Sprawdzone sposoby na wągry na twarzy

Wągry, zwane też zaskórnikami to charakterystyczne czarne kropki, które występują głównie na nosie, brodzie i dekolcie. Najczęściej dotyczą osób z cerą mieszaną oraz tłustą, zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Czarny kolor to po prostu utleniona skóra, która jest skutkiem nadmiernej produkcji łoju oraz jego wymieszania z brudem i martwym naskórkiem. Taka mieszanka zatyka pory i pozostawia niezbyt przyjemny widok. Usunięcie wągrów wymaga systematyczności, jednak można się ich pozbyć stosując domowe toniki i maseczki.

Zaskórniki – jak je usunąć?

Nie jest to łatwe, ale zdecydowanie warte zachodu. Ważne są trzy złote zasady:

  • Oczyszczaj – tonikami, maseczkami, żelami i parowaniem,
  • Złuszczaj – peelingami,
  • Nawilżaj – lekkimi kremami i żelami matującymi.

Unikaj jednak wyciskania, bo nawet jeżeli początkowo odniesiesz pozytywne skutki, to wągry mogą szybciej powrócić. Lepiej nastawić się na dłuższą terapię, a efekty będą długotrwałe.

Domowe sposoby na wągry – oczyszczanie!

Martwy naskórek wraz z łojem i brudem często jest mocno zakorzeniony w cerze. Trzeba zastosować solidne oczyszczanie i złuszczanie, a potem doprowadzić do zamknięcia porów.

• Tonik z rumianku na wągry

15g suszonego rumianku zaparz we wrzącej wodzie pod przykryciem. Gdy osiągnie temperaturę pokojową nałóż go na twarz, by zadziałać odświeżająco i antybakteryjnie. Przemywaj cerę 2 razy dziennie. Tonik trzymany w lodówce utrzymuje świeżość nawet przez dwa tygodnie.

• Tonik z aspiryny

Zalej 15 tabletek aspiryny 100ml wody. Wymieszaj, doprowadzając do rozpuszczenia pigułek.

Stosuj zamiennie z innym tonikiem – 2 razy dziennie.

• Maseczka z białka

Sposoby na wągry niekiedy wymagają prostych składników spożywczych. Ubij 2 białka jaj kurzych, dodaj łyżeczkę soku z cytryny. Nałóż na twarz i zmyj letnią wodą po 20 minutach. Stosuj 2 razy w tygodniu.

• Wcierka z olejkiem pichtowym

Wymieszaj olejek pichtowy z naftą lub petroleum w proporcji 1:4. Namocz wacik i pocieraj miejsca, w których występują zaskórniki. Przy wrażliwej czy naczyniowej skórze, rób to delikatnie, ale każdego dnia. Za pierwszym razem wacik powinien być brudny. Taka mieszanka działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie, przeciwświądowo i przeciwtrądzikowo.

• Peeling z płatkami

Zmielone płatki owsiane jęczmienne połącz ze 100ml ciepłej wody. Wmasowuj peeling w twarz kolistymi ruchami
przez 10 minut. Potem zmyj letnią wodą i nałóż delikatny krem nawilżający.

• Napar z rumianku

Zaparz rumianek i nachyl się nad naczyniem z płynem. Narzuć na głowę ręcznik i kieruj ciepłe powietrze na zaskórniki. Parowanie nieco rozpulchni cerę i sprawi, że stanie się podatniejsza na złuszczanie i usuwanie zaskórników.

• Maska z siemienia lnianego

2 łyżki zmielonego siemienia lnianego zalej wrzątkiem. Po przestygnięciu rozprowadź na twarzy i zmyj po 20 minutach. Stosuj 2-3 razy w tygodniu.

• Maseczka z aspiryny
Wymieszaj 3 tabletki aspiryny z jogurtem naturalnym. W zupełności powinna wystarczyć jedna łyżka stołowa. Nałóż na twarz i spłucz, kiedy zaschnie jogurt. Zwykle trwa to około 20 minut. Stosuj 2 razy w tygodniu.

Domowe sposoby na wągry są skuteczne tylko wtedy, kiedy są stosowane regularnie. Czasami jednak i one nie wystarczają. Wtedy można wybrać jedną z dwóch ścieżek: wybrać się do kosmetyczki lub dermatologa.
W zakładzie kosmetycznym możesz poddać się oczyszczaniu manualnemu, peelingowi kawitacyjnemu, złuszczaniu kwasem migdałowym lub jonoforezie. U lekarza dowiesz się więcej na temat przyczyn, możliwych stanów zapalnych, a także otrzymasz recepty na profesjonalne maści lub leki doustne.