TOP 10 – domowe sposoby na ból zatok!

Męczysz się z chorymi zatokami i okropnym bólem, który temu towarzyszy? Koniecznie dowiedz się, jakie są skuteczne, domowe sposoby na ból zatok.


10 najskuteczniejszych domowych sposobów na ból zatok
Opisane poniżej sposoby pozwalają złagodzić ból oraz uczucie ucisku w okolicach nosa, a także czoła i skroni. Pomagają także na katar. Pamiętajmy jednak, że mogą one jedynie łagodzić objawy stanu zapalnego zatok, ale najlepiej mimo stosowania domowych sposobów, dodatkowo udać się do lekarza specjalisty.

 • 1. Ciepły kompres z soli. Warto zainwestować w sól leczniczą (jodowo-bromową), którą kupimy w każdej aptece. Należy podgrzać ją na patelni, a po podgrzaniu przyłożyć do
 • czoła. Dzięki znajdującym się w soli cząsteczkom bromu oraz jodu, Twój nos szybciej się oczyści.
  2. Inhalacje z soli morskiej. Inhalacja polega na wdychaniu pary wodnej oraz aromatów (np. ziół), co ułatwia oddychanie i pozwala na rozrzedzenie wydzieliny i zmniejszenie bólu. Znakomite są inhalacje z roztworu soli morskiej. Należy wsypać 5 łyżek soli do miski z gorącą wodą. Później już czas na wdychanie naparu z soli bezpośrednio z miski, przykrywając jednocześnie głowę ręcznikiem.
 • 3. Inhalacje z soli kuchennej. Przepis na inhalację z soli kuchennej to 6 łyżek soli kuchennej w misce z gorącą wodą. Wdychamy unoszące się opary jak najdłużej, używając w tym celu ręcznika, którym przykrywamy głowę.
 • 4. Inhalacje z ziół. Zamiast soli, można użyć rozmaitych ziół w celu inhalacji. Mogą to być: skrzyp polny, mięta pieprzowa, rumianek bądź szałwia. Znakomitą metodą jest także dodanie olejków eterycznych. Do miski z gorącą wodą dodajemy 50 gram któregoś z wybranych ziół (albo ich mieszankę). Pamiętajmy, że inhalacje należy jak najczęściej powtarzać i być cierpliwym oraz systematycznym podczas ich stosowania.
 • 5. Okłady z grochu. Dobrą i skuteczną metodą na ból zatok jest również okład z grochu. Należy wsypać kilka łyżek grochu do bawełnianego lub lnianego pojemnika i włożyć go na kilka minut do rozgrzanego piekarnika.
 • 6. Opary z czosnku lub z cebuli. One także mają niezwykłe działanie! Rozgniatamy czosnek lub cebulę i wdychamy bezpośrednio ich zapach.
 • 7. Herbata z cynamonem lub z imbirem. Lubisz herbatę z cynamonem lub imbirem? Zaparz i wdychaj jej aromat. To udrażnia górne drogi oddechowe.
 • 8. Gorczyca. Do lnianego woreczka wsypujemy kilka garści gorczycy, a następnie lekko ją podgrzewamy. Późniejszy ciepły okład kładziemy na czoło i powtarzamy czynność co najmniej trzy razy dziennie.
 • 9. Chrzan. Można także wypróbować wdychania bezpośrednio startego chrzanu.
 • 10. Rozgrzewająca maść. Jeżeli masz w domu maści rozgrzewające, to możesz ich z powodzeniem użyć jako domowego sposobu na zatoki. Niewielką jej ilość należy wmasować w czoło oraz skronie. Należy jednak uważać, by nie podrażnić cery wrażliwej i naczynkowej.

Czy domowe sposoby na ból zatok mogą zaszkodzić?
Domowe sposoby na ból zatok nie są szkodliwe. Należy uważać podczas stosowania inhalacji i robić to ostrożnie, aby się nie poparzyć. Powinniśmy także rezygnować z metody używania maści rozgrzewającej, jeżeli posiadamy wrażliwą lub naczynkową cerę, bo może ona spowodować pieczenie i podrażnienie skóry. Pamiętajmy jednak, że domowe sposoby na ból zatok nie zastąpią wizyty u lekarza specjalisty. Sposoby na zatoki powinniśmy stosować regularnie, uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać całkowitego wyleczenia dzięki nim. Służą po to, by przynieść ulgę i ukoić ból oraz ułatwić oddychanie.