Najlepsze 3 sposoby na stres – odpręż się w warunkach domowych!

Chroniczny stres towarzyszy Ci każdego dnia i odbiera radość życia? Czujesz, że już nie dajesz sobie rady z codziennymi obowiązkami, cierpisz na bezsenność i masz wszystkiego dość? Poznaj 3 skuteczne sposoby na stres, które zawsze działają.
Domowe sposoby na stres – oddychaj!

Przede wszystkim główny problem polega na tym, że kiedy się stresujemy, zaczynamy bardzo płytko oddychać – unosząc jedynie klatkę piersiową. Organizm wkracza w tryb „walcz lub uciekaj”, serce wali jak młot, a dopływ tlenu do komórek ulega znacznemu zmniejszeniu. Pierwsze co musisz w takiej chwili zrobić, to powiedzieć STOP! Uzyskaj świadomość swojego oddechu i skieruj uwagę na okolice przepony. Oddychając przeponowo automatycznie wprowadzasz ciało w stan relaksacji, a wcześniejszy stres odchodzi w niepamięć. Momentalnie zostaje zatrzymany proces produkcji kortyzolu – substancji wydzielającej się podczas sytuacji stresowych.

Większość z nas jednak nigdy nie oddychała przeponą, dlatego na początek trzeba się tego nauczyć. Połóż się na podłodze plecami i wyobraź sobie, że na brzuchu znajduje się duży balon. Twoim zadaniem jest uniesienie go poprzez oddech. Rozluźnij rejony przepony i poczuj przyjemne ciepło. Oddychaj w taki sposób, aby klatka piersiowa unosiła się jednocześnie z brzuchem. Może się to wydawać na początku nieco nienaturalne, lecz jest to doskonały sposób na stres, który nie wymaga wysiłku oraz wydawania pieniędzy.

Joga – asany dla odprężenia

Kiedy czujesz, że stres zaczyna przejmować nad Tobą kontrolę, bardzo pomocne okaże się wówczas praktykowanie sesji jogi. Nie musisz zapisywać się na kurs z instruktorem. Instrukcje dla początkujących znajdziesz bez problemu w Internecie. Będziesz potrzebować tylko matę do jogi, wygodny dres oraz zapewnione warunki całkowitej ciszy i spokoju. Tego rodzaju asany jak powitanie słońca czy pozycja psa są bardzo proste do wykonania, a pozwalają pozbyć się z ciała wszelkiego napięcia. Uzyskasz także świadomość swojego oddechu, bicia serca, a także nauczysz się kontrolować negatywne myśli.

Pamiętaj koniecznie o podstawowych zasadach ćwiczenia jogi. Aby metoda ta stanowiła skuteczny sposób na stres, ostatni posiłek zjedz co najmniej kilka godzin wcześniej. Możesz natomiast mieć przy sobie czystą wodę. W trakcie przyjmowania poszczególnych pozycji należy koncentrować swoją uwagę na ciele oraz starać się zachować spokój umysłu. W każdej asanie wytrzymaj co najmniej kilkanaście sekund, po czym weź kilka głębokich oddechów. Postaw na systematyczność – tylko wtedy ćwiczenia przyniosą wymierne efekty w niwelowaniu stresu.

Prosty sposób na stres – zmiana diety!

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż odczuwany stres jest w ogromnym stopniu powiązany ze spożywanymi każdego dnia posiłkami. Nie jest możliwe zachowanie spokoju ducha, jeżeli zjadamy bez umiaru duże ilości wysoko przetworzonych potraw – w tym przede wszystkim fast foodów, słodyczy oraz czerwonego mięsa. Jeśli zamierzasz więc zapanować nad stresem, z Twojej diety muszą zniknąć tego typu produkty. Ich dominacja w jadłospisie naraża bowiem na niedobory składników mineralnych i witamin, czego bezpośrednim efektem jest zwiększona podatność na zdenerwowanie.

Nawet najlepsza domowe sposoby na stres mogą jednak nie okazać się skuteczne, jeżeli wcześniej nie oczyścimy organizmu z nagromadzonych w nim przez lata toksyn, polipów oraz innych zanieczyszczeń. W tym celu świetnie sprawdzi się post owocowo-warzywny. Trwa on zwykle około 2 tygodnie i w jego trakcie dozwolone jest spożywanie jedynie warzyw oraz nisko słodzonych owoców (np. jabłka, jagody, cytrusy). Zaleca się także picie świeżo wyciskanych soków oraz niegazowanej wody mineralnej. Pierwsze dni głodówki mogą nie należeć do najprostszych, gdyż wówczas zwykle pojawia się kryzys ozdrowieńczy (bóle głowy, bezsenność, nudności etc.). Jest to jednak dobry sygnał – organizm wraca do równowagi, a dotychczasowe napięcie ciała i umysłu odchodzi w niepamięć.

Na zakończenie:

Zastosuj więc koniecznie przedstawione w artykule domowe sposoby na stres. Nikt nie zrobi tego za Ciebie  – już od dziś rozpocznij sesje jogi, pamiętając o świadomym oddychaniu przeponowym oraz zdrowej diecie owocowo-warzywnej.