Siwe włosy to jednoznaczna oznaka starzenia się naszego organizmu. W zależności od predyspozycji genetycznych, u niektórych osób pierwsze siwe włosy pojawiają się dość późno, ale zdarzają się także sytuacje, gdy siwieć zaczynają już dwudziestolatkowie. Nie każdy jest zadowolony z takiej zmiany, dlatego mnóstwo kobiet i mężczyzn zastanawia się nad tym, jaki jest najlepszy sposób na siwe włosy bez farbowania. I jak się okazuje istnieje sporo naturalnych metod walki z siwizną, które warto poznać i zastosować.
Naturalne sposoby na siwe włosy – płukanka na siwe włosy
Zastanawiając się nad tym jak pozbyć się siwych włosów, domowe sposoby raczej nie przychodzą nam od razu na myśl. Większości osób wydaje się, że jedynym skutecznym sposobem jest tradycyjne farbowanie włosów. Prawda jest jednak taka, że w tuszowaniu tego mankamentu mogą nam pomóc naturalne płukanki do włosów. Jeśli zaczniemy je stosować odpowiednio wcześnie mogą zapobiec przedwczesnemu siwieniu. Oprócz tego, przyciemniają one siwe włosy, dzięki czemu stają się mniej widoczne. Do płukanek możemy dodać wiele różnych składników o takim działaniu. Które z nich dają najlepsze efekty? Oto kilka przykładów.
1. Płukanka do siwych włosów z kawy
Płukanka z kawy świetnie przyciemnia włosy, ukrywając jednocześnie siwiznę. Ten naturalny sposób na siwe włosy wpływa jednak również na ich kondycję. Kofeina pobudza je do wzrostu, przeciwdziała wypadaniu włosów i do tego powoduje, że stają się one miękkie, błyszczące i łatwe w rozczesywaniu. Jak można więc przygotować taką płukankę?
Potrzebujemy kilku łyżek mielonej kawy (najlepiej, gdy jest świeża), które zalewamy dwoma szklankami wody i gotujemy przez 5 minut. Po tym czasie, odstawiamy kawę i czekamy aż ostygnie, a następnie odcedzamy ją. Gotową płukankę nakładamy na umyte włosy i zostawiamy ją na nich na około 20 minut. Gdy ten czas minie, płuczemy i suszymy włosy.
Dla uzyskania lepszego efektu dobrze jest wykonywać taki zabieg dwa dni pod rząd. Płukanka z kawy doskonale spełnia swoje zadanie zwłaszcza u osób z ciemnymi włosami. Nadaje wówczas siwym włosom brązowy odcień, który wpasowuje się w naturalny kolor włosów.
2. Płukanka do siwych włosów z herbaty
Domowe sposoby na siwe odrosty to również płukanka z herbaty, która działa podobnie jak kawa. Doskonale maskuje siwiznę poprzez jej przyciemnienie, a do tego dodaje włosom blasku i objętości. Płukankę przygotowuje się z 6 łyżek czarnej herbaty, którą należy zalać 2 litrami gorącej wody. Mieszankę trzeba ostudzić i odcedzić, po czym jest gotowa do użycia. Pokrywamy płukanką włosy (można ją także dodatkowo wetrzeć dłońmi) i pozostawiamy na 30 minut. Następnie słupkujemy i suszymy włosy.
3. Płukanka z liści orzecha włoskiego
Wykorzystanie liści orzecha włoskiego to doskonały sposób na siwe włosy u mężczyzn i kobiet. Ich właściwości pozwalają ukryć siwiznę i odżywić włosy, ale liście orzecha likwidują również łupież i przeciwdziałają wypadaniu włosów. Należy jedynie pamiętać o regularnym wykonywaniu płukanki.
Do jej przygotowania potrzebujemy trzech dużych łyżek suszonych liści orzecha, które zalewamy litrem wody i gotujemy przez 5 minut. Studzimy płukankę i kiedy jest ona jeszcze delikatnie ciepła, nakładamy ją na włosy, dokładnie wcierając płyn dłońmi. Pozostawiamy na około pół godziny, po czym spłukujemy płukankę.
4. Płukanka rumiankowo-cytrynowa
Domowe sposoby na siwe włosy mogą się także sprawdzić u osób z jasnymi włosami. Wystarczy tylko zastosować płukankę rumiankowo-cytrynową, która rozjaśnia siwe włosy i dodaje im blasku. Aby osiągnąć taki efekt wystarczy przygotować napar rumiankowy (może być także z torebki), który łączymy z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny. Płukankę nakładamy na umyte włosy i pozostawiamy na nich przez pół godziny. Następnie płuczemy głowę.
5. Płukanka na siwe włosy z mięty
Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom mięta jest w stanie perfekcyjnie zamaskować siwe włosy, ale wzmacnia również cebulki włosów, łagodzi podrażnienia i działa na nie antyseptycznie. Płukanka z mięty może również przeciwdziałać wypadaniu włosów.
Do jej przygotowania potrzeba sześciu łyżek ususzonej mięty (można także użyć 6 torebek mięty), które zalewamy dwoma litrami gorącej wody. Czekamy aż płukanka ostygnie, odcedzamy ją i nakładamy na umyte włosy. Pozostawiamy na głowie na pół godziny i zmywamy. Płukankę należy stosować systematycznie, co najmniej raz w tygodniu.
6. Płukanka ziemniaczana
Zwykły ziemniak, a właściwie jego skórka, również może stać się przydatną bronią w walce z siwizną. Obierki z kilku ziemniaków wystarczy zalać wodą i gotować przez 10 minut. Kiedy napar zupełnie ostygnie, odcedzamy go i płuczemy nim włosy, które chcemy przyciemnić. Jedynym mankamentem tej metody jest nieprzyjemny zapach płukanki. Aby go wyeliminować możemy dodać do niej kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Naturalne metody na siwe włosy – maseczka z jajka, orzechów i rozmarynu
Maseczki to kolejny sposób na siwienie włosów, z którego możemy skorzystać w zaciszu domowym. Składają się z naturalnych substancji, a ich przygotowanie zajmuje kilka chwil. Są one w stanie ukryć srebrzyste włosy, ale trzeba mieć świadomość tego, że uzyskany w ten sposób efekt jest dość krótkotrwały. Dlatego jeśli chcemy go utrzymać, należy regularnie powtarzać zabieg.
Jak zatem wykonać maseczkę z jajka, orzechów i rozmarynu? Wystarczy nam do tego 1 jajko, 5 rozgniecionych orzechów włoskich, 2 liście orzechowca oraz garść rozmarynu. Wszystkie te składniki należy ze sobą połączyć, w taki sposób aby mieszanka nabrała konsystencji pasty. Następnie nakładamy ją na włosy i pozostawiamy na nich przez godzinę. Po tym czasie spłukujemy maseczkę dużą ilością wody.
Wcierka lawendowa na siwe włosy
Przygotowanie wcierki lawendowej wymaga nieco czasu, jednak warto go poświęcić, gdyż efekty jej stosowania są bardzo dobre. Przede wszystkim przywraca ona włosom ich naturalną barwę, a do tego zapobiega powstawaniu kolejnych i działa wzmacniająco na włosy.
Do przygotowania wcierki potrzebujemy po 50 gram lawendy, tymianku, rozmarynu i mięty. Taką mieszankę umieszczamy w słoiku, zalewamy białym octem, zakręcamy i odstawiamy w chłodne miejsce na miesiąc. Dzięki temu zioła będą miały czas, aby rozmięknąć i stworzą roztwór ziołowy. Dobrze jest potrząsać słoikiem każdego dnia, co zagwarantuje lepsze połączenie się ziół.
Kiedy minie już miesiąc, należy odcedzić zioła i przelać płyn do buteleczki, najlepiej szklanej. Uzyskany w ten sposób płyn należy wcierać we włosy i skórę głowy na noc, a następnie spłukać go rano.
Dieta bogata w witaminę B przeciw siwieniu włosów
Naturalne sposoby na siwienie to również zdrowa dieta bogata w witaminę B. Doskonale wzmacnia ona włosy oraz utrwala ich naturalny kolor, skutecznie przeciwdziałając ich siwieniu. W podobny sposób działa także skrzyp polny, który dodatkowo wpływa na pobudzenie produkcji melaniny.
Szampony koloryzujące i odsiwiacze
Wiele osób nie decyduje się na farbowanie siwych włosów w obawie przed ich zniszczeniem. Doskonałą alternatywą w tym przypadku są szampony koloryzujące, które mają znacznie delikatniejszą formułę. W związku z tym, że zawierają w swoim składzie minimalne ilości amoniaku oraz wody tlenionej, struktura włosa oraz jego rdzeń nie ulegają uszkodzeniu.
Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że szampony charakteryzują się mniejszą trwałością niż farby. Świetnie jednak koloryzują siwe włosy, jednocześnie pogłębiając ich naturalny kolor, a do tego dodają włosom blasku. Jeśli więc nasze włosy potrzebują delikatnego traktowania, szampon koloryzujący będzie dobrym rozwiązaniem.
W sklepach znaleźć można również odsiwiacze, które mają zupełnie inne działanie niż farby czy szampony koloryzujące. Odsiwiacz nie farbuje bowiem naszych włosów, ale odbudowuje pigmenty siwych włosów i inicjuje ich powolną regenerację. Skuteczność produktów tego typu jest dość duża, ale najlepsze efekty dają one w przypadku włosów blond oraz brązowych. Proces odbudowy melanocytów u osób z czarnymi włosami jest znacznie bardziej skomplikowany i czasochłonny.
Artykuł opracowany na podstawie:
- Gray Hair Adventure: Things I Learned About Life When I Stopped Dyeing My Hair; CreateSpace Independent Publishing Platform; 1 edition (September 25, 2015); ISBN: 978-1516936236