Bolące mięśnie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, a w dodatku ból może się pojawiać u osób w różnym wieku i mieć różne przyczyny. Najczęściej mięśnie bolą po nadmiernym wysiłku, jednak przyczyną mogą być także urazy, choroby układu ruchu czy układu krążenia, ale również układu nerwowego czy choroby ogólnoustrojowe. Ma to miejsce zwykle gdy ból jest długotrwały. Jeśli jednak przyczyny bólu nie są poważne, można go leczyć domowymi metodami – osiągając naprawdę dobre rezultaty! Jakie są najlepsze domowe sposoby na bóle mięśni?
Masaż na ból mięśni
Co jest dobre na ból mięśni? Większość zapytanych osób szybko odpowie, że masaż! Rzeczywiście, jest to metoda pozwalająca rozluźnić mięśnie, które czasami bolą z powodu skurczu czy silnego napięcia. Dla zmniejszenia dolegliwości bólowych można albo masować wybrany obszar ciała, który boli, albo też wykonać masaż całego ciała. Będzie to doskonały relaks po ciężkim dniu, który ukoi także nerwy. Warto wiedzieć, że często to właśnie stres jest przyczyną napięcia mięśni, a co za tym idzie bólu. Masaż leczniczy jest nieodłączną częścią rehabilitacji po urazach, złamaniach czy zwichnięciach. Najczęściej stosuje się go przy bólu mięśni kręgosłupa. Przy długotrwałym, męczącym bólu najlepiej zgłosić się na masaż do fachowca. Jeśli jednak chodzi tylko o rozmasowanie obolałego miejsca, możemy to zrobić w domu. Konieczne jest użycie produktu nawilżającego, nadającego poślizg – jak oliwka czy lanolina. Można też użyć pachnącego kremu czy balsamu, który dodatkowo zadziała jak aromaterapia. Już samo wcieranie kremu pozwoli trochę rozruszać mięśnie.
Ciepła kąpiel rozluźni mięśnie
Rozluźnienie napiętych mięśni jest też możliwe przy pomocy ciepłej kąpieli. Jeśli ktoś zastanawia się jak zmniejszyć ból mięśni po treningu, właśnie relaksująca kąpiel jest dobrym rozwiązaniem. Niektórzy popełniają błąd i bolące po ćwiczeniach miejsce oblewają zimną wodą, gdy tymczasem jest to właściwe postępowanie w przypadku stłuczeń, a nie obolałych mięśni. Zimna woda wzmaga napięcie mięśni, gdy ciepła je rozluźnia. Warto więc zanurzyć się w wannie – zwłaszcza z wodą o temperaturze powyżej 37 stopni Celsjusza. Łagodzi ona bóle mięśni, likwiduje ich napięcie i pobudza układ krążenia do sprawniejszej pracy. W takiej ciepłej kąpieli (ale nie gorącej!) warto posiedzieć od 15 do 30 minut. W tym czasie woda powoli będzie stygnąć, a skóra oczyszczać się i pobierać z niej potrzebne składniki. Warto dodać do wody na przykład sól do kąpieli, albo jakiś aromatyczny płyn, który dodatkowo ukoi zmysły swoim przyjemnym zapachem.
Wysiłek fizyczny – ćwiczenia na ból mięśni
Wielu osobom wydaje się dziwne, że ćwiczenia mogą pomóc pozbyć się bólu mięśni, skoro czasami właśnie trening do takiego bólu doprowadził. Warto jednak wiedzieć, że przyczyny bólu mogą być różne, a współczesny tryb życia sprawia, że dolegliwości mogą równie dobrze być spowodowane niedostateczną ilością ruchu. Domowy sposób na ból mięśni obejmuje więc serię ćwiczeń rozciągających, które pozwalają uniknąć zesztywnienia mięśni, a co za tym idzie przeciwdziałają pojawianiu się urazów przy nieco większym wysiłku. Doskonałym ćwiczeniem będzie nawet spacer (powinniśmy spacerować około 30 minut dziennie). Poza tym można wykonywać następujące ćwiczenia:
- pajacyki – w serii po 10 powtórzeń.
- przyciąganie kolan do klatki piersiowej – ćwiczenie to można wykonywać w pozycji stojącej lub leżąc na plecach.
- rozciąganie stopy i łydki – stojąc przy ścianie wysuwamy jedną stopę do tyłu, jej górną część kładziemy na podłodze (zawijamy palce w dół) i staramy się wytrzymać tak 5 sekund. Po kilku powtórkach opieramy się dłońmi o ścianę, wystawiamy nogę do tyłu i staramy się położyć na podłodze piętę, rozciągając przy tym mięsień.
- opieranie nóg o ścianę – najlepiej położyć się tuż przy ścianie, pośladki opierając o podłogę czy łóżko, a nogi niemal płasko kładąc na ścianie. Warto nimi dodatkowo poruszać w górę i w dół.
- motylki – kładziemy się na macie bokiem, opierając głowę na ramieniu i zginając nogi. Następnie unosimy i opuszczamy jedną nogę. Potem zmieniamy stronę.
