Aż 1/3 Polaków boryka się z bezsennością. Problemy z zaśnięciem oraz płytki sen sprawiają, że jesteśmy wiecznie zmęczeni, rozdrażnieni lub rozkojarzeni. Długotrwałych objawów nie można bagatelizować, bo sen to naturalny proces regeneracji organizmu, bez którego na dłuższą metę nie sposób funkcjonować.
[Domowe sposoby na bezsenność]
Ogromne zmęczenie i niemożność zaśnięcia, nieustanne przekręcanie się z boku na bok oraz uczucie frustracji. Przyczyną jest najczęściej stres, choroby, ale też tak prozaiczne sprawy, jak otoczenie, łóżko lub kolorystyka ścian w pokoju. Jak zapewnić sobie spokojny sen?
Zadbaj o wypracowanie stałego rytmu dobowego oraz higieny snu. Nie zarywaj nocy i staraj się wstawać o poranku. Wedle naukowców, 21 dni wystarczy, by zmienić swoje nawyki, dlatego już teraz zacznij wypracowywać stałe pory pracy, wypoczynku oraz rozrywki. Po pewnym czasie organizm przyzwyczai się do zmian i o odpowiedniej godzinie sam będzie wysyłać sygnały wzywające do odpoczynku. Pamiętaj przy tym, żeby nie pozwalać sobie na drzemki w ciągu dnia. Sprawią, że zegar na nowo się rozreguluje, a nocą nadal nie będziesz śpiący. Niestety nie każdy może przesunąć pracę czy obowiązki na późniejsze godziny, więc regularność to podstawa.
Przed snem postaraj się wyciszyć. Co najmniej na godzinę przed dobrze jest wyłączyć komputer, telefon oraz mocne światło, które zwykle ma działanie pobudzające. Pomocna będzie długa, gorąca kąpiel, spokojna, cicha muzyka czy oddanie się przyjemnej i lekkiej lekturze ulubionej książki. Gdy to nie pomaga, a stres nie daje zasnąć, ukojenie przyniesie napar z liści melisy.
Nie bez znaczenia są też odpowiednie warunki zewnętrzne. Zminimalizuj dźwięki i źródła światła dochodzące z zewnątrz – zamknij okno oraz zaciągnij zasłonkę. Przed snem korzystaj z małej lampki lub świec, które zbudują ciepły oraz atmosferyczny klimat i pozwolą się zrelaksować. Najbardziej komfortowy sen możliwy jest w wywietrzonym pokoju, przy temperaturze oscylującej wokół 18-21 stopni Celsjusza. Upał bardzo często nie pozwala na zdrowy wypoczynek.
Przed snem zmysły powinny się uspokoić, a organizm skupić na odpoczynku, zamiast na trawieniu czy usuwaniu toksyn. Dlatego najlepszy czas na ostatni posiłek danego dnia to co najmniej dwie godziny przed pójściem do łóżka. To sama zasada tyczy się wszelkich używek, takich jak np.: alkohol i papierosy.
Sposoby na bezsenność to też odpowiednia dieta oraz stałe uzupełnianie magnezu. Zdrowe i regularne posiłki bogate w składniki odżywcze sprawią, że poczujesz się lepiej oraz naturalniej. Dietetycy zalecają jedzenie 5 razy dziennie w niewielkich porcjach. W menu powinny znaleźć się ryby, białe i czerwone mięso, rośliny strączkowe, kasze, zboża, warzywa oraz owoce. Wraz z kawą czy stresem pozbywamy się dużych ilości magnezu, dlatego trzeba uciec się do jego suplementacji. Wedle naukowców do jadłospisu warto też wprowadzić naturalny sok z wiśni – wypity przed snem przyspiesza zasypianie o 17 minut oraz wydłuża zdrowy odpoczynek o około pół godziny.
[Domowe sposoby na bezsenność, a leki]
Niekiedy standardowe sposoby nie wystarczają, a zmęczenie wzrasta z każdym dniem. Wtedy nieocenione okazują się leki ziołowe lub syntetyczne. Te pierwsze dostępne są bez recepty i najczęściej mają postać herbatek ziołowych. Przykładem jest Lunapret na bazie chmielu lub waleriany. Skutecznie zwalcza bezsenność oraz zapewnia długi i zdrowy sen (lek nie jest odpowiedni dla osób z niewydolnością nerek lub z zaburzeniami wątroby). Alternatywą jest Hova o uspokajającym działaniu. Do jej produkcji wykorzystuje się szyszki chmielu oraz kozłek lekarski. Wśród leków syntetycznych prym wiedzie Melatonina, która odpowiada za regulację zegara biologicznego.