Domowe sposoby na ból żołądka

Ból żołądka może być objawem poważniejszej choroby, jednak najczęściej pojawia się gdy jesteśmy przejedzeni, zjemy coś zbyt tłustego, zbyt słodkiego, albo gdy bardzo się zestresujemy. Może być też związany z zapaleniem żołądka, ale wówczas ból jest dosyć silny – nagły i powiązany także z biegunkami, nudnościami oraz wymiotami, więc w ostrej fazie raczej ciężko się pomylić. Lekki ból żołądka, który od czasu do czasu zdarza się każdemu nie wymaga konsultacji z lekarzem – w dodatku możemy mu zaradzić sami, odpowiednio się kurując we własnym domu! Oto kilka niezawodnych sposobów na ból żołądka!

    Czy domowe sposoby pomogą na ból żołądka?

Teraz często wydaje nam się, że jedynie farmaceutyki ze sklepu czy apteki mogą pomóc na niektóre dolegliwości – ale powinniśmy zdefiniować, co uznajemy za lekarstwo, bowiem w wielu chemicznych produktach znajdują się na przykład naturalne wyciągi z roślin o działaniu leczniczym. Stosując więc same zioła, również poczujemy ulgę. Niegdyś nie było tak dobrego dostępu do medycyny, jak obecnie – często w miasteczkach i na wsiach nie było nawet lekarza, albo w bardzo dalekiej odległości. Dlatego też wiedza o domowych sposobach na podstawowe dolegliwości – jak właśnie uśmierzanie bólu żołądka – była przekazywana z pokolenia na pokolenie i dotrwała do dziś. Po dziś dzień wykorzystywane są również inne, proste sposoby uśmierzania bólu.

    Ból żołądka – sposoby na eliminację

Kiedy dopadnie Cię ból żołądka, domowe sposoby zwykle doskonale pomogą – od nich należy rozpocząć leczenie. Wiele jednak zależy od tego, jaka jest przyczyna bólu i jakie są objawy towarzyszące. I tak:

1.    Jeśli to niestrawność, sposobów na jej eliminację jest kilka:
– herbatki ziołowe lub napary z niektórych ziół, w tym najlepiej z mięty, rumianku, siemienia lnianego oraz kwiatu lipy (od mięty jednak najlepiej zacząć)
– choć gdy boli żołądek nie poleca się picia alkoholu, nalewka z orzecha włoskiego może pomóc, ponieważ działa kojąco na błonę śluzową żołądka
– lekkostrawne posiłki to najlepsze dieta na ten czas – początkowo najlepiej unikać pokarmów stałych i dużo pić, zwłaszcza jeśli ból żołądka łączy się z biegunką, ale później warto pomału wprowadzać produkty stałe, a lekkie, na przykład biszkopty czy sucharki

2.    Jeśli ból żołądka łączy się ze zgagą, należy unikać:
– alkoholu
– napojów gazowanych
– potraw tłustych i zbyt słodkich
– kawy oraz mocnej herbaty
– produktów stałych, przynajmniej na początku
Warto za to dużo pić, jeść posiłki o stałych porach i raczej wybierać mniejsze, a częściej, niż przejadać się. Nie należy też jeść zbyt dużo na noc i najlepiej w ogóle unikać jedzenia przed samym snem – ostatni produkt zjadać co najmniej na 2 godziny przed położeniem się spać. Na zgagę i ból żołądka najlepiej też pomoże wypicie sody oczyszczonej (1 łyżeczki), rozpuszczonej w szklance ciepłej wody, bądź zjedzenie kilku migdałów. Niegdyś polecano również napicie się kubka ciepłego mleka przed snem, jednak obecnie – z uwagi, że wielu ludzi nie toleruje laktozy lub w ogóle mleka, a często nawet o tym nie wie – lepiej skupić się na innych sposobach leczenia, a tego unikać.

3.    Jeśli ból brzucha łączy się z wzdęciami oraz biegunką, warto:
– sięgnąć po sok aloesowy, który pozytywnie wpływa tak na żołądek, jak i na jelita, usprawniając trawienie i działając łagodząco oraz przeciwzapalnie
– zjeść jagody (najlepiej suszone)
– zjeść trochę czekolady, lecz nie tej słodkiej a gorzkiej i to z dużą zawartością kakao
– wypić napar z rumianku, pierwiosnka lekarskiego, ziela cząbru lub koniczyny polnej
– przede wszystkim należy dużo pić!

To nie wszystkie metody, które można wypróbować, choć większość z nich powinna pomóc! Warto także wypróbować inny sposób – o działaniu rozkurczającym. Często ból żołądka wynika właśnie ze skurczy, jakie pojawiają się na przykład w czasie rozstroju żołądkowego. W takim wypadku warto nie tylko przyjmować lub nie odpowiednie produkty, lecz również zadziałać z zewnątrz – nakładając na bolące miejsce rozgrzany kompres. Można się również posiłkować zmoczonym gorącą wodą ręcznikiem, albo przesypać trochę ryżu (bez uprzedniego gotowania) do starej skarpety i podgrzać około minutę w mikrofalówce lub w rozgrzanym piekarniku. Potem zawinąć na przykład w gazę i ułożyć na brzuchu. Jeśli ból jest naprawdę silny, albo biegunka utrzymuje się ponad 2-3 dni, należy zgłosić się do lekarza!