Ból ucha jest symptomem, który występuje w różnym nasileniu, jednak zazwyczaj dyskomfort jest na tyle duży, że nie sposób go zbagatelizować. Uczucie bólu nie powinno być w tym przypadku ignorowane, brak odpowiedniej reakcji może bowiem doprowadzić do wielu poważnych powikłań. Na szczęście pierwsze objawy można zwalczać domowymi sposobami, które wykazują bardzo dużą skuteczność.
Niektóre sposoby na ból ucha praktykowane są już od bardzo dawna w ramach tradycyjnej medycyny ludowej. Skoro działały przed laty, zadziałają także dziś. Należy jedynie wiedzieć po jakie środki sięgnąć, żeby móc definitywnie wyeliminować źródło bólu.
Co zrobić, gdy domowe sposoby nie pomogą na ból ucha?
Należy jednak wiedzieć, że ból w okolicach ucha może mieć bardzo różne podłoże. W niektórych przypadkach naturalne metody lecenia okażą się po prostu nieskuteczne. W takiej sytuacji nie należy unikać wizyty u lekarza-laryngologa. Nieleczona infekcja może bowiem doprowadzić do wielu powikłań, wśród których należy wymienić między innymi trwałe upośledzenie narządu słuchu, porażenie mięśni twarzy czy zapalenie opon mózgowych. Nieskuteczność domowej terapii wskazuje na zaawansowany stan zapalny, a w takiej sytuacji zwykle konieczna jest antybiotykoterapia. We wczesnych objawach można jednak polegać na sprawdzonych sposobach, które z powodzeniem stosowały już nasze babcie. Na jaki efekt możemy liczyć, stosując domowy sposób na ból ucha? Spieszymy z odpowiedzią.
Domowe sposoby leczenia, a ból ucha
Zależnie od rodzaju infekcji, sposoby na ból ucha, które z powodzeniem stosowały nasze babcie, mogą przynieść doraźną ulgę lub doprowadzić do całkowitego zwalczenia stanu zapalnego, który najczęściej jest źródłem dokuczliwego problemu. Warto jednak pamiętać, że bez odpowiedniej profilaktyki, żadna metoda leczenia nie wykaże stuprocentowej skuteczności. Na ból ucha, domowe sposoby mogą okazać się niezastąpione, jednak natura potrzebuje naszej pomocy. Zimą nie należy zapominać o czapce. Uszy należy chronić też jesienią, kiedy zwykle mamy do czynienia z silnym wiatrem. Przejdźmy jednak do sposobów, które skutecznie rozprawią się z bolesnym problemem.
- Skuteczny sposób na ból ucha przewiduje zastosowanie „naturalnego antybiotyku”. Zgadza się, mowa o czosnku. Zawarta w nim allicyna wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, zatem czosnek doskonale sprawdzi się w walce z bólem ucha. Obrany ząbek wystarczy umieścić w gazie, a następnie – przytrzymać w uchu przez kilka godzin.
- Kolejny domowy sposób na ból ucha również przewiduje zastosowanie czosnku, tym razem w parze z rozgrzaną oliwą. Niewielką ilość przetartego czosnku należy zmieszać z oliwą z oliwek. Powstałą substancję podgrzewamy w kąpieli wodnej. Następnie aplikujemy kilka kropel do bolącego ucha, by po kilku minutach odczuć wyraźną ulgę.
- Jeżeli uczucie bólu związane jest z nadmiernym nagromadzeniem woskowiny w kanalikach, warto sięgnąć po… pikantne dania. To nie żart, ostre przyprawy działają bakteriobójczo, a oprócz tego pomagają rozrzedzić wydzielinę, dzięki czemu może zostać naturalnie usunięta z organizmu. Domowe sposoby na ból ucha mogą być zatem prawdziwą ucztą dla podniebienia.
- Przeciwbólowe i przeciwbakteryjne działanie cebuli znane jest od bardzo dawna. To popularne warzywo okazuje się skuteczne nie tylko w leczeniu przeziębienia i uporczywego kaszlu, ale także gdy pojawia się ból ucha. Świeżą cebulę wystarczy pokroić w plasterki i na kilkanaście minut przyłożyć do ucha.
- Żucie gumy zalecane jest nie tylko podczas startu i lądowania samolotu, ale także w chwili, gdy ból ucha daje się mocno we znaki. Przeżuwanie wspomaga proces wentylacji przewodów Eustachiusza, dzięki czemu zmniejsza się nacisk płynów i w konsekwencji – mija uczucie bólu.
- Bardzo dużą skuteczność wykazuje też świeży sok z korzenia imbiru. Substancja ta wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu doraźnie uśmierza ból i prowadzi do wyleczenia infekcji.
Pamiętaj, gdy pojawia się ból ucha, domowe sposoby leczenia mogą przynieść wyraźną ulgę. Jeżeli jednak dyskomfort nie mija, niezwłocznie należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.