Sprawdź najlepsze domowe sposoby na zapalenie krtani!

Do zapalenia krtani zwykle dochodzi wówczas, gdy wirusy i bakterie z nosa oraz gardła przeniosły się nieco niżej, wywołując stan zapalny. Jest to więc konsekwencja przeziębienia, ale skłonność do tej choroby pojawia się również u osób należących do tak zwanych „grup ryzyka”, to znaczy u alergików, chorych na chorobę refluksową, palaczy, a także tych wszystkich, którzy pracują w niekorzystnych warunkach, to znaczy na przykład w pomieszczeniach zbyt suchych, albo zapylonych, jak też u nauczycieli czy dziennikarzy, którzy nadużywają głosu. Zapalenie krtani nie jest groźne samo w sobie, ale jego objawy są dosyć przykre, a nieleczone może doprowadzić do jeszcze gorszych konsekwencji – na przykład przerodzić się w nowotwór! Dlatego też warto szybko zareagować i wdrożyć właściwe leczenie – najpierw pomagając sobie domowymi sposobami!

Zapalenie krtani – domowe sposoby

Domowe sposoby na zapalenie krtani to pierwsza pomoc przy takich objawach jak drapanie w gardle, chrypka, lekki ból, a nawet utrata głosu. Przewlekłe zapalenie krtani objawia się przy tym uczuciem suchości w krtani oraz uczuciem zalegania w niej gęstej wydzieliny. Od czego w takim wypadku zacząć?

  • 1. Warto jeść dużo jogurtów oraz kefirów – a także łykać probiotyki. Choć nie zauważymy natychmiastowej ulgi, nasza odporność z czasem się zwiększy i albo będziemy lżej przechodzić zapalenie krtani (i szybciej się wyleczymy), albo też w ogóle nie zachorujemy, nawet jeśli wkoło będzie mnóstwo chorych.
  • 2. Pomocne na pewno okażą się inhalacje – w okresie choroby należy możliwie jak najskuteczniej nawilżać jamę ustną i krtań, a więc oddychać wilgotnym powietrzem. Właśnie dlatego zaleca się wykonywanie inhalacji, najlepiej z dodatkiem odpowiednich olejków eterycznych, które działają też przeciwzapalnie. Należy do nich olejek eukaliptusowy, rumiankowy, sandałowy czy lawendowy.
  • 3. Domowe sposoby na krtań obejmują również picie naparu z szałwii, który działa kojąco. Pomocny okaże się też na pewno napar z dziewanny drobnokwiatowej. Dziennie można pić nawet 3 filiżanki takich ziół – przyniosą ulgę! Ale w ciągu całego trwania choroby należy ogólnie dużo pić – by nawodnić krtań. Woda nie może być gorąca, ani zbyt zimna – powinna mieć temperaturę pokojową.
  • 4. Do spożywanych herbat warto dodawać cytrynę. Mimo że wielu naukowców wypowiada się, że takie zabiegi (wbrew wcześniejszym ustaleniom) nie są zdrowe, w tym przypadku cytryna pomoże rozrzedzić wydzielinę zalegającą w gardle, co przyczyni się do szybszego wyzdrowienia.
  • 5. Znanym od dawna środkiem na zapalenie krtani jest sok z cebuli – warto go pić co 3 godziny, po 2 łyżeczki, a przyniesie ulgę. Ponieważ nie jest to zbyt smaczny rarytas, po jego spożyciu można zjeść łyżeczkę miodu – także zadziała odkażająco i przeciwbakteryjnie, wzmacniając działanie soku z cebuli, a do tego miód jest przecież pysznym smakołykiem!

Co zrobić, jeśli domowe sposoby na zapalenie krtani nie pomogą?

Jeśli dopada nas zapalenie krtani, domowe sposoby powinny przynieść szybką ulgę! W tym szczególnym okresie warto również oszczędzać głos, nie nadużywając go – mówić jak najmniej i to szeptem. W ten sposób krtań będzie miała czas by odpocząć. Należy też unikać wszelkich, drażniących czynników – na przykład kurzu czy smogu. Zostajemy w domu, ale odpoczywamy, a nie sprzątamy! W pomieszczeniu powinna panować temperatura około 20 stopni Celsjusza, przy czym powinno też być bardziej wilgotno niż sucho – najlepiej włączyć nawilżacz powietrza. Można także kupić w każdym sklepie leki przeciwgorączkowe (jeśli są potrzebne) i przeciwobrzękowe.
Zdarza się jednak i tak, że stosujemy się do wszystkich wytycznych, a mimo to zapalenie krtani nie ustępuje. Jeśli po kilku dniach nie zauważamy żadnej poprawy, trzeba się udać do lekarza – rodzinnego, albo już specjalisty, czyli laryngologa. On przeprowadzi wywiad lekarski oraz odpowiednie badanie (laryngoskopię pośrednią lub bezpośrednią), które pomoże ustalić z jakim rodzajem zapalenia mamy do czynienia.