowych.
W przypadku osób dorosłych stany zapalne ucha najczęściej wynikają z niedrożności trąbek słuchowych, choć równie częstą przyczyną są przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych. Wśród czynników, które sprzyjają powstawaniu stanu zapalnego, należy wymienić też przerost migdałka gardłowego oraz bierną lub czynną inhalację dymem tytoniowym.
Należy zaznaczyć, że o ile infekcje pojawiające się w wieku dziecięcym najczęściej dotyczą ucha środkowego, to u osób dorosłych często zdarzają się też stany zapalne ucha zewnętrznego. W drugim przypadku przyczyn choroby należy upatrywać przede wszystkim w podrażnieniu przewodu słuchowego. Może do tego dojść w wyniku działania zanieczyszczonej wody lub środków chemicznych do pielęgnacji włosów lub modelowania fryzury. Źródłem stanu zapalnego może być też uraz wywołany stosowaniem patyczków higienicznych.
Zapalenie ucha zewnętrznego daje objawy w postaci silnego, uporczywego bólu. Chorobie często towarzyszy obrzęk ucha oraz wyraźne zaczerwienienie, czasami widoczne także na twarzy. Znacznie silniejszy ból towarzyszy stanom zapalnym ucha wewnętrznego. Wśród charakterystycznych objawów należy wymienić też nudności, uczucie oszołomienia oraz gorączkę, nierzadko bardzo wysoką.
Domowe sposoby na zapalenie ucha bywają bardzo pomocne, jednak nie każda metoda będzie odpowiednia dla dzieci. Osoby dorosłe mogą sięgnąć po cały szereg sprawdzonych technik, które uśmierzą ból i pomogą pozbyć się dokuczliwej infekcji. Skuteczną metodą doraźną, która pomoże złagodzić ból, jest ciepłe powietrze wprost z suszarki do włosów. Urządzenie należy trzymać w odległości około 30 cm od bolącego ucha, kierując strumień na miejsce, w którym odczuwalny jest dyskomfort. Jest to jednak rozwiązanie, które należy traktować wyłącznie jako środek o chwilowym działaniu przeciwbólowym.
Aby pozbyć się problemu, należy sięgnąć po środki, które skutecznie zwalczą rozwijające się zapalenie ucha. Domowe sposoby okażą się bardzo skuteczne, a zwłaszcza, gdy bazują na czosnku – naturalnym antybiotyku, który w leczeniu różnych dolegliwości z powodzeniem stosowany jest od bardzo dawna. W przypadku infekcji ucha zewnętrznego wystarczy obrać ząbek czosnku, a następnie umieścić go w czystej chusteczce lub w gazie. Przytrzymany w uchu przez kilka godzin, zadziała przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, zapewniając kompleksowe leczenie.
Czosnek będzie też bardzo pomocny w leczeniu ucha środkowego, jednak w tym przypadku powinien docierać głębiej. Idealnym „nośnikiem” dla przetartego ząbku będzie podgrzana oliwa z oliwek. Kilka kropel substancji należy zaaplikować do bolącego ucha.
Zapalenie ucha u dzieci – domowe sposoby
Nieco innego leczenia wymaga zapalenie ucha u dziecka. Domowe sposoby, które warto zastosować w tym przypadku, powinny wykazywać działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i rozgrzewające. Bardzo dobrą praktyką jest nacieranie tylnej części małżowiny usznej olejkiem kamforowym. Zabieg należy powtarzać trzy razy dziennie.
Skutecznym lekarstwem będą też krople przygotowane z olejków eterycznych. Preparat należy przygotować z mieszanki olejku lawendowego lub szałwiowego z olejem lnianym. Idealne proporcje to 5:95. Uwaga! Krople należy stosować wyłącznie w sytuacji, gdy stanowi zapalnemu nie towarzyszy obecność płynu wysiękowego.