Rozwolnienie – przyczyny i domowe sposoby na ratunek!

Rozwolnienie – czyli inaczej po prostu biegunka – to dosyć częsta przypadłość, zależna od wielu czynników, w tym głównie przyjmowanych pokarmów, ale również na przykład ilości stresu. Częste oddawanie płynnego stolca to zwykle konsekwencja zatrucia pokarmowego, efekt zakażenia bakteryjnego czy wirusowego, albo skutek uboczny przyjmowanych lekarstw. Zdarza się i taka sytuacja, że rozwolnienie pojawiło się nagle i nie bardzo wiemy, co jest tego przyczyną – w każdym jednak przypadku trzeba odpowiednio zadziałać, ażeby zażegnać problem. Jakie znamy na to domowe sposoby?

Czego unikać przy biegunce?

Biegunki możemy podzielić na dwa główne typy – będące efektem chwilowego zatrucia, albo działania lekarstw czy stresu, a zatem po prostu krótkotrwałe, bądź też biegunki przewlekłe, które są wynikiem na przykład chorowania na zespół jelita wrażliwego. W tym drugim przypadku leczenie powinno być konsultowane z lekarzem, bowiem wszelkie domowe sposoby przydadzą się raczej w przypadku chwilowego rozwolnienia. Długo utrzymująca się biegunka, trwająca więcej niż kilka dni, powinna być przesłanką do szybkiego zgłoszenia się do lekarza na badanie. Może być to bowiem objaw jakiejś poważniejszej choroby – nawet raka! Oczywiście, pięciodniowa biegunka wcale tego nie oznacza, ale z uwagi na samo ryzyko lepiej być czujnym.
Przy biegunce istnieje mnóstwo domowych środków, które należy przyjmować, by złagodzić jej objawy. Ale czego należy nie jeść?

  • tłustych potraw, wszelakich mięs, zup czy sosów
  • cukru i ogólnie słodyczy, a nawet takich słodkich rzeczy jak miód
  • surowych owoców, takich jak na przykład jabłka
  • mleka i jego przetworów, jako że mnóstwo ludzi ma nietolerancję laktozy lub nawet uczulenie na białko mleczne, a nawet o tym nie wie
  • niektórych warzyw – w tym między innymi brokułów czy buraków

Niektórych rzeczy w czasie biegunki nie wolno też pić – trzeba unikać wszystkich napojów gazowanych, a nawet napojów gorących, w tym również herbat i kawy. Pod żadnym pozorem nie wolno też spożywać alkoholu, bo tylko może zaszkodzić.

Najlepsze domowe sposoby na rozwolnienie

Pewne domowe sposoby na biegunkę są znane i stosowane od dawna – a ich skuteczność potwierdzają pokolenia zadowolonych osób. Podstawą jest lekkostrawna dieta oraz przyjmowanie dużej ilości płynów, co pozwala uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie, obniżony właśnie przez biegunkę. Jakie płyny są bezpieczne? Gorzka, letnia herbata, niegazowana woda mineralna i lecznicze napary z ziół, które w tym przypadku pozwolą również zastopować negatywne objawy. Warto wykorzystać między innymi:

  • pierwiosnek lekarski
  • rumianek
  • miętę
  • ziele cząbru
  • koniczynę polną

Inne, domowe sposoby na rozwolnienie to także:

  • 1. Zjedzenie kilku kostek gorzkiej czekolady – ale rzeczywiście tej gorzkiej, z dużą zawartością kakao, a nie deserowej, która jest słodka.
  • 2. Zjedzenie jagód – mogą być świeże lub najlepiej w wersji suszonej. Podobno takie same działanie ma też jarzębina, jednak lepiej wybrać właśnie jagody.
  • 3. Zjedzenie siemienia lnianego, wymieszanego na przykład z jogurtem.

Dieta przy biegunce

Warto jeszcze krótko opowiedzieć o tym, co powinno znaleźć się w diecie lekkostrawnej podczas biegunki – wiadomo przecież, że człowiek nie wyzdrowieje jeśli będzie zjadał same jagody i popijał je herbatami z ziół. W tym złym okresie trzeba jednak zupełnie odrzucić pełnoziarniste pieczywo i zjadać raczej sucharki czy krakersy. Później można włączyć również ryż, na przykład przyszykowany z marchewką. Nie zaszkodzi też nikomu kasza jęczmienna, ani kleik ryżowy.
Jeśli chcemy zjadać warzywa lub owoce, lepiej przyjmować je w formie ugotowanej lub pieczonej, a nie na surowo. Poleca się zjadać szczególnie morele i banany, ponieważ są bogate w potas, który organizm traci w czasie biegunki.