Domowe sposoby na piękne włosy

Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na piękne włosy! Pragniesz, aby Twoje włosy były lśniące, miękkie w dotyku, zdrowe i dobrze się układały? Istnieją na to konkretne domowe metody, które nie wymagają specjalnych wydatków. Ważne jest przy ich stosowaniu, aby uzbroić się w cierpliwość i stosować je systematycznie. Nie poddajemy się po pierwszym miesiącu, jeżeli jeszcze nie uzyskaliśmy wymarzonych efektów.

Dobre przyzwyczajenia

Warto mieć świadomość tego, że naprawdę wiele naszych codziennych przyzwyczajeń wpływa bardzo niekorzystnie na kondycję i wygląd naszych włosów. Przede wszystkim absolutnie nie należy wycierać ich do sucha po kąpieli twardym, szorstkim ręcznikiem. W ten sposób można je łatwo uszkodzić. Zamiast tego naucz się delikatnie wyciskać nadmiar wody w papierowy ręcznik. Nie należy także używać gorącej wody podczas mycia włosów. Zamiast tego znacznie lepiej sprawdzi się letnia, a już znakomitym przyzwyczajeniem byłoby kończenie mycia włosów poprzez spłukiwanie ich zimną wodą (to zamyka łuski włosowe). Koniecznie należy także zrezygnować z używania prostownicy i suszarki. Używamy ich tylko „od święta”, w sytuacjach naprawdę koniecznych, pamiętając wówczas o stosowaniu dodatkowo kosmetyków termoochronnych. Zamiast używania gorącego nawiewu z suszarki, lepiej wybierajmy zimny! Najlepiej jednak całkowicie zrezygnować z używania tych produktów i nauczyć się suszyć włosy w sposób naturalny. Pamiętajmy także, by w nawyk weszło nam regularne stosowanie odżywek do włosów (najlepiej po każdym myciu) oraz o stosowaniu naturalnych olejków do włosów minimum raz na dwa tygodnie! Wiele osób zapomina też o tym, by chronić włosy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Koniecznie należy zaopatrzyć się kosmetyki, które chronią włosy przed promieniowaniem UV i używać ich regularnie w okresie większego nasłonecznienia! To również powinno „wejść w krew”. Jeżeli farbujemy włosy, to powinno się tym więcej uwagi poświęcać ich pielęgnacji i stosować w tym celu kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych. Kluczowe w pielęgnacji włosów jest również dobranie odpowiedniego rodzaju kosmetyku. Niektórym włosom bardziej służą gęste, treściwe maski nawilżające nawet po każdym myciu, a innym wyłącznie lekkie odżywki bez spłukiwania raz w tygodniu. Wszystko zależy od rodzaju i kondycji naszych włosów!

Domowe maseczki na włosy

Znakomite w pielęgnacji włosów są maseczki domowej roboty, o których z pewnością wspominały nasze babci. Oto przepisy na kilka z nich:

  1. Oliwa z oliwek. Oliwa z oliwek jest bardzo bogata w naturalne składniki odżywcze (zawiera w sobie witaminy E i A oraz D i F). W dodatku chroni włosy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oliwę z oliwek nakładamy na suche włosy przed myciem. Może to być zarówno na godzinę przed myciem, jak i na całą noc! Wiele zależy od indywidualnych potrzeb naszych włosów. Pamiętajmy, by nie nakładać jej przesadnie dużo, należy robić to z umiarem.
  2. Maseczka wzmacniająca z ziół. Jest dobra dla włosów wypadających, z tendencją do łamania się. Składniki: odrobina oliwy z oliwek, kilka kropli oleju rozmarynowego, liść pokrzywy, łyżeczka miodu, łyżeczka rumianku. Taką mieszankę wcieramy we włosy wilgotne i pozostawiamy na około 30 minut.
  3. Piwo na włosy. Maseczka piwna znakomicie sprawdza się w przypadku włosów osłabionych, z  tendencją do łamania się. Przepis: 1/4 szklanki piwa oraz jajko. Łączymy składniki ze sobą i powstałą masę nakładamy na umyte włosy. Spłukujemy ją po upływie kilkunastu minut.
  4. Jajko i oliwa z oliwek. To bardzo popularna maseczka, często stosowana przez nasze babcie. Jej składniki to kilka łyżeczek oliwy z oliwek oraz dwa żółtka z jajka. Mieszamy je przy użyciu miksera. Aby wzmocnić jej nawilżające działanie, nakładamy na głowę czepek lub szczelnie owijamy je folią. Możemy też dodać do niej kilka łyżek miodu. Po upływie dwudziestu minut zmywamy dokładnie maseczkę szamponem.

Kiedy domowe sposoby na piękne włosy przyniosą efekty?

Pamiętajmy, że domowe sposoby na piękne włosy wymagają cierpliwości i wytrwałości w ich stosowaniu. Działają bardzo dobrze i przynoszą niesamowite efekty, ale nie zawsze następuje to od razu. Najczęściej na poprawę stanu i kondycji naszych włosów musimy poczekać około dwóch miesięcy. Jeśli jednak po takim czasie nie zauważyliśmy poprawy, to nie należy się zniechęcać. Warto eksperymentować z kosmetykami do włosów, próbować różnych typów domowych maseczek na włosy oraz rozmaitych naturalnych olejków do włosów. Metodą prób i błędów szukamy naszej indywidualnej metody pielęgnacji. Spektakularne efekty zwykle zauważalne są po upływie mniej więcej pół roku.