Najlepsze domowe sposoby na bolące ucho u dziecka

Zapalenie ucha środkowego jest bardzo charakterystyczną dolegliwością, która często pojawia się w wieku dziecięcym. Objawy są na tyle dokuczliwe, że niejednokrotnie dosłownie spędzają sen z powiek osobie dorosłej, zatem w sytuacji, gdy choroba dotyka dzieci, dyskomfort związany z bólem staje się trudny do zniesienia. Po jakie domowe sposoby warto sięgnąć, gdy maleństwo skarży się na ból ucha?

U małych dzieci ból ucha najczęściej towarzyszy ząbkowaniu, natomiast u nieco starszych maluchów może mieć bardzo różne podłoże. Nieżyt nosa, przebyta infekcja dróg oddechowych, „zawianie” prowadzące do powstania stanu zapalnego – wszystko to może doprowadzić do wystąpienia tej wyjątkowo bolesnej dolegliwości. Odpowiednia reakcja może jednak znacząco złagodzić ból i wyleczyć stan zapalny, który towarzyszy infekcji.

Oto sprawdzone domowe sposoby na bolące ucho

Szybka reakcja pozwoli na całkowite wyeliminowanie dokuczliwego problemu, jakim jest ból ucha u dziecka. Domowe sposoby są bardzo skuteczne, ale w tym przypadku nie każdy z nich może być stosowany. O ile w przypadku osób dorosłych dopuszczalnych jest wiele naturalnych metod, to jeżeli dolegliwość pojawia się u dziecka, sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. Po części wynika to z faktu, że niektóre naturalne środki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, jak choćby czosnek czy cebula, mogą działać drażniąco w kontakcie z delikatnym ciałem maleństwa. Inną sprawą jest drażniący zapach, przez który dziecko z całą pewnością nie podda się domowej terapii zbyt ochoczo.

Na szczęście istnieją inne, znacznie łagodniejsze domowe sposoby na bolące ucho.

  • Bardzo dużą skuteczność wykazuje płukanka przygotowana z zielonej herbaty i miodu. Tak przygotowana „mikstura” wykazuje działanie kojące i przeciwbakteryjne. Płukanie ucha dziecka przyniesie mu doraźną ulgę i pomoże w zwalczeniu rozwijającej się infekcji.
  • Ból ucha u dzieci bardzo często wynika z infekcji górnych dróg oddechowych, która nieleczona lub niedoleczona rozprzestrzenia się na narząd słuchu. Bardzo dobrą praktyką jest zatem płukanie nozdrzy dziecka słoną wodą, co wspomoże proces odprowadzania wydzieliny.
  • Skuteczną metodą, która oczyszcza kanaliki i zmniejsza ucisk wywołany nagromadzeniem wydzieliny, jest zakrapianie ucha ciepłą oliwą z oliwek. Wystarczy podgrzać ją do odpowiedniej temperatury (oliwa powinna być ciepła, nie gorąca), a następnie zakropić bolące ucho kilkoma kroplami.
  • Wszystkie domowe sposoby na ból ucha u dziecka powinny być wspomagane odpowiednią dietą. Podczas leczenia stanu zapalnego należy wyeliminować z jadłospisu malucha nabiał i słodycze. Wskazane jest natomiast podawanie dużej ilości gorących płynów, np. herbatek ziołowych i zup warzywnych.

Co zrobić, jeśli domowe sposoby na ból ucha u dziecka nie pomagają?

Nieustające objawy są sygnałem, że konieczna jest wizyta u lekarza-pediatry, który zaordynuje stosowne badania. Jeżeli objawy nie ustępują lub ulegają nasileniu, może to oznaczać, że ból wynika z pęknięcia błony bębenkowej. W takim przypadku charakterystycznym objawem jest wydzielina, która w naturalny sposób „wysusza” stan zapalny. Jeżeli jednak objaw nie ustępuje, konieczne okaże się przeprowadzenie drenażu, którego zadaniem będzie odprowadzenie nagromadzonej w uchu ropy.