Kilka skutecznych domowych sposobów na zatkany nos

Cierpisz na chroniczny katar sienny, który męczy Cię bez względu na porę roku? Problem zatkanego nosa dotyczy wielu z nas, a jego przyczyną jest zwłaszcza niewłaściwa dieta oraz inne szkodliwe nawyki. Poznaj więc całkowicie bezpieczne sposoby na zatkany nos, które zastosujesz w warunkach domowych.
Domowe sposoby na zatkany nos – oddychaj swobodnie!

Abyś mógł uporać się raz na zawsze z problemem chronicznego kataru, musisz najpierw sięgnąć rzeczywistych powodów tej dolegliwości. Główną przyczyną w większości przypadków jest uczulenie na składniki zawarte w pożywieniu. W sytuacji zatkanego nosa w pierwszej kolejności należy wykluczyć z diety:

1. Wszelkiego rodzaju nabiał, a zwłaszcza mleko oraz sery – za sprawą zawartości uczulającej kazeiny. Produkty nabiałowe to zdecydowanie nie jest pożywienie sprzyjające zdrowiu, także w związku z tym, iż powodują one powstawanie zalegającej w przegrodach nosowych flegmy;
2. Słodycze i produkty instant – wykazują silne działanie sprzyjające stanom zapalnym oraz przyczyniają się do reakcji alergicznych. Obniżają odporność organizmu, dlatego utrudniają mu samoczynne rozprawienie się z katarem;
3. Żywienie zawierające gluten – to roślinne białko zawarte zwłaszcza w pszenicy jest podejrzane o powodowanie chronicznego kataru siennego. Warto więc zastąpić produkty pszenne bezglutenowym prosem (kasza jaglana), gryką czy amarantusem.

Zastanawiasz się pewnie w tej właśnie chwili, co zatem jeść, aby raz na zawsze zapomnieć, co to zatkany nos? Sposoby na urozmaicenie diety w tym celu to przede wszystkim:

1. Zielone warzywa – doskonale alkalizują organizm, zwalczają alergeny oraz pozwalają oczyścić nos z nagromadzonej flegmy. Postaw na takie skarby natury jak jarmuż, rukola, szpinak oraz roszponka;
2. Olej z czarnuszki – te niepozorne czarne ziarenka doskonale rozprawią się z nieustającym katarem! Trudno znaleźć drugi tak silnie działający antyzapalnie produkt. Olej możesz dodawać do surówek oraz sałatek;
3. Soki owocowo-warzywne z wyciskarki – stosowane powszechnie w dietach oczyszczających. Pite regularnie pozwalają znów oddychać pełną piersią!
4. Kasza jaglana – produkt bezglutenowy, który sprawdza się doskonale w trakcie detoksu organizmu. Jedz ją tak często jak to możliwe na śniadanie z owocami, a zapomnisz o zatkanym nosie.

Zatkany nos – domowe sposoby z solą

Jeśli szukasz domowego sposobu na zapchany nos, który przynosi błyskawiczne rezultaty, koniecznie musisz spróbować metody oczyszczania jala neti. Najpierw trzeba będzie przygotować roztwór wody w połączeniu z solą morską lub himalajską (jedna łyżka na litr wody) i lekko podgrzać. Następnie uzyskany płyn wlej do dzbanka z wlewnikiem. Pochyl się nad zlewem w ten sposób, aby prawe nozdrze było najniższym punktem nosa. Przelej roztwór pomiędzy dwoma nozdrzami, a następnie zastosuj ten sam zabieg przechylając głowę w drugą stronę.

Wraz z przelewającą się wodą z nosa wydostaną się wszelkiego typu zanieczyszczenia, flegma oraz drobnoustroje, a Ty wreszcie poczujesz, że możesz swobodnie oddychać! Tego rodzaju magiczny sposób na zatkany nos zawsze działa i jest całkowicie bezpieczny!

Inhalacje ratunkiem dla zatkanego nosa

Doraźnie możesz także spróbować inhalacji ziołowych, które przynoszą szybką ulgę zwłaszcza w przypadku kataru o charakterze infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Przygotuj gorący napar z takich ziół jak rumianek, szałwia oraz świetlik w dużym garnku. Przyszykuj ręcznik, którym następnie owiń głowę oraz otwór garnka, tak aby wydostająca się para wodna nie uciekała do pomieszczenia. Inhalacje stosuj z krótkimi przerwani około kilkunastu minut aż do ustąpienia objawów zatkanego nosa.

Domowy sposób na zatkany nos z witaminą C – prawdziwa moc natury!

W przypadku silnego kataru pomocne okaże się także zaopatrzenie organizmu z gigantyczną dawkę witaminy C. Najlepszy efekt uzyskamy wówczas, jeżeli przyjmiemy ją w naturalnej postaci. Najwięcej tej niezwykle pomocnej w leczeniu zatkanego nosa witaminy znajduje się w owocach dzikiej róży, limonce, czarnej porzeczce, czerwonej pietruszce oraz czerwonej papryce.