21% Polaków choruje na grzybicę paznokci. To ludzie, których krokiem podążasz w drodze do basenu, domownicy, od których czasami pożyczasz buty czy koleżanki, przebierające się w tej samej szatni na siłowni. Wystarcza zła higiena lub kontakt z osobą zakażoną, by nabawić się problemu. Jak skutecznie pozbyć się grzybów?
Przyczyny zachorowania na grzybicę paznokci
Grzyby rozwijają się w sprzyjających im warunkach wilgoci oraz ciepła. Idealnym środowiskiem są dla nich ciasne i przemoknięte buty, a także posadzka na basenie, sauny, przez które przewija się mnóstwo ludzi. Istnieją też inne predyspozycje do rozprzestrzeniania się choroby. Uważać powinni cukrzycy, osoby otyłe oraz wszyscy, który borykają się z długotrwałym osłabieniem organizmu. Przyczyną mogą być zaburzenia układu odpornościowego, zmiany hormonalne, a nawet niedokrwistość i chemioterapia.
Grzybica paznokci to bardzo często następstwo lekceważonej grzybicy stóp. Nie bagatelizuj swędzenia lub pieczenia w okolicy palców. Zrób badania dermatologiczne.
Objawy grzybicy paznokci
Pierwsze budzące niepokój objawy występują na płytce paznokcia. Traci swoją przejrzystość i wydaje się brudna oraz matowa – już nie prześwituje przez nią zaróżowiona skóra. Potem przychodzi czas na podpłytowe rogowacenie, czyli powolne odchodzenie paznokcia od opuszka oraz jego stopniowe grubienie i rozwarstwianie się. Wiele osób skarży się na nieprzyjemny zapach oraz ból podczas chodzenia lub uciskania.
W miarę rozwoju grzybicy paznokieć zmienia swoje zabarwienie z białego na żółty, a potem na brązowy. Niekiedy pojawiają się drobne plamki. Choroba najczęściej rozwija się na paluchu oraz małym palcu, potem kolejno przechodzi na resztę stopy.
Grzybica paznokci a domowe sposoby
Leczenie grzybicy paznokci jest żmudne oraz długotrwałe. Przy tej chorobie nie obędzie się bez dermatologa i profesjonalnej terapii, która zatrzyma rozwój choroby oraz uniemożliwi zarażanie innych osób. Dla zwiększenia efektów warto stosować domowe sposoby na grzybicę.
Kluczowa jest odpowiednia higiena. Myj stopy dwa razy dziennie, jednak nie mocz ich długo w ciepłej wodzie, bo wtedy tylko sprzyjasz grzybom, kreując dla nich bezpieczne środowisko. Stosuj naturalne kosmetyki o bezpiecznym składzie, takie jak mydło do delikatnych stóp zakupione w aptece lub mydlarni. Po każdej kąpieli dokładnie wytrzyj przestrzenie międzypalcowe.
Na co dzień zakładaj bawełniane skarpety i przewiewne buty. Jeśli złapie cię deszcz i wilgoć dostanie się do środka, jak najszybciej załóż inną parę.
Domowe sposoby na grzybicę paznokci opierają się na odpowiedniej pielęgnacji oraz naturalnych składnikach. Pomocny okaże się olejek herbaciany. Wmasuj go dwa razy dziennie pod i w płytkę paznokcia. Nadmiar płynu możesz zdjęć bawełnianym patyczkiem lub wacikiem. Podobne działanie maja olejki lawendowe i tymiankowe.
Jeśli dodasz do olejku łyżkę oliwy z oliwek, to zyskasz nawilżającą miksturę na całe stopy. Zadbaj również o złuszczanie martwego naskórka poprzez peeling 2-3 razy w tygodniu. Zmieszaj 3 łyżki gruboziarnistej mąki ryżowej z octem jabłkowym i dokładnie wsmaruj mieszankę w skórę oraz paznokcie.
Dodatkowym wsparciem w zwalczaniu grzybicy paznokci są płukanki z octu jabłkowego. Połącz ciepłą wodę z octem w proporcji 1:1 i mocz stopy każdego dnia przez 20 minut. Większa temperatura pobudzi krążenie, a ocet zacznie wnikać w skórę i działać od środka. Ważne, by zaraz po płukance dokładnie wytrzeć stopy, głównie między palcami.
Kompleksowe leczenie dermatologiczne wespół z domowymi sposobami pozwoli zwalczyć grzybicę paznokci. Potem pozostanie kwestia profilaktyki oraz dokładnej pielęgnacji, by problemy nie powróciły ze zdwojoną siłą.