Czy na zapalenie oskrzeli pomogą domowe sposoby?

Początkowo łatwo pomylić je z przeziębieniem. Zapalenie oskrzeli to infekcja dolnych dróg oddechowych, która rozprzestrzenia się głównie przez rhinowirusy. Okres największych zachorowań przypada na jesień oraz zimę. Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli oraz jak je leczyć?
Przyczyny zapalenia oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli to najczęściej przypadłość palaczy. Papierosy, smog czy inne zanieczyszczenia powietrza to jedne z najważniejszych przyczyn. Narażone są też osoby, które pracują przy chemikaliach oraz w otoczeniu pyłów. Drobinki powietrza wnikają do układu oddechowego oraz osadzają się w oskrzelach, a to może prowadzić do stanu zapalnego. Niekiedy u podłoża zachorowania leżą stare infekcje z dzieciństwa, a także uwarunkowania genetyczne.

Jak objawia się zapalenie oskrzeli?

Infekcja trwa zwykle 10 dni i po tym czasie przechodzi samoistnie. Dotyczy to zachorowania wirusowego, znacznie groźniejsze jest bakteryjne zapalenie oskrzeli, które wymaga terapii antybiotykowej oraz opieki lekarskiej.

Najczęstsze objawy to:

  • ból głowy,
  • ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie,
  • stan podgorączkowy 38 stopni Celsjusza lub gorączka
  • ostry i męczący kaszel, może być suchy lub mokry,
  • świszczący oddech,
  • biały śluz przy odkrztuszaniu (przy infekcji bakteryjnej jest żółto-zielony),
  • bóle mięśni.

Najlepsze domowe sposoby na zapalenie oskrzeli

Samo w sobie zapalnie oskrzeli nie jest groźne. Jednak może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, dlatego nawet przy infekcji wirusowej należy skonsultować się z lekarzem, by upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Najczęściej stosuje się leczenie objawowe, które polega na zbijaniu gorączki, rozrzedzaniu śluzu oraz zahamowaniu kaszlu. Dobrze jest też podchodzić profilaktycznie i unikać zanieczyszczeń, smogu oraz palenia. Lekarz powinien przepisać syrop wykrztuśny (na mokry kaszel) lub hamujący kaszel (na suchy), a także medykamenty na wysoką temperaturę.

Oprócz klasycznej kuracji warto stosować na zapalenie oskrzeli, domowe sposoby. Są to zarówno określone praktyki, jak i naturalne specyfiki do picia. Aby zmniejszyć objawy i szybko wyzdrowieć odpoczywaj jak najwięcej oraz najlepiej pozostań w domu, w ciepłej pościeli. Oprócz tego pij dużo ciepłych płynów. Pomoże sok z malin, lipowa herbata, a także ciepłe mleko wraz z czosnkiem, miodem i masłem. Wszystkie napoje mają właściwości rozgrzewające, pomagają też zbić gorączkę oraz pozbyć się bólu głowy.

Czosnek i cebula to naturalne antybiotyki o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym, a także zwiększającym odporność. Zrób na ich bazie syropy. Pokrój drobno cebulę i obficie zasyp ją cukrem – po kilku godzinach lek będzie gotowy do spożycia. Podobnie zrób z czosnkiem, tylko zalej go miodem i odstaw na 2-3 dni. Stosuj 2-3 łyżki dziennie. Nie zapominaj też o witaminie C, czy to naturalnej w postaci kiszonej kapusty lub cytrusów, czy w formie tabletek.

Zapalenie oskrzeli domowe sposoby to także działanie na zewnątrz i odpowiednie przygotowanie otoczenia. Nawilż powietrze w mieszkaniu za pomocą mokrych ręcznikach rozłożonych na krzesłach lub kaloryferach.
Przy infekcji śluz przykleja się do oskrzeli i tam zalega, aby go usunąć, poproś kogoś o oklepywanie pleców. Po tym zabiegu samopoczucie powinno się lekko poprawić. Zdarza się, że u niektórych osób oskrzela się zwężają. W tym przypadku najlepiej zastosować leki o działaniu rozluźniającym.

Infekcja dolnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym jest wysoce zaraźliwa, jednak w większości wypadków sama ustępuje. Kontroluj jednak, czy nie przemienia się w znacznie groźniejszą chorobę bakteryjną. Stosując domowe sposoby nie zapominaj, że niezbędna jest porada lekarska. Jeśli zapalenie oskrzeli uporczywie powraca kilka razy w roku, to prawdopodobnie ma charakter przewlekły. Wtedy oprócz leczenia, trzeba też stosować profilaktykę – rzucić palenie lub zakładać maseczkę chroniącą przed smogiem czy zanieczyszczeniami w miejscu pracy.