Miewasz problemy z zasypianiem? A może od dawna cierpisz na bezsenność i nie masz pojęcia, jak sobie z tym poradzić? Uczucie zmęczenia, które towarzyszy nam po nieprzespanej nocy bardzo utrudnia codzienne, zwyczajne funkcjonowanie. Znacznie wpływa na zmniejszenie wydajności w pracy i powoduje, że mamy coraz większe problemy z zapamiętywaniem. Dowiedz się, jak skutecznie radzić sobie z bezsennością i co można zrobić, aby umożliwić sobie spokojne zasypianie.
Najlepsze domowe sposoby na zaśnięcie
Wśród najczęściej stosowanych domowych sposób na zaśnięcie wyróżnia się: wietrzenie pokoju przed snem, wyciszenie się poprzez modlitwę lub medytację, relaksującą kąpiel, ćwiczenia na oddychanie, zmęczenie oczu lekturą oraz picie naparów ziołowych. Niektórzy uważają też, że należy się porządnie zmęczyć w ciągu dnia, by wieczorem paść zmęczonym do łóżka. Jest to prawda, ale tylko po części. Nawet intensywny wysiłek fizyczny i nadmiar obowiązków w ciągu dnia mogą zawieść, jeżeli mamy poważne problemy emocjonalne i nierozwiązane konflikty wewnętrzne.
- 1. Na początku rzeczywiście warto pamiętać o tym, aby dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju, czyli często wietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy (najlepiej robić to także na kilkanaście minut przed położeniem się do łóżka). Nie przesadzajmy w ogrzewaniem pomieszczenia w okresie jesienno-zimowym. Lepiej spać w odrobinę chłodniejszym pokoju, niż nagrzanym do przesady.
- U niektórych bardzo sprawdza się relaksująca, dłuższa kąpiel w aromatycznych olejkach, w stosunkowo ciepłej wodzie. Pamiętajmy, że chodzi o kąpiel, a nie o szybki prysznic, który zwykle dodaje nam jeszcze więcej energii i pobudza! Tego rodzaju kąpiel powinna być dla nas formą relaksu, odpoczynku. Jeżeli czujemy, że to nie jest metoda dla nas, to lepiej z niej zrezygnować i spróbować np. medytacji.
- Medytacja ma na celu osiągnięcie wewnętrznego wyciszenia. Żyjemy w bardzo zabieganym świecie, gdzie nieustannie się za czymś goni. Medytacja ma umożliwić odcięcie się od bieganiny myśli, która zwykle nie pozwala nam spokojnie zasnąć. Można także spróbować jogi.
- Poleca się także picie naparów ziołowych, w szczególności melisy, która ma właściwości wyciszające i uspokajające. Pamiętajmy, że należy robić to regularnie, co wieczór i nie oczekiwać natychmiastowych efektów po wypiciu jednej szklanki! Wskazana jest cierpliwość i systematyczność.
- Dobrym sposobem na umożliwienie sobie zaśnięcia jest sięgnięcie po lekturę. Najlepiej wciągającą, a nie taką, od której będziemy się nieustannie odrywać, poddając się rozmyślaniom. Nasze oczy prędzej czy później się zmęczą i poczujemy fizyczne zmęczenie. W przypadku poważnych problemów ze snem najlepiej korzystać z kilku tych opcji równocześnie.
Bardzo istotna jest także pora, podczas której kładziemy się spać. Najlepiej kłaść się do łóżka przed północą. Jeżeli jednak nie pozwala nam na to nasza praca lub fizycznie nie jesteśmy w stanie zasnąć przed godziną 24, to powinniśmy ustalić własny czas kładzenia się do łóżka. Ważne jest, aby był on regularny i powtarzalny. Organizm bowiem szybko się przyzwyczaja. Czas snu również jest sprawą indywidualną: najlepiej jednak zadbać o 6 do 8 godzin snu – tak jest najbardziej optymalnie.
Pamiętajmy, aby przed snem nie oglądać telewizji, nie czytać czegoś, co nas silnie pobudza emocjonalnie, nie wdawać się w dyskusje i sprzeczki z bliskimi oraz nie uprawiać intensywnego wysiłku fizycznego.
Co zrobić, jeśli domowe sposoby na sen nie pomagają?
Metody, które tutaj opisujemy są w stanie pomóc w osiągnięciu większego poczucia wewnętrznego spokoju, a tym samym ułatwią zasypianie, ale osobom zdrowym. Jeżeli cierpimy na poważne zaburzenia emocjonalne, mamy w sobie mnóstwo nierozwiązanych konfliktów wewnętrznych – to konieczna będzie wizyta u specjalisty, psychiatry lub psychologa. Może to wymagać interwencji farmakologicznej lub pogłębionej psychoterapii. Wówczas niestety domowe sposoby na zaśnięcie mogą się okazać niewystarczające. Problemy ze snem mogą też świadczyć o poważnych chorobach, takich jak choroba tarczycy lub zespół przewlekłego zmęczenia. Konieczne będzie wykonanie specjalistycznych badań lekarskich w celu wykrycia lub wykluczenia chorób.