Co pomoże na zgagę w ciąży? Domowe sposoby są najlepsze!

Aż 70% kobiet w ciąży boryka się uczuciem kwasoty w ustach, uciskiem i bólem w okolicy mostka oraz pustym odbijaniem. Zgaga występuje najczęściej w III trymestrze, niekiedy dokuczając przez dłuższy czas, a nawet uniemożliwiając spokojny sen. Przyszła mama z pewnością zadaje sobie pytania – co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby są skuteczne? Jakie środki będą bezpieczne dla kobiety i dziecka.

Czemu powstaje zgaga? Przyczyny zgagi

Zgaga to w rzeczywistości cofanie się kwasów żołądkowych do przełyku. U ciężarnych występują duże ilości progesteronu, hormonu odpowiedzialnego między innymi za rozluźnienie się mięśni układu pokarmowego i wiotczenie dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo macica się unosi i naciska na żołądek, w którym treści pokarmowe przestają się mieścić.

Choroba refluksowa to skutek przejedzenia oraz odkładania się ciężkostrawnych pokarmów, do których należą tłuste mięsa, smażone potrawy czy napoje gazowane. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia zwiększa się w stresujących sytuacjach oraz przy zewnętrznym uciskaniu żołądka, poprzez ciasne ubrania czy bieliznę wyszczuplającą.

Zgaga – domowe sposoby pomogą naturalnie i skutecznie  

Refluksowi można zapobiegać. Dlatego unikaj kilku rzeczy:

  • Nie jedz tłustych pokarmów i nie pij napojów gazowanych,
  • Nie używaj ostrych przypraw,
  • Nie pal papierosów i nie pij alkoholu,
  • Nie nadużywaj kofeiny (to nie tylko kawa, lecz też herbata, cola czy czekolada),
  • Nie zjadaj przetworzonej żywności, szczególnie z glutaminianem sodu np.: konserw,
  • Nie zakładaj ciasnych ubrań,
  • Nie przejadaj się,
  • Nie kładź się od razu po posiłku. Odczekaj 2-3 godziny.

Gdy już wyeliminujesz podstawowe przyczyny, a kwasota dalej nie daje Ci spokoju, pora na domowe sposoby na zgagę.

  • 1. Śpij z wysoko uniesioną głową, najlepiej w pozycji półleżącej. Zminimalizujesz w ten sposób cofanie się treści pokarmowej i poczujesz się lepiej.
  • 2. Wypij szklankę ciepłego nietłustego mleka (1,5%) lub szklankę kefiru. Mleko to bogate źródło wapnia, ale też alergenów, które w nadmiarze mogą zaszkodzić płodowi. Niewielkie ilości są jak najbardziej w porządku. Pamiętaj jednak, że choć u większości kobiet produkty mleczne są skuteczne, to dla innych takie sposoby na zgagę w ciąży mogą nie być wystarczające. Wypróbuj tę metodę, jeśli nie zadziała, skorzystaj z innych porad.
  • 3. Zjadaj codziennie garść migdałów. Te orzechy mają odczyn zasadowy, dzięki czemu zobojętniają kwas solny w żołądku i łagodzą objawy. Migdały mogą być surowe lub prażone.
  • 4. Pij siemię lniane. 2 łyżeczki zmielonego siemienia lnianego zalej wrzątkiem i odstaw na 2-3 godziny. Wypijaj przed snem, co najmniej przez tydzień.  Nasiona lnu mają korzystny wpływ na układ pokarmowy, zwalczają zgagę, ale też ułatwiają wypróżnianie.
  • 5. Odżywiaj się zdrowo. Odpowiednie zasady diety to skuteczne sposoby na zgagę. Jedz małe porcje, co 3-3,5 godziny. Jedzenie powinno być różnorodne i bogate w składniki odżywcze oraz witaminy. Wprowadź do menu chude mięso, jaja, ryby, warzywa, owoce, orzechy, rośliny strączkowe, a także zboża i nabiał. Unikaj tłustych pokarmów, możesz zastąpić je daniami przygotowanymi na parze lub w piekarniku. Jedz powoli i dokładnie, a odciążysz w ten sposób układ trawienny.
  • 6. Pij wodę z miodem. Dodaj 1 łyżkę octu jabłkowego oraz 1 łyżkę miodu do ciepłej wody. Wypijaj, by zwalczyć zgagę.
  • 7. Pij herbaty ziołowe. Zioła to bardzo dobre domowe sposoby na zgagę, uspokajają układ pokarmowy oraz niwelują objawy refluksu. Pij herbatę imbirową, kminkową lub przygotowaną na bazie wierzbówki błotnej. Aby je przyrządzić, wystarczy zalać 1 lub 2 łyżeczki i zaparzać przez 20 minut.

Kobiety w ciąży powinny być szczególnie ostrożne i uważać, by swoimi nieodpowiedzialnymi krokami nie wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka. Powyższe metody są bezpieczne i skuteczne. Jeśli jednak chcesz kupić leki dostępne w aptece, za każdym razem dokładnie zapoznaj się ze składem i sposobem działania. Wiele składników może mieć nieodpowiedni wpływ. Farmaceuta powinien doradzić w tym zakresie. Za sprawdzone uznaje się takie specyfiki, jak: Manti, Reenie czy Maalax.

Przy dobrym podejściu i profilaktyce nie zagrozi Ci zgaga, domowe sposoby i unikanie szkodliwych pokarmów oraz sytuacji to przepis na lepsze samopoczucie w ciąży.