Stan zapalny zęba – domowe sposoby przychodzą z pomocą!

Ból zęba często idzie w parze z bólem głowy, ucha lub całej twarzy. Szybko promieniuje i odczuwalny jest w innych częściach ciała. To dlatego jest tak uciążliwy i znacznie uprzykrza codzienne życie, praktycznie uniemożliwiając wykonywanie obowiązków. Może to być zapowiedź stanu zapalnego, ropnia , próchnicy lub powiększenia węzła chłonnego.  Z taką dolegliwością trzeba zgłosić się do dentysty. Co w wypadku, gdy na wizytę trzeba czekać tydzień? Odpowiedzią są domowe sposoby na zapalenie zęba.

Domowe sposoby na stan zapalny zęba

Pulsujący i uciskający ból to efekt stanu zapalnego. Samodzielnie możesz działać miejscowo i łagodzić te objawy. Zajrzyj do kuchni i sklepu zielarskiego. Przedstawiamy kilka skutecznych rozwiązań.

1.    Stosuj czosnek
Działa przeciwbakteryjnie i zwiększa odporność, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego. Obtocz jeden soczysty ząbek w soli i przykładaj w bolące miejsce. Dla zwiększenia efektu możesz go też żuć – wydzieli się wtedy więcej soku.  Wadą jest tylko nieprzyjemny zapach z ust, ale efekty są tego warte. Zmniejszy się stan zapalny zęba, domowe sposoby niekiedy są najprostsze.

2.    Płucz jamę ustną
Najskuteczniejsza jest szałwia, rumianek oraz tymianek. Wybierz jedno z ziół i zaparz w gorącej wodzie. Po przestygnięciu płucz naparem jamę ustną – każdego dnia 3-4 razy. To prosty sposób na zmniejszenie stanu zapalnego. Alternatywą jest płukanka z 3-procentowej wody utlenionej. Pamiętaj tylko, by jej nie połykać!

3.    Postaw na goździki
Goździki działają antybakteryjnie oraz osłabiają czucie w nerwach, przez co uśmierzają ból. Prawdopodobnie masz je w kuchni, zacznij je żuć, a szybko odczujesz różnicę. Jako zamiennik możesz zastosować olejek goździkowy – nalej 2-3 krople na wacik i przykładaj miejscowo.
Uwaga! Nie wlewaj olejku do ust! Zadziała odwrotnie niż powinno!

4.    Przykładaj lód
Chwilowo łagodzi ból. Włóż kilka kostek lodu do plastikowej reklamówki, owiń ścierką i przykładaj do bolącego miejsca. Ewentualnie do policzka.

5.    Spróbuj akupresury
Tradycyjna chińska medycyna przychodzi z pomocą w walce z bólem. W tym celu przez około 2 minuty silnie uciskaj miejsce, w którym kciuk łączy się z palcem wskazującym.

Stan zapalny zęba – co zrobić, gdy domowe sposoby nie wystarczą?

Leczenie miejscowe i objawowe to tylko chwilowa kuracja. Ze stanem zapalnym i bólem zęba bezwzględnie należy zgłosić się do stomatologa, by ustalił i wyeliminował przyczynę, a także zapobiegł powikłaniom. Tym bardziej,  jeżeli bólowi towarzyszy większy obrzęk. Oznacza to, że prawdopodobnie także miazga została zajęta przez stan zapalny. W takim wypadku zakłady dentystyczne zwykle przyjmują bez kolejki.

Wszystko zależy jednak od rozwoju zapalenia oraz jego przyczyny. Niekiedy będzie to wymagało pozbycia się ropni, a czasami bardziej wymagającego leczenia kanałowego. Zadziałanie na czas uniemożliwi przeniesienie choroby na serce lub nerki.

Gdy domowe sposoby na stan zapalny zęba nie skutkują, a Ty wciąż czekasz na wizytę u dentysty, to zażyj leki przeciwbólowe. Na lżejsze dolegliwości idealny będzie paracetamol, na bardziej dokuczliwe – środki na bazie ibuprofenu.