TOP 10 – sprawdzone domowe sposoby na zatwardzenie

Co druga kobieta oraz co czwarty mężczyzna borykają się z zaparciami. Zatwardzenie nie daje Ci spokoju i wywołuje uczucie dyskomfortu? Poznaj domowe sposoby na zatwardzenie, które skutecznie wyeliminują problem oraz przywrócą regularną i właściwą pracę jelit.

1.    Pij więcej wody
Woda usuwa toksyny z organizmu oraz upłynnia zalegającą treść pokarmową. Pij, co najmniej 2-3 litry dziennie, a wyróżnianie stanie się znacznie łatwiejsze.

2.    Pij siemię lniane
Zalej 2-3 łyżki siemienia lnianego ciepłą wodą i odstaw na kilka godzin. Wypijaj napar codziennie przed snem. Nasiona lnu pobudzają ruchy robaczkowe w jelicie grubym, usprawniając układ pokarmowy.

3.    Zjadaj śliwki
Od zawsze niezawodne sposoby na zatwardzenie. Suszone śliwki mają aż 7 razy więcej błonnika niż ich świeże odpowiedniki. Zjadaj kilka śliwek dziennie lub wypijaj kompot owocowy, a pobudzisz w ten sposób układ pokarmowy oraz oczyścisz jelita z niestrawionego pokarmu.

4.    Rusz się
Siedzący tryb życia to jedna z głównych przyczyn zaparć. Brak ruchu skutkuje osłabieniem mięśnia tłoczni brzusznej, który odpowiada za właściwe wypróżnianie. Zmotywuj jelita do pracy bieganiem, pływaniem, jazdą na rowerze lub długim spacerem przed snem. Nie musi to być wykańczający trening, wystarczy regularność. Dobre będą nawet brzuszki wykonywane w domowym zaciszu.

5.    Celebruj jedzenie
Pośpiech to podstępny wróg. Szybkie zjadanie posiłków oznacza niedokładne przeżucie pokarmu, a więc i problemy z perystaltyką jelit. Jedz wolniej, spokojniej, przegryzając każdy kęs, a problemy trawienne okażą się znacznie mniej dokuczliwe.

6.    Odżywiaj się zdrowo
Weź pod lupę codzienne menu i wykreśl z niego produkty bogate w tłuszcze zwierzęce i węglowodany. Na ich miejsce wprowadź więcej błonnika. Co to oznacza w praktyce? Mniej białego pieczywa, słodyczy, fast food, ryżu, budyniu, mocnej herbaty oraz kakao, a więcej sfermentowanych produktów mlecznych (kefir, zsiadłe mleko, jogurt), warzyw, owoców, a także pieczywa razowego.

7.    Zrelaksuj się
Wegetatywny układ nerwowy kontroluje wszystkie narządy, a stres potrafi go mocno rozregulować. To dlatego ból brzucha i problemy z żołądkiem występują częściej przed ważnym spotkaniem, rozmową kwalifikacyjną czy sytuacjami, które wywołują niepokój. Dla rozluźnienia stosuj techniki relaksacyjne. Jest to sprawa indywidualna – pomóc może medytacja, joga, długi spacer, ulubiona lektura, gorąca kąpiel czy lekkie ćwiczenia.

8.    Własne receptury
Domowe sposoby na zatwardzenie to nieograniczone możliwości. Dobrze działa mikstura z oliwy z oliwek oraz soku z cytryny (po jednej łyżce każdego ze składników) wypijana na 20 minut przed śniadaniem.
Skutecznym lekiem na zaparcia jest też melasa z trzciny cukrowej. Każdego ranka zjadaj jedną łyżeczkę lub rozpuść melasę w szklance ciepłej wody.

Jeśli lubisz podjadać, to zamień ciastka lub chipsy na jogurt z otrębami (około 1 łyżka stołowa otrębów do małego opakowania jogurtu), które są świetnym źródłem błonnika i dobrze wpływają na pracę jelit. Produkty mleczne są niezawodne w tworzeniu flory bakteryjnej i dostarczaniu żywych kultur bakterii.

9.    Trenuj jelita
Brzmi to co najmniej dziwnie, ale jest bardzo ważne. Postaraj się nie wstrzymywać wypróżniania i każdego ranka więcej czasu spędź w toalecie. W tym czasie jelita są najbardziej pobudzone i skłonne do pracy. Ich zatrzymywanie to prosty krok ku deregulacji naturalnej pracy układu pokarmowego. Nie spiesz się i wstawaj wcześniej.

10.    Jedź jabłka
Kolejne drogocenne źródło błonnika. Nie bez przyczyny słynne angielskie przysłowie mówi „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”. To zdrowa przekąska, która zaktywizuje ruchy robaczkowe i poprawi perystaltykę jelit.

Domowe sposoby na zatwardzenie są skuteczne i bezpieczne, jednak, gdy problem z wypróżnianiem występuje częściej niż 3 razy w tygodniu, zgłoś się do lekarza. Może to być zapowiedź poważnych chorób.