Najlepsze domowe sposoby na zapalenie spojówek!

Zaczerwienione oczy, uczucie swędzenia oraz pieczenia to pierwsze objawy zapalenia spojówek. Jest to stan zapalny naczyń krwionośnych spojówki, w skutek którego rozszerza się ona oraz napełnia krwią. Zwykle nie jest to groźna choroba, jednak może znacznie uprzykrzyć życie, a także negatywnie wpłynąć na wygląd. Intensywnie czerwone oczy z pewnością nie dodają wdzięku.

[Skąd bierze się zapalenie spojówek?]
Istnieje kilka przyczyn stanu zapalnego, przy czym jedne wywołują chorobę o łagodniejszym, inne o znacznie intensywniejszym przebiegu. Wirusowe zapalenie spojówek na początku rozwija się w jednym oku, jest przy tym wysoce zaraźliwe i roznosi się przez dotyk, więc szybko dochodzi do zakażenia drugiego.  Za całe zamieszanie odpowiedzialne są adenowirusy, które oprócz podrażnienia, prowadzą też do powstania wodnistej wydzieliny. W tym przypadku najskuteczniejsze są leki dostępne bez recepty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym oraz odkażającym, np.: Sulfacetamidum czy Floxal. Mocno czerwone oczy oraz ropny płyn to mocniejsze zakażanie o podłożu bakteryjnym, które najczęściej wymaga zastosowania antybiotyku. U niektórych osób przyczyną zachorowania są alergeny. Uczuleni poczują świąd oraz obrzęk powiek. Pomocne będą leki antyhistaminowe. Najłatwiejsze do wyleczenia jest zapalenie spojówek wywołane przez chwilowe podrażnienia czy zmęczenie – kurz, wiele godzin spędzonych przed komputerem czy dym z ogniska. Skuteczne okaże się nawilżanie oczu za pomocą kropli czy sztucznych łez. Lepiej też na kilka dni odstawić urządzenia elektroniczne.

[Zapalenie spojówek a domowe sposoby]
Na szczęście istnieje cała paleta domowych sposobów, na które pomagają zwalczyć objawy zapalenia spojówek.

  • 1.    Przemywanie oczu solą fizjologiczną lub kroplami ze świetlika. Nawilżone oraz czyste oczy znacznie szybciej radzą sobie ze stanem zapalnym.
  • 2.    Okłady z ciepłego mleka z miodem. Należy zagotować mleko, dodać do niego kilka łyżek miodu, a następnie trochę ostudzić wywar i zamoczyć w nim waciki. Taki kompres nakłada się na powieki 3-4 razy dziennie przez 5 do 10 min.
  • 3.    Gorące kompresy. Stosuje się je tak jak w powyższym przykładzie, jednak rolę naparu pełni ciepła woda z dodatkiem olejku lawendowego czy różanego lub wywar z suszonej kolendy oraz kopru.
  • 4.    Zimne okłady. Schłodzone w lodzie kompresy znacznie zmniejszają uczucie swędzenia oraz minimalizują ból.
  • 5.    Cebula i czosnek. To dwa niezawodne składniki, które powinny pojawić się w kuchni podczas choroby. Mają działanie antybakteryjne, dzięki czemu jedząc spaghetti z dodatkiem cebuli i czosnku zapalenie zwalczane jest od środka.
  • 6.    Krople do oczu. W aptece dostępnych jest wiele preparatów bez recepty, które odpowiednio nawadniają oraz oczyszczają spojówki. Ich ceny zaczynają się już od kilku złotych.

[Czego NIE robić?]
Zapalenie spojówek domowe sposoby to nie wszystko. Własne próby leczenia są dobre, jednak, gdy objawy nie zmniejszają się po dwóch dniach należy wybrać się do okulisty. Niezależnie od stopnia rozwoju choroby istnieją rzeczy, których za wszelką cenę nie należy robić.

  •     Nie pocieraj oczu,
  •     Nie chodź na basen,
  •     Nie zakładaj soczewek kontaktowych, na kilka dni zamień je na okulary,
  •     Nie przerywaj leczenia, nawet kilka dni po ustaniu objawów. Zapalenie spojówek lubi wracać,
  •     Nie narażaj oczu na kontakt z ostrym światłem, noś okulary przeciwsłoneczne,
  •     Nie maluj oczu i nie korzystaj z cudzych kosmetyków.

Przy zachowaniu ostrożności domowe sposoby na zapalenie spojówek powinny pomóc ustąpić objawom zapalenia w ciągu kilku dni.