Pragniesz pozbyć się przykrych niespodzianek z twarzy? Zastanawiasz się, jaka metoda byłaby najlepsza? Na początek warto wziąć pod uwagę, że należy zapobiegać powstawaniu wyprysków i przynosi to naprawdę dobre rezultaty. Poznaj również najlepsze domowe metody na pryszcze.
Domowy sposób na pryszcze – zapobieganie
Aby zapobiegać powstawaniu wyprysków skórnych, należy całkowicie zrezygnować ze spożywania cukru. Oznacza to, że wyrzucamy ze swojej diety wszelkie słodycze, ciasta i inne pyszne, ale bardzo niezdrowe przekąski! Aby pryszcze nie gościły już na naszej twarzy, powinno się postawić na zdrową, zrównoważoną dietę. Warto w tym celu pić wodę mineralną w odpowiedniej ilości, zamiast słodkich soków spożywać herbaty ziołowe, a także jeść jak najwięcej warzyw i owoców. Unikajmy także jedzenia tłustych potraw oraz spożywania żywności wysoko przetworzonej! Toksyny, które zawierają w sobie fast-foody fatalnie wpływają na naszą cerę. Istotna jest także dbałość o regularną aktywność fizyczną.
Należy koniecznie pamiętać o dokładnym oczyszczaniu twarzy. Niedozwolone jest chodzenie spać w pełnym makijażu ani zapominanie o oczyszczaniu twarzy żelem do mycia twarzy rano i wieczorem. Pamiętajmy, że do czyszczenia twarzy nie używamy zwykłego mydła, lecz specjalistycznych żelów, pianek lub mleczek przeznaczonych do mycia tych okolic (w zależności od potrzeb cery mogą to być produkty nawilżające, oczyszczające, z peelingiem itp.). Bardzo ważne jest także tonizowanie skóry twarzy – codziennie rano i wieczorem powinniśmy tonizować twarz przy użyciu toniku, którym nasączamy płatek kosmetyczny.
Warto wiedzieć, że powstawaniu pryszczy „pomaga” także spożywanie alkoholu. W związku z tym najlepiej całkowicie z niego zrezygnować lub ograniczyć trunek do sytuacji okazjonalnych, do absolutnego minimum. Pamiętajmy, że częstą przyczyną powstawania pryszczy jest zbyt ciężki podkład. Jeżeli mamy problemy z wypryskami, należy jak najczęściej pozwalać cerze odpocząć od makijażu, a jeśli nie potrafimy z niego zrezygnować, to stosować jak najlżejszy. Istotna jest także dbałość o ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Należy używać odpowiednich produktów z filtrem. A na koniec – pamiętajmy o relaksowaniu się i wypoczywaniu. Stres także sprzyja powstawaniu wyprysków.
Domowe sposoby na pryszcze
Wśród domowych sposobów na pryszcze w szczególności polecamy:
- 1. Sok z cytryny. Wystarczy wycisnąć odrobinę soku z cytryny i posmarować nim bezpośrednio krostę. Sok zmywamy dopiero kolejnego dnia lub za kilka godzin, nie od razu. Pamiętajmy, że zawarta w cytrynie witamina C wykazuje znakomite właściwości antybiotyczne.
- 2. Miąższ pomidorowy. Pomidor również pomaga zmniejszać stany zapalne oraz uszkodzenia skóry. Jest źródłem antyoksydantów.
- 3. Okład z czosnku. Należy przekroić czosnek na pół i pocierać miejsce z krostą bezpośrednio wewnętrzną stroną ząbka. Pozostawiamy wyciśnięty sok na około 15 minut, po czym dokładnie zmywamy.
- 4. Pasta do zębów. Jest to dość kontrowersyjna metoda, ale zwykle bardzo skuteczna, ponieważ każda pasta ma w swoim składzie antybakteryjny Triscolan. Nakładamy odrobinę pasty bezpośrednio na powierzchnię pryszcza i zostawiamy na całą noc.
- 5. Aloes. Jeśli posmarujemy powierzchnię pryszcza żelem z aloesu, złagodzimy obrzęki i zaczerwienienia. Warto spróbować!
Należy pamiętać, że pryszczy nie powinno się samodzielnie wyciskać. Jeżeli bardzo nam zależy na oczyszczeniu twarzy, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u kosmetyczki.
Co, jeśli na pryszcze nie pomogą domowe sposoby?
Jeśli domowe sposoby na pryszcze nas zawiodły, a sposoby na zapobieganie ich powstawaniu również okazały się niewystarczające, należy udać się na wizytę do dermatologa. Może to bowiem oznaczać, że cierpimy na jakąś poważną chorobę skórną i będzie wymagało specjalistycznego leczenia. Dlatego nie zwlekajmy – jeżeli uporczywe krosty nie chcą zniknąć mimo stosowania różnych metod, zasięgnijmy rady u specjalisty!