Odczuwasz nieustający ból brzucha, który nie pozwala Ci normalnie funkcjonować w życiu codziennym? Nie ignoruj tego objawu, gdyż może on wskazywać na poważną chorobę. Zanim jednak udasz się do lekarza, możesz spróbować domowych sposobów na ból brzucha. W większości przypadków dolegliwości bólowe wynikają bowiem po prostu z niewłaściwego stylu życia.
Jakie mogą być przyczyny bólu brzuchu?
Najczęściej ból brzucha stanowi konsekwencję przewlekłego narażania organizmu na stres i napięcie. Ryzyko tego rodzaju objawu wzrasta diametralnie, jeżeli nie lubimy swojej pracy lub zmuszamy się do utrzymywania relacji z ludźmi, za którymi tak naprawdę nie przepadamy. Tłumienie emocji to prosta droga do silnych dolegliwości bólowych. Zwykle przybierają one postać kłucia i przeszywania – mając charakter napadowy. Silny i stały ból brzucha to dla odmiany najczęściej oznaka stanu chorobowego.
Wcale nie rzadziej bolący brzuch stanowi efekt niewłaściwego sposobu żywienia. Na ryzyko powstania bólu narażamy się poprzez spożywanie ciężkostrawnych i wysoko przetworzonych produktów takich jak czerwone mięso, nabiał, a także dania typu fast food. Jak się jednak okazuje, nawet zdrowa dieta może prowadzić do bólów brzucha, jeżeli praktykujemy niewłaściwe nawyki. Przede wszystkim nie należy jeść zbyt często. Mitem jest, że powinno się spożywać posiłki co 3 godziny, co powtarza z uporem maniaka większość dietetyków. W rzeczywistości natomiast organizm nie jest w stanie wówczas nadążyć z prawidłowym trawieniem – wystarczą więc nawet dwa posiłki w ciągu dnia. Aby nie narazić się na ból brzuch, ostatnie danie warto spożyć co najmniej 2 godziny przed snem.
A może to alergia pokarmowa?
Objawy bólowe okolic jamy brzusznej często mają także związek z alergią pokarmową. Dlatego też warto spróbować odstawić takie produkty jak mleko (zawierające uczulającą laktozę) oraz pszenicę – bogate źródło glutenu – białka roślinnego, którego organizm nie jest w stanie odpowiednio trawić.
Bólowi brzucha często towarzyszą jednocześnie wzdęcia, gazy oraz niestrawność. Jest to w większości przypadków wyraźny sygnał, że z naszym trawieniem jest coś nie tak. Warto więc jak najszybciej zapanować nad stresem i wprowadzić zmiany w swojej codziennej diecie.
Najlepsze na ból brzucha są domowe sposoby!
Kiedy zacznie Cię po raz kolejny boleć brzuch, koniecznie zacznij stosować poniższe sposoby. Jeżeli dolegliwości nie mają podłoża chorobowego, wówczas na pewno szybko pomogą Ci domowe sposoby na ból brzucha:
- 1. metody relaksacyjne – sposoby na ból brzucha powinny w największym stopniu koncentrować się na odprężeniu organizmu poprzez stosowanie określonych technik. Świetne efekty przynosi m.in. joga, modlitwa, a także trening świadomego oddychania przeponowego. Chcąc się odprężyć warto także zerwać toksyczne relacje oraz ograniczyć do minimum oglądanie telewizji.
- 2. dieta bogata w błonnik – świetnie z bólem brzucha radzi sobie błonnik, zawarty zwłaszcza w świeżych owocach i warzywach, a także produktach zbożowych. Owsianka lub kasza jaglana z bananem i jabłkiem na śniadanie to doskonały domowy sposób na ból brzucha!
- 3. aktywność fizyczna – szybko poczujesz także lekkość w brzuchu, jeśli zdecydujesz się na podejmowanie regularnej aktywności fizycznej. Nie musisz zamęczać się godzinami na siłowni – wystarczy spacer każdego wieczora lub poranna gimnastyka.
- 4. siemię lniane – te magiczne ziarna (nasienie lnu) pełne kwasów omega 3 doskonale radzą sobie z dolegliwościami bólowymi brzucha. Zmiel je w młynku do kawy, a następnie dodawaj do sałatek.
- 5. woda mineralna – jeśli nie wypijasz każdego dnia co najmniej 2 litrów czystej wody, nic dziwnego że ciągle dokuczają Ci bóle brzucha. Pamiętaj jednak o tym, aby przyjmować płyny co najmniej 30 minut po ostatnim posiłku!
- 6. wolne jedzenie – każdy kęs pożywienia należy chociaż kilkanaście razy przegryźć zanim dojdzie do połknięcia. Szybkie spożywanie posiłków w warunkach stresu stanowi prostą drogę do powstania bólu brzucha.
- 7. masaż – domowe sposoby na ból brzucha warto rozszerzyć także o odprężający masaż. Masuj brzuch przede wszystkim w okolicy splotu słonecznego – najbardziej unerwionej części.