Polecamy domowe sposoby na ostrogi piętowe!

Ostroga piętowa niejednemu potrafi uprzykrzyć życie oraz znacznie utrudnić, tak prostą czynność jak, chodzenie. Jest to zmiana zwyrodnieniowa, która objawia się w postaci zwapnienia lub narośli kostnej na pięcie i wywołuje stan zapalny rozcięgna powierzchniowego. Co to oznacza w praktyce? Silny ból podczas chodzenia lub długotrwałego stania, który może nasilać się wraz z rozwojem schorzenia.
[Jakie są przyczyny ostrogi piętowej?]

W szczególnej grupie ryzyka są osoby otyłe – ciężkie ciało z ogromną siłą naciska na stopy oraz wywołuje liczne obrzęki, przewlekłe choroby. Ostrogi piętowe znacznie częściej rozwijają się u kobiet, ale narażeni na nie są także cukrzycy. Prawdopodobieństwo problemów z chodzeniem zwiększa się wraz z wiekiem.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwyrodnienie powstanie na dawnych złamaniach i pęknięciach pięty. Jego przyczyną mogą też być genetyczne uwarunkowania, takie jak płaskostopia lub koślawe stopy.

Niektórzy w poczet zagrożonych grup wliczają także sportowców, którzy w swojej dyscyplinie mają stały kontakt z podłożem. Chodzi między innymi o biegaczy, piłkarzy, lekkoatletów, siatkarzy oraz koszykarzy.

[Ostrogi piętowe – domowe sposoby]

W zależności od nasilenia bólu oraz indywidualnych preferencji ze schorzeniem walczy się na różne sposoby. Proste domowe zabiegi, a także zmiana przyzwyczajeń mogą zminimalizować dolegliwości, jednak bardzo często nie są wystarczające. Jak więc walczyć z ostrogami piętowymi?

  • Zmień buty na wygodniejsze oraz luźniejsze.
    Kobiety powinny zrezygnować ze szpilek, w których stopa nienaturalnie się układa. Problematyczne jest też za małe obuwie.
  • Noś wkładki terapeutyczne.
    Do wyboru są klasyczne modele, do włożenia pod piętę lub specjalistyczne wkładki z dodatkowym wycięciem na ostrogę piętową. Noś je codziennie wraz z wygodną parą butów.
  • Rób okłady.
    Gdy ból staje się nie do wytrzymania, lód przynosi ukojenie. Włóż kilka kostek lodu do ściereczki i okładaj piętę.
  • Mocz stopy w gorącej oraz zimnej wodzie.
    Niektórym pomagają naprzemienne kąpiele. Przygotuj dwie miski – z lodowatą oraz gorącą wodą. Wkładaj stopę raz do jednej, raz do drugiej i mocz ją przez około 30 sekund. Powtórz zabieg kilka razy. Potem załóż ciepłą skarpetkę – powinieneś czuć specyficzne pulsowanie, a dolegliwości powinny stać się mniej dokuczliwe.
  • Przejdź na dietę.
    Otyłość i duży nacisk na mięśnie stopy to jedna z podstawowych przyczyn ostrogi piętowej. Postaraj się zrzucić kilka kilogramów oraz odżywiać zdrowo.
  • Ćwiczenia rozluźniające.
    Fizjoterapia jest niezbędna do wyleczenia schorzenia, dzięki niej rozluźniają się tkanki otaczające kostki pięty. Przed ćwiczeniami dobrze jest rozgrzać nogi np.: w ciepłej wodzie. Popularną praktyką jest chodzenie na zewnętrznych stronach stóp. Jednak  ostrogi piętowe domowe sposoby mogą nie być wystarczające, dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń należy skontaktować się z lekarzem.
  • Dużo odpoczywaj.
    Tak często bagatelizowany odpoczynek jest kluczowy w procesie leczenia. Nie przemęczaj się oraz unikaj biegania i długotrwałego stania w miejscu.
  • Stosuj okłady z liści kapusty lub liści chrzanu.
    Domowej roboty listne kompresy stosuje się na noc i zakłada na nie skarpety.
  • Aromantyczne kąpiele.
    Chwilowe ukojenie przyniesie moczenie pięty w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub olejków aromatycznych (np.: lawendowy lub majerankowy).

[Wizyta u lekarza]

Silny ból w okolicach pięty, który nasila się po przebudzeniu oraz przy chodzeniu to pierwszy symptom, że ze stopą coś jest nie tak. Lekarz zdiagnozuje schorzenie – ostrogą piętową łatwo pomylić z zapaleniem przyczepu ścięgna Achillesa, chorobą Haglunda, a nawet z jednym z objawów łuszczycy lub zespołu Reitera. Szerszy obraz zapewni dopiero zdjęcie RTG, na którym widać wypustkę kostną. Wbrew powszechnemu przekonaniu, to nie ona, lecz stan zapalny wywołuje silny ból. Z tego względu ortopeda opracowuje całą terapię, która uwzględnia leki przeciwzapalne, fizjoterapię, niekiedy zabiegi ultradźwiękowe i laserowe. W niektórych przypadkach zaleca się także taping – profesjonalne opatrunki na bazie plastrów, które przeciwdziałają sztywnieniu mięśni – lub zastrzyki sterydowe.

Jeśli niepokoi Cię długotrwały ból pięty, koniecznie zgłoś się do ortopedy.