Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego atakuje głównie kobiety – to panie w większości muszą się zmagać z częstszym niż zwykle oddawaniem moczu, pieczeniem przy jego oddawaniu, a także bólem w okolicy podbrzusza. Pozornie ta dolegliwość wydaje się niegroźna, choć z pewnością uciążliwa. Niestety, nieleczona może zaatakować nerki, dlatego lepiej wiedzieć jak domowymi sposobami można się jej pozbyć!
    Zapalenie pęcherza – przyczyny i objawy

Zapalenie pęcherza – jak już wspomniano – objawia się nieprzyjemnym pieczeniem, bólem oraz częstym oddawaniem moczu. To jednak nie są jedyne objawy – u części osób może pojawić się podwyższona temperatura, ogólne złe samopoczucie, a nawet bóle mięśni. Od razu wiadomo, że coś jest nie w porządku, ponieważ czujemy się źle.
Zapalenie pęcherza moczowego to zwykle skutek zakażenia pałeczką okrężnicy (Escherichia coli), która występuje także w układzie pokarmowym ludzi zdrowych, jednak obecna w pęcherzu moczowym może doprowadzić do stanu zapalnego. Właśnie z tego powodu choroba ta częściej atakuje kobiety – wystarczy nie dopilnować higieny w czasie okresu, albo przenieść bakterię z okolic odbytu w czasie wycierania się papierem w toalecie. Z uwagi na cechy anatomiczne, jest to dosyć częsta przypadłość u kobiet.

    Zapalenie pęcherza – domowe sposoby

Zapalenie pęcherza może być leczone domowymi sposobami. Oto kilka porad:

  • 1.    Pomaga ogrzanie się – zarówno okolic pęcherza moczowego, jak i koniecznie nerek (aby uchronić je przed infekcją), jak też stóp, bo często ich wyziębienie prowadzi do przeziębienia.
  • 2.    Pomaga kąpiel w ciepłej wodzie (choć nie gorącej – o czym warto pamiętać – bo każda infekcja osłabia organizm, więc istnieje ryzyko omdlenia), choć nie powinna być ona zbyt długa. Około 5-10 minut w zupełności wystarczy. Wyjdźmy z wanny, nim woda oziębnie.
  • 3.    Stosujmy nasiadówki z naparów z ziół. Polecane są zwłaszcza takie lecznicze rośliny, jak rumianek, skrzyp polny oraz szałwia.
  • 4.    Koniecznie trzeba zadbać o higienę miejsc intymnych, by nie doprowadzić do wtórnego zakażenia. Często się podmywajmy, a także w czasie każdego mycia stosujmy żel do higieny miejsc intymnych, który pomoże w zabezpieczeniu przed chorobą i złagodzi jej objawy.
  • 5.    Należy wyprać pościel, ręczniki i bieliznę w pralce nastawionej na temperaturę 60 stopni Celsjusza, by wszystkie bakterie zginęły – inaczej choroba szybko powróci.

    Co zrobić, jeżeli domowe sposoby nie pomogą na zapalenie pęcherza?

Nie każde schorzenie da się wyleczyć domowymi sposobami. Jeśli zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, dbamy o higienę, staramy się siedzieć w cieple i nie wyziębić się, a wciąż odczuwamy dyskomfort i ból, należy udać się do lekarza. Tym szybciej, jeśli mamy podejrzenie, że bakterie mogły dosięgnąć również nerek! Jak będzie wyglądało leczenie? Opiera się ono głównie na antybiotykach. Kuracja trwa zwykle od 7 do 10 dni i należy wspomagać ją dalej tymi samymi, domowymi sposobami, które zostały wcześniej przedstawione.
Jeśli chodzi o ochronę przed zapaleniem pęcherza, domowe sposoby opierają się również na noszeniu ciepłych ubrań, sięgających zawsze za nerki, długich kurtek do połowy uda w zimie czy jesieni, a także piciu moczopędnych wywarów o działaniu przeciwzapalnym – jak napar z rumianku, szałwii, majeranku, kawałka cytryny ze skórką oraz liści borówek.