Poznaj domowe sposoby na zaparcia

Jeśli męczą się częste zaparcia, to z pewnością  nieustannie odczuwasz dyskomfort i nieprzyjemny ból brzucha. Możesz zwalczyć uciążliwe objawy wprowadzając do diety więcej błonnika, odpowiedzialnego za aktywizację jelit. Składnik działa niczym śmietniczka, która usuwa z organizmu toksyny, zalegające tłuszcze i węglowodany.

Gdzie szukać błonnika?

  • 1. Kapusta kiszona
    Poprawia trawienie i ułatwia wypróżnianie, a jednocześnie dostarcza witaminy z grupy B. Kiszonki to także cenne źródło witaminy C. Dodawaj kapustę do obiadu lub codziennie wypijaj szklankę soku z kiszonej kapusty.
  • 2. Suszone owoce
    Śliwki to już klasyk, jeśli chodzi o domowe sposoby na zaparcia. Nie bez przyczyny. Suszone śliwki mają kilka razy więcej błonnika niż świeże owoce i bardzo dobrze wpływają na perystaltykę jelit. Szczególnie dobrze sprawdzają się zjadane na czczo lub moczone przez noc w wodzie. Alternatywą dla nich są suszone morele.
  • 3. Buraki
    Mniej popularne są buraki, jednak ich działanie jest kompleksowe. Zwalczają ból brzucha, wzdęcia, a także zaparcia i bolesne skurcze jelit. Możesz je zjadać w zupie, w postaci ćwikły lub przyrządzić domowy lek. W tym celu zetrzyj ugotowanego buraka, wymieszaj go z łyżeczką kminku, łyżeczką oleju oraz odrobiną soli. Taki naturalny specyfik zjadaj przez kilka dni na czczo, aż do ustania objawów.
  • 4. Siemię lniane
    Każdego wieczora wypijaj napar z siemienia lnianego. Zalej 2-3 łyżki nasion ciepłą wodą i pozostaw na kilka godzin. Siemię lniane pęcznieje w jelicie i usprawnia ruchy robaczkowe, dzięki czemu następnego ranka ustaną problemy z wypróżnianiem.
  • 5. Kefiry i zsiadłe mleko

Sfermentowane produkty mleczne to żywe kultury bakterii oraz naturalne antybiotyki. Pobudzają perystaltykę jelit i skutecznie zwalczają zaparcia – domowe sposoby są bardzo pomocne.

Co robić kiedy domowe sposoby na zaparcia nie pomagają?

Zaparcia mają różnorakie podłoże, niekiedy powstają na skutek stresu lub siedzącego i niezdrowego stylu życia. Domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Należy wtedy zmienić swoje nawyki oraz wprowadzić więcej spokoju do swojego życia.

Zacznij regularnie ćwiczyć, wykonuj brzuszki, biegaj lub jeźdź na rowerze, po to, by zaktywizować jelita oraz zminimalizować poziom stresu. Niezbędna jest też zbilansowana dieta oraz techniki relaksacyjne, takie jak gorąca kąpiel, czytanie lekkiej książki czy spokojna muzyka.

Bardziej drastycznym rozwiązaniem są środki przeczyszczające, które podrażniają jelita i zmuszają je do pracy. Możesz skorzystać z leków poleconych przez farmaceutę. Najbezpieczniejsza są leki z laktulozą, która powoduje uwodnienie masy kałowej. Inne preparaty mogą stanowić skuteczne sposoby na zaparcia, ale jednocześnie wywoływać skutki uboczne. Tak oto płynna parafina zmniejsza wchłanianie witamin, olej rycynowy prowadzi do przekrwienia jelita, a leki z włóknami roślinnymi prowadzą do wzdęć i wywołują wiatry.

Czasami zaparcia to zwiastun poważnej choroby. Zwłaszcza jeżeli są długotrwałe, domowe sposoby na zaparcia nie działają, a problem znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wtedy umów się na wizytę do internisty. Po ogólnym wywiadzie lekarz powinien zlecić badanie kału na krew utajoną, USG, endoskopię, a także badanie kontrastowe jelita grubego. Wyniki pozwolą określić przyczynę i wytyczyć odpowiednią terapię.