To tylko kilka ćwiczeń, które na pewno pomogą. Warto stopniowo zwiększać ilość ruchu i zapisać się na zajęcia z jogi czy pilatesu, które pomagają rozciągnąć mięśnie. Można też włączyć odpowiedni program online i ćwiczyć zgodnie z sugestiami. Przed każdym treningiem trzeba odpowiednio rozgrzać mięśnie, jeśli chce się uniknąć przykrych i bolesnych urazów. Warto więc zastosować 15-minutową rozgrzewkę, trochę się rozciągając. Na ból mięśni pomoże też nacieranie skóry odpowiednimi produktami. Sprawdzi się między innymi:
- ocet jabłkowy – najpierw rozgrzewamy ciało ciepłą wodą, a następnie wsmarowujemy w skórę ocet jabłkowy. Nanosimy szmatką lub ręcznikiem niewielkie jego ilości.
- maść z nagietka – można ją wcierać w bolące miejsca, ponieważ nagietek jest naturalnym lekiem rozkurczowym.
- olej z dziurawca – niweluje bóle mięśni, stawów i ścięgien, dlatego jest wykorzystywany przy masażach. Warto wiedzieć, że dodatkowo wygładza skórę i przyspiesza gojenie się ran.
Odpowiednia dieta a bóle mięśni
Nie od dziś wiadomo, że człowiek jest tym, co je. Warto więc sięgnąć po pełnowartościowe posiłki, które dostarczą do organizmu tego, czego potrzebuje by utrzymać zdrowie. Dla utrzymania mięśni w prawidłowym stanie ważne są witaminy, minerały, przeciwutleniacze oraz białka. By zmniejszyć ból mięśni należy spożywać pokarmy bogate w magnez, potas, fosfor i jod. Sprzyjają one właściwej pracy tkanki mięśniowej oraz szybkiej regeneracji po wysiłku. Jeśli chodzi o witaminy, ważna jest szczególnie witamina B1 i witamina D. Tą drugą ciało człowieka jest w stanie wytworzyć samo, jeśli ma kontakt z odpowiednią ilością światła słonecznego. Warto więc pamiętać o ruchu na świeżym powietrzu. Jesienią i zimą znajdziemy witaminę D w rybach morskich. Antyoksydanty są bardzo ważne w diecie sportowca oraz każdego człowieka. To one zapobiegają szkodliwym przemianom komórek – również jeśli chodzi o przedwczesne ich starzenie się. Warto włączyć do diety warzywa i owoce, które mają ich najwięcej. To głównie owoce suszone i owoce jagodowe. Białko jest podstawowym budulcem mięśni, więc musi być dostarczane w diecie. Chodzi jednak o to, by było to białko pełnowartościowe. Takie można znaleźć przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak jaja, mięso, ryby, a także mleko i przetwory mleczne.
Zimne okłady miejscowe
W czasie treningu może dojść do jakiegoś nieszkodliwego urazu, z którego wynika późniejszy ból mięśni. Tak naprawdę przyrost tkanki mięśniowej także boli i jest to naturalny proces. To właśnie mikrourazy, po których zaczyna się proces regeneracji uszkodzonych włókien mięśniowych, pozwalają na przyrost mięśni. Zimne okłady z pewnością przyniosą ulgę po treningu, ale głównie w sytuacji, gdy chodzi o ostry stan zapalny, czy też gdy dojdzie do jakiegoś urazu. Najlepiej wykorzystać do przygotowania okładu kostki lodu, jednak nie powinno się ich przykładać bezpośrednio do skóry. Grozi to odmrożeniem. Lód należy zawinąć w ściereczkę i w taki sposób przykładać na bolące miejsce. Przy kontuzjach sportowych taki okład warto przykładać 3 razy dziennie lub co 3 godziny na 15 minut.
Ciepłe okłady miejscowe
Co na ból mięśni po treningu będzie najlepsze? Ciepły okład! Mięśnie uwielbiają bowiem ciepło i rozkurczają się pod jego wpływem. Gdy więc ból spowodowany jest przez napięcie mięśniowe, ciepły okład z pewnością pomoże. Rozgrzewać można się na przykład termoforem, albo poduszką elektryczną. Można też samodzielnie przygotować taki ciepły okład – podgrzewając wodę i po lekkim przestygnięciu mocząc w niej szmatkę, czy też rozgrzewając ręcznik. Trzeba jednak robić to pamiętając, że idealna temperatura to ta mająca 35-40 stopni Celsjusza. Wyższa niepotrzebnie wzmocni stan zapalny, co tylko może pogorszyć ból.
Co na ból mięśni? Zioła!
Gdy pojawia się ból mięśni nóg, jak wyleczyć go domową metodą? Najlepiej sięgnąć po zioła! Oczywiście, sposób ten pomoże także przy bólu kręgosłupa, brzucha czy rąk. Najbardziej polecane przy bólu mięśni i stawów są następująca zioła:
- czarci pazur
- imbir
- żywokost
- kadzidłowiec.
Wyżej wymienione zioła często występują w różnego rodzaju maściach czy kremach – również tych przeznaczonych specjalnie do leczenia bólu mięśni. Maści takie nakłada się na bolące miejsce raz lub 2 razy dziennie, albo tylko wówczas, gdy chcemy sobie poradzić z bólem. Działanie przeciwzapalne wykazują również następujące rośliny: tymianek, krwawnik, rumianek, pokrzywa, szałwia. Można z nich przygotowywać ciepłe napary – także do nakładania na skórę w formie okładu.