Domowe sposoby na odchudzanie – czy działają?

Pragniesz schudnąć i myślisz o wizycie u dietetyka lub trenera na siłowni? Oczywiście to może być bardzo pomocne w procesie odchudzania, ale warto przede wszystkim skorzystać z domowych sposób na odchudzanie oraz po prostu zmienić nawyki żywieniowe i styl życia.

Domowe sposoby na odchudzanie – ćwicz!
W procesie odchudzania kluczowy jest ruch. Jeżeli Twoją jedyną aktywnością fizyczną jest podejście pieszo do sklepu spożywczego tuż przy miejscu Twojego zamieszkania, to jest zdecydowanie za mało… Warto zacząć od wprowadzenia zdrowych nawyków związanych z aktywnością fizyczną. Np. wstajemy o 10 minut wcześniej, by zrobić ćwiczenia rozciągające i przysiady tuż po przebudzeniu. To tylko 10 minut, a samopoczucie w ciągu dnia zmienia się diametralnie na lepsze dzięki tej krótkiej dawce ruchu! Zamiast wsiadać za kierownicę, znacznie lepiej byłoby zacząć chodzić pieszo (gdzie tylko się da: na zakupy, do kościoła, do pracy, odebrać dziecko z przedszkola itd.). Niestety większość z nas obecnie za bardzo uzależniła się od przemieszczania środkami transportu i nieustannie brakuje nam ruchu.

Mieszkasz w bloku? Zamiast wybierać windę, zacznij wchodzić pieszo. Wzmocnisz organizm i znacznie poprawisz swoją kondycję. To takie absolutne podstawy, które należy jak najszybciej wdrożyć w życie i stosować już przez cały czas, aby poczuć się lepiej w swojej skórze i dostrzec z czasem niewielki spadek wagi. Jeżeli jednak zależy nam na utracie znacznie większej ilości kilogramów lub też wymienione sposoby nie skutkują, należy zacząć ćwiczyć bardziej intensywnie. Dobrze byłoby odnaleźć jakąś dziedzinę sportu, która stanie się naszą pasją, np. taniec. Nie ma bowiem nic gorszego niż zmuszanie się do znienawidzonej formy aktywności… to raczej nie potrwa zbyt długo. Najpierw więc szukamy metody ruchu odpowiedniej dla nas, a potem się w nią angażujemy i trenujemy tak często, jak pozwalają nam na to nasze zdrowie oraz czas.

Domowy sposób na odchudzanie – jedz zdrowo!
Uwielbiasz fast-foody oraz wysokoprzetworzoną żywność? Z pewnością to nie pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów ani w zachowaniu zdrowia i urody. Należy całkowicie zrezygnować z niezdrowych, tuczących przekąsek i zacząć odżywiać się w sposób zdrowy. Włączamy do diety jak największą ilość warzyw i owoców, pijemy minimum dwa litry wody niegazowanej dziennie, zamieniamy jasne pieczywo na ciemne, unikamy smażenia i pieczenia mięsa (decydujemy się na przyrządzanie produktów na parze), a na słodycze (ciasto, czekolada) pozwalamy sobie góra 1 raz w tygodniu. I trzymamy się tych zasad przez cały czas! Należy też pamiętać o spożywaniu posiłków możliwie w regularnych, powtarzających się porach dnia oraz o tym, by spożywać minimum 5 posiłków dziennie. Porcje nie powinny być zbyt duże – lepiej jeść mniej, ale częściej!

Czy domowe sposoby na schudnięcie wystarczą?
Domowe sposoby na odchudzanie mogą przynieść naprawdę niezwykłe efekty. Nie są one tak spektakularne i natychmiastowe jak w przypadku ostrej, radykalnej diety-cud lub podczas bardzo intensywnych, regularnych treningów pod okiem trenera na siłowni. Nie oznacza to jednak, że nie działają! Są w stanie pomóc schudnąć każdemu, kto będzie je wytrwale stosował. Wyjątkiem są osoby chore, których otyłość jest spowodowana problemami zdrowotnymi. Wówczas należy udać się do lekarza specjalisty i znaleźć przyczynę nadmiaru kilogramów, a potem z nią walczyć. Jeżeli jednak jesteśmy osobami zdrowymi, które po prostu zdecydowały się schudnąć, to nie powinno być z tym najmniejszych problemów. Jedyne, o czym należy pamiętać, to cierpliwość – warto dać sobie kilka miesięcy czasu na ujrzenie pierwszych efektów zmiany stylu życia oraz zmiany nawyków żywieniowych. Stosując domowe sposoby na odchudzanie tracimy kilogramy stopniowo, powoli, dzięki czemu unikamy efektu jo-jo lub problemów z obwisłą skórą.