Swędzenie i pieczenie to pierwsze sygnały rozwoju grzybicy pochwy. Choroba powstaje na podłożu bakteryjnym, wirusowym lub alergicznym, wywołując wiele krępujących sytuacji oraz uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Dyskomfort zniknie wraz z prawidłowym leczeniem farmakologicznym oraz dzięki poprawnej i zdrowej higienie.
Przyczyny grzybicy pochwy
Za infekcję odpowiedzialne są drożdże z grupy Candida, które zaburzają florę bakteryjną pochwy oraz niszczą naturalne pH. Ich rozwojowi sprzyja ogólne osłabienie organizmu, wywołane stresem, przepracowaniem czy przewlekłą chorobą. Siedliska bakterii mogą być wszędzie, także na ręczniku czy gąbce. To właśnie niewłaściwa higiena jest kolejną z przyczyn.
Grzybica pochwy to częsta dolegliwość wśród cukrzyków, ciężarnych oraz osób po terapii hormonalnej. Układ odpornościowy traci czujność, a grzyby zasadzają się w ciele i stopniowo wywołują zamieszanie.
Jak objawia się grzybica pochwy?
Grzybicę pochwy rozpoznasz po uporczywym swędzeniu oraz pieczeniu okolic intymnych, nasilających się podczas leżenia, stosunku seksualnego, a także po kąpieli. Kobietom dokucza też ból oraz upławy o białym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu. Błona śluzowa ulega zaczerwienieniu, a w bardziej zaawansowanym stadium pojawiają się pęknięcia.
Grzybica pochwy – poznaj domowe sposoby
Domowe sposoby na grzybicę pochwy są skuteczne przy infekcji alergicznej, wywoływanej reakcją na proszek lub jeden ze składników w środkach do higieny intymnej. Przy grzybicy o podłożu bakteryjnym i wirusowym niezbędna jest opieka ginekologa oraz regularne przyjmowanie leków na receptę.
Rewelacyjne porady znalezione w Internecie mogą poważnie zaszkodzić, dlatego odrzuć zapewnienia o skuteczności wkładaniu czosnku do pochwy czy stosowaniu ziołowych płukanek i skup się na odpowiedniej profilaktyce oraz higienie. Przede wszystkim:
- 1. Wyrzuć perfumowane środki do higieny intymnej i zastąp je preparatami oraz produktami z neutralnym pH.
Rumiankowe podpaski czy aromatyzowany papier toaletowy mogą bardziej przyczynić się do rozwoju choroby. - 2. Zwracaj uwagę na pH kosmetyków. Istotą grzybicy pochwy jest zaburzenie naturalnego pH. Wybieraj więc żele i płyny o delikatnym działaniu i naturalnym odczynie (5,2-5,3). Jeśli szczególnie mocno odczuwasz pieczenie okolic intymnych, to wybierz preparaty o niskim pH (3,5).
- 3. Używaj innego ręcznika do ciała, innego do okolic intymnych. Bakterie osadzają się na materiale i błyskawicznie się przenoszą. Dbając o higienę pochwy, odstaw też gąbki czy rękawice do mycia. Używaj ich tylko na resztę ciała.
- 4. Działaj od środka. Grzybica pochwy domowe sposoby to także dieta. Zjadaj sfermentowane produkty mleczne, takie jak kefir, jogurt czy zsiadłe mleko, bo dostarczają żywych kultur bakterii i regulują kwasowość okolic intymnych. Zmniejsz ilości spożywanych cukrów oraz alkoholu.
- 5. Zakładaj bawełnianą bieliznę. Tkanina nie uczula, więc przyniesie ukojenie kobietom, u których grzybica pochwy ma podłoże alergiczne.
- 6. Dodaj do kąpieli sodę oczyszczoną, jedną łyżeczkę na litr wody. W ten sposób zadziałasz bakteriobójczo, pozbędziesz się swędzenia oraz przywrócisz właściwe pH okolic intymnych.