Za zapalenie dziąseł odpowiedzialne są bakterie, gromadzące się przez niewłaściwą higienę jamy ustnej. Łączą się ze śliną, resztkami jedzenia i tworzą płytkę nazębną, która rychło przemienia się w kamień nazębny. Jeśli nie jest usuwany, to przedostaje się do dziąseł i krok po kroku pogłębia kieszonki dziąsłowe oraz rozluźnia struktury. W praktyce zęby nie mają się jak utrzymać i mogą wykazywać skłonność do wypadania. Nieleczona infekcja regularnie się rozprzestrzenia. Jak rozpoznać zapalenie dziąseł oraz jak leczyć je domowymi i lekarskimi sposobami?
Co powinno Cię zaniepokoić? Objawy zapalenia dziąseł
Objawy zależne są od stanu choroby. Początkowo dziąsła mocno się zaczerwieniają, przybierając krwawy kolor. Zmianie barwy towarzyszą też liczne obrzęki oraz opuchlizna. Wiele osób orientuje się, że jest jakiś problem, dopiero wtedy, gdy po myciu zębów zobaczy krew wymieszaną ze śliną. Wtedy warto bliżej przyjrzeć się dziąsłom, prawdopodobnie zobaczysz, że szyjki zębów są częściowo widoczne, może to oznaczać, że złogi bakterii dotarły już pod dziąsła i sieją spustoszenie. U niektórych osób oddech staje się nieświeży oraz występuje nieprzyjemne uczucie nieświeżości w jamie ustnej.
Jak zapobiegać, czyli profilaktyka w zapaleniu dziąseł
Na zapalenie dziąseł domowe sposoby są nieocenionym wsparciem. Najpierw trzeba jednak skupić się na profilaktyce i odpowiedniej higienie.
Mało kto chodzi na regularne kontrole do stomatologa, umawiając się na wizytę dopiero, gdy pojawi się ból czy wypadnie plomba. Niestety kamień nazębny może usunąć tylko specjalista, stosując do tego odpowiedni sprzęt oraz środki polerujące płytkę zęba.
Bardzo ważne jest też mycie zębów – dokładne, systematyczne oraz długie. Lekarze zalecają szczotkowanie ruchami wymiatającymi przez 3 do 5 minut. Czyść zęby z każdej strony i nie zapominaj o nasadzie, dziąśle oraz języku, na którym także osadza się mnóstwo bakterii. Szczoteczkę najlepiej trzymać pod kątem 45 stopni, pomoże to w uzyskaniu większej dokładności.
Wybieraj szczoteczki o średniej twardości, a dodatkowo używaj nici dentystycznej, by wyczyścić przestrzenie międzyzębowe z zalegającego jedzenia. Pomocne mogą być również płyny do płukania jamy ustnej.
Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do groźnych powikłań. Swobodnie stosuj domowe sposoby na zapalenie dziąseł, jednak pamiętaj, by zgłosić się do lekarza stomatologa. Leczenie może wymagać podawania leków na receptę lub środków dostępnych powszechnie w aptekach.
Zacznij działać od razu i zmniejsz objawy. Oto skuteczne domowe sposoby:
- 1. Zjadaj więcej witaminy C
Witamina C zwiększa odporność, a jednocześnie hamuje krwawienie z dziąseł. W aptekach z łatwością dostaniesz ją w tabletkach, jednak warto dostarczać jej wraz ze zjadaną żywnością. Rano możesz zjadać połówkę grejpfruta, wypijać sok z cytryny, a do obiadu dodawać kiszoną kapustę. - 2. Płucz jamę ustną ziołowymi naparami
Najbardziej wartościowe w tej sytuacji będą płukanki na bazie szałwii, pokrzywy oraz rumianku. Zaparzaj suszone liście pod przykryciem przez 15 minut, a potem 3 razy dziennie płucz jamę ustną. W ten sposób złagodzisz stan zapalny i odkazisz dziąsła. - 3. Odstaw tytoń oraz pij mniej alkoholu
Dla prawidłowego leczenia jama ustna musi być nieskazitelnie czysta. Oznacza to konieczność rezygnacji z używek, które tylko sprzyjają rozwojowi bakterii. - 4. Stosuj olejki
Rozprowadź na dziąsłach olejek goździkowy lub stosuj olejek z drzewa herbacianego. W przypadku drugiej opcji przygotuj płukankę – wlej 3 krople olejku do ciepłej wody i płucz jamę ustną 3 razy dziennie. Możesz też dodać jedną kroplę do pasty na szczoteczce. Takie domowe sposoby na zapalenie dziąseł są skuteczne w walce ze stanem zapalnym, krwawieniem i bakteriami. - 5. Zmieć olej słonecznikowy na kokosowy
Olej kokosowy bogaty jest w kwas laurynowy wykazujący silne właściwości antybakteryjne. Zamieniając oleje możesz skutecznie leczyć się od środka.