Domowe sposoby na zatkane ucho

Zatkane ucho to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Nawet jeśli nie towarzyszy jej silny ból, choć czasem i to może się zdarzyć, i tak znacznie obniża codzienny komfort życia, osłabiając słuch oraz wywołując niemiłe uczucie pełności przewodu słuchowego. Na szczęście w większości przypadków zatkane ucho można bardzo łatwo wyleczyć, stosując domowe sposoby. Wystarczy tylko wiedzieć, co wywołało ten niepożądany stan, i wybrać odpowiednią metodę. A oto krótka ściąga.

Ucho zatkane woskowiną

Czop z woskowiny to chyba najczęstsza przyczyna zatkanego ucha. Ta niezbyt ładnie wyglądająca zapora tworzy się najczęściej wskutek nieodpowiedniego stosowania patyczków higienicznych. Innymi przyczynami jej powstawania mogą być np. przebywanie w zapylonych pomieszczeniach, używanie słuchawek dousznych oraz często kąpiele. W takich okolicznościach woskowina, której zadaniem jest nawilżanie przewodu słuchowego, może pęcznieć, tworząc zatory.

Jakie domowe sposoby na zatkane ucho okażą się skuteczne w tym przypadku? Można spróbować skorzystać z wody utlenionej lub oliwki kosmetycznej. Niezależnie od tego, która z nich będzie używana, należy podgrzać ją do temperatury ciała, a później zakropić nią ucho. W pozycji leżącej należy pozostawać przez ok. 10-15 minut. Po tym czasie (i zmianie pozycji) wlany do ucha płyn powinien wypłynąć, niosąc ze sobą fragmenty woskowego czopu. Oczywiście można również sięgnąć po specjalistyczne krople, które są dostępne bez recepty w każdej aptece.

Katar a zatkane ucho

Tutaj mamy do czynienia ze swoistą kumulacją nieszczęść. Nie dość, że nie można swobodnie oddychać, to jeszcze coś „zagnieździło się” w uchu. Uczucie to spowodowane jest najprawdopodobniej obrzękiem śluzówki, który rozszerzył się i dotarł do przewodów słuchowych.  Ale od czego mamy domowe sposoby na zatkane ucho? Kiedy stan ten wywołany jest przez dokuczliwy katar, należy udrożnić drogi oddechowe. Jak to zrobić? Można przygotować domową inhalację z dodatkiem rumianku, eukaliptusa lub innych olejków eterycznych. Skuteczne będą również dostępne bez recepty krople i tabletki przeciwzapalne.

Nagłe zmiany ciśnienia w uszach

Wiele osób ma zatkane uszy po locie samolotem lub zwykłym przejeździe windą. Zdarza się to także w górach, a nawet podczas szybkiej jazdy samochodem. Nagłe zmiany ciśnienia powodują, że do ucha dostaje się zbyt dużo powietrza, które może uciskać trąbkę Eustachiusza. W wyniku takiego zdarzenia można odczuwać, że ma się zatkane ucho. Domowe sposoby są w tym przypadku proste i przyjemne. Wystarczy sięgnąć po gumę do żucia lub cukierek do ssania. Skuteczne okazuje się również ziewanie, takie wręcz ostentacyjne, w czasie którego usta otwiera się naprawdę szeroko.

Ucho zatkane wodą

Ten problem znają chyba wszyscy miłośnicy pływania. Po świetnej zabawie na basenie często okazuje się, że „efektem ubocznym” czasu spędzonego w wodzie jest właśnie zatkane ucho. Domowe sposoby przychodzą z pomocą i tym razem. Zalegającą w uchu wodę można usunąć potrząsaniem głowy (w tę stronę, z której znajduje się zatkane ucho) lub za pomocą suszarki. W tym drugim przypadku należy być bardzo ostrożnym. Urządzenie trzeba ustawić na niską temperaturę i trzymać je w odległości ok. 20 cm od ucha. Istnieją również inne metody — np. zatkanie nosa i dmuchanie w niego, skakanie na jednej nodze (z głową przechyloną na bok) lub leżenie na boku przez ok. 15 minut.

Co zrobić, gdy domowe sposoby na zatkane ucho nie pomogą?

W takiej sytuacji pozostaje już tylko wizyta u laryngologa. Lekarz podejmie próbę usunięcia zatoru poprzez płukanie, a jeśli nie przyniesie ono poprawy, użyje specjalnych narzędzi. Nie ma się czego obawiać, oba te zabiegi są zupełnie bezbolesne i warte swego efektu.

Warto pamiętać o tym, aby nie lekceważyć zatkanego ucha. Czasami może być ono objawem poważniejszej dolegliwości — np. zapalenia ucha wewnętrznego albo infekcji powodowanych przez bakterie, wirusy lub grzyby.