Męczysz się z atakami migreny? Migrena to potworny ból, który jest równie silny, jak podczas poważnych urazów. Nie masz pojęcia, jak sobie pomóc w atakach migreny? Warto zacząć od tego, aby zapobiegać migrenie, by uchronić się przed kolejnym jej atakiem. Jeśli jednak już wystąpił, dowiedz się, co można zrobić, aby sobie pomóc i zniwelować ból. Najprostszym i stosunkowo skutecznym pomysłem jest wypróbowanie domowych sposobów na migrenę. Sprawdź domowe sposoby i ciesz się dobrym samopoczuciem!
Domowe sposoby na migrenę
Zacznijmy od tego, co należy robić, aby zapobiegać migrenie. Warto zadbać o szeroko pojęty zdrowy styl życia, czyli: zdrową, zrównoważoną dietę, bogatą w warzywa, owoce, kwasy omega-3 oraz białko; zacząć się ruszać, nie stronić od aktywności fizycznej; nauczyć się metod relaksacji i po prostu nie dać się zwariować w tym stresującym świecie; dbać o dobry sen, pamiętać o wysypianiu się. Zacznijmy od zmiany naszej diety: jedzmy posiłki regularnie, o tych samych porach, minimum 5 razy dziennie.
Pijmy jak najwięcej niegazowanej wody mineralnej. Najlepiej unikać kofeiny i alkoholu, które mogą sprzyjać pojawianiu się ataków migreny. Pamiętajmy także o odnalezieniu swojej dziedziny sportu, który później będziemy uprawiać. Regularny wysiłek fizyczny znacznie ułatwia łagodzenie depresji oraz stanów niepokoju, czyli tego rodzaju dolegliwości, które często towarzyszą atakom migreny i je nasilają. Choć to dzisiaj bardzo trudne, koniecznie należy nauczyć się radzenia sobie ze stresem.
Pamiętajmy o robieniu sobie przerw w pracy, o weekendowym wypoczynku, o urlopach, o aktywności fizycznej i o modlitwie lub medytacji. Należy także zadbać o jak najlepszy sen, czyli kłaść się zawsze o tej samej porze (a także budzić się!) oraz starać się wyciszać przed snem, by nic już nie zakłócało naszego wewnętrznego pokoju.
Jeżeli chodzi o domowe sposoby na migrenę, które należy zastosować w przypadku wystąpienia ataku, to proponujemy na początek wzięcie leku przeciwbólowego dostępnego w aptekach bez recepty, zawierającego np. ibuprofen lub paracetamol. W dalszej kolejności należy położyć się w jak najbardziej cichym i ciemnym miejscu, aby docierało do nas jak najmniej światła i dźwięków. Można także wypróbować zastosowania ciepłego lub zimnego okładu na czole. Niektórym w trakcie ataku migreny pomagają ciepłe kąpiele, które łagodzą bóle i rozluźniają mięśnie.
Co zrobić kiedy domowe sposoby na migrenę nie pomogą?
Jeżeli wszystkie powyższe metody zawodzą, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może się okazać, że pod atakami migreny kryje się inna, poważna choroba. Istnieje też spore prawdopodobieństwo, że migreny są spowodowane stanami nerwicowymi i problemami emocjonalnymi. Wówczas konieczna może się okazać interwencja lekarza psychiatry oraz psychologa. Nie bójmy się lekarzy! Poznanie przyczyny migreny to kluczowy krok, który pomoże nam się z nią rozprawić raz na zawsze. Pamiętajmy, że opisane powyżej domowe sposoby na migrenę mogą pomóc, ale nie zawsze w stopniu w pełni zadowalającym. Dlatego konieczna jest opinia lekarza specjalisty. Jeśli u podłoża migreny leży głębszy problem emocjonalny, to leczenie może zająć nawet kilka lat (konieczna będzie wówczas pogłębiona psychoterapia